Şişe yerine kullanılabilecek şeyler

Arkadaşlar merhaba,
Ben bir yeni başlayanım. Lager tipi bir kit aldım. Forumda yaptığım aramalarda Lagerin daha düşük mayalanma sıcaklığı gerektirdiğini okudum. Dün fermantasyon başladı şu anda üzerindeki gösterge 22 derecelerde. Daha da soğutmam mı gerekir?

Bir diğer sorum ise şişe olarak, şeffaf şişelerden(eski cam su şişeleri, kola şişesi vs) kullanabilir miyiz?

Teşekkürler

Şeffaf şişe kullanımı önerilmiyor genelde. Basınç konusunu es geçersek, şeffaf veya yeşil şişelerin ışık almayan karanlık ortamlarda saklanması gerekiyor. Aksi taktirde skunking denilen olay oluşuyor ve biranın tadını ve/veya kokusunu olumsuz etkiliyor. Kahverengi şişeler bu olayı gerçekleştiren ışık dalgalarını süzebiliyor.

Kitte lager yazsada aslında ale diye biliyorum önceki sorulardan. Evde özel ekipman olmadan lager yapmak imkansız gibi bir şey.

Aslinda sise konusunda daha buyuk siseler fena olmazdi. 70lik, 1 litrelik yada 1.5 luk. Su duvelin buyuk siselerini normal kapaklarla ve kapatici ile kapatsak dayanir mi acaba.

Kullanabileceğiniz tek pet şişe, orjinal bira şişesi olan Skol 1lt. kahverengi pet şişelerdir. Ama son zamlardan sonra Skol 9.5 TL oldu. Eğer normalde Skol tüketicisi değilseniz, biriktirmek amaçlı 40-50 Skol almak çok pahalıya gelir. Ya cam şişe (20krş) veya butik bira dan coopers pet bira şişesi almalısınız.

Kargo parasına kıyabilirim diyorsanız amazonda 740ml ve 1 litrelik plastik şişeler var.

http://www.amazon.com/Coopers-Deluxe-Barrier-Brewing-Bottling/dp/B00428AXYY/
http://www.amazon.com/Mr-Beer-Deluxe-Bottling-1-Liter/dp/B000PDWB6I/

Şu konu başlıkları da yardımcı olabilir:

Ben Almanya’da bu kendinden kilitlenebilir 1 veya 1.5 litrelik şişelerde yaptıklarını görmüştüm. Aşağıdaki gibi

Ama türkiye’de yok bunlardan Grolsch marka biranın buna benzer şişesi var birtek.

Pet şişeler ilgili olarak örneğin skoll şişelerini el ile bastırınca (özellikle ağzına yakın bölgede) aliminyum folyo gibi ses geliyor. Sanki içi bir katmanl kaplanmış gibi. Eğer böyle bir katman varsa bir süre sonra pet şişeleri kullanmak sağlıklı olmayabilir belki.

Bira için üretilen orjinal pet şişelerin hepsi 2 veya 3 cidarlıdır. Bu sayede basınca dayanabilmeleri sağlanırve hava geçirgenlikleri engellenir. Bu sebeple su, gazlı içecek, soda vb pet şişeler bira şişelemek için uygun değildir. Petleri ikiye katlamadığınız, üzerine basmadığınız sürece, sadece 8-10 kullanımda bir kapaklarını yenileyerek uzun süre kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

grolsch tipi şişeler şu anda migrosta indirimde, ihtiyacı olan kardaşlar bu ciddi indirimi kaçırmasın derim.
1 lt. ve 500 ml. mevcut, indirimde 1 lt 6,54 tl ciddi fırsat ürünüdür.
http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/28159959-32783-pasabahce-tel-kapakli-neon-si%CC%87se
http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/54157746-32783-p-bahce-80346-telli%CC%87-si%CC%87se-500cc

Beyaz şişeler tavsiye edilmiyor.

1 Beğeni

Selam, daha yeni ilk biram olarak Lager Kit’i yaptım.
Burdaki üstadlar tabi ki daha iyi bilirler fakat 3 hafta kova + 1 hafta şişe ve çoğunlukla 20-23 arasındaydı sıcaklık. Sonuç gayet hoşuma gitti. Gazı / köpüğü normal bi biraya göre hafif az oldu, ama benim köpükle çok aram yok, dolayısıyla benim için sorun değil.
Bence soğutabildiğiniz kadar soğutun ama 22’nin altına düşmüyorsa da telaşlanmaya gerek yok sanki. Ben şu haliyle bile memnunum sonuçtan.

2 Beğeni

Welcome to Lager club :smile: 2-3 hafta sonra tekrar konusalim.

1 Beğeni

Koyu renk şişeler ışığı çok daha az geçirdiği için tercih edilmeli, @spotlightkid arkadaşımızın belirttiği gibi şeffaf yada beyaz şişeler tercih edilmemeli.

Koyu renkli şarap şişesi ve mantar kullanılabilir mi? Mantar ile kapatılmış bira içtiğimi hatırlıyorum.

Herhangi bir Şarap yada bira şişesine takılabilen bu tıpalardan sipariş ettim , henüz gelmedi , memnun kalırsam paylaşırım

1 Beğeni

Ayrıca Metro markette mevcut yalnız yanlış hatırlamıyorsam fiyatı normal şişelerden daha yüksek…

hocam siparişiniz geldimi? denediniz mi? sonuç nedir. beyendiyseniz bize link atarmısınız.

1 Beğeni

geldiğinde lütfen bilgilendirin

pet şişeler almak için pahalı geliyor. 740lık şişeler benim için ideal aslında. ama kullanım ömrü uzunmudur değilmidir orası düşündürüyor.
bir kaç kit sonrası için alabilirim sanırım

Merhaba, karanlık ortamda saklasak sıkıntı olur mu?