Şişede enfeksiyon problemi

Maalesef 17. kitimden beridir şişede enfeksiyon problemi yaşıyorum.Genelde şişelemeden yaklaşık 15 gün sonrasına kadar problemsiz olarak birayı içebiliyorum, ancak bu süreden sonra kötü bir koku almaya başlıyorum.

2 kitte bu koku kalan tüm şişelerde vardı, ve toplamda 40 şişe dökmek zorunda kaldım. Bu şişeleri dökmek için açtığım zaman köpürerek taştılar. Bazı kitlerden ise arada bir enfekte olmuş şişe çıkabiliyordu, ama diğerleri genelde sağlam oluyordu.

Bu durumu, şişeleri iyice çalkalayıp sakladığım için PBW kullanmayı bırakmış olmama, veya küp şekerlerin enfekte olmuş olmasına bağladım. Son kitimde tüm şişeleri PBW ve Star San ile iyice temizledim ve arındırdım. Ayrıca açılmamış yeni küp şeker paketleri kullandım. Ancak 17. günde maalesef gene açtığım bir şişeden kötü koku gelmeye başladı. Ertesi günkü şişe de gene aynı.

Sonunda nihayet şişeleme çubuğu ile ilgili bir problem olabileceği aklıma geldi. Her dolum öncesi bunu Star San ile temizliyordum, ancak sökülüp takılabilir olduğunu bilmiyordum. Doldurma kısmındaki yaylı parçayı söktüm ve içinde şot ve tortu parçaları kalmış olduğunu gördüm. Çubuğun tüm parçalarını PBW ve Star San ile iyice temizledim ve yeniden birleştirdim.

Şu an ana şüphelilerim şunlar:

• Şişeleme çubuğu
  • Musluk (Hidrometre kullanmaya 16. kitle başladım, örnek aldıktan sonra musluk bir şekilde enfekte oluyor olabilir)
  • Temizleme fırçası (Fırça oldukça eski idi ve kıllarının çoğu dökülmüştü, kalıcı enfekte olmuş olabilir)
  • Şişeler (Bir kısmına bakteriler/mikroplar iyice yerleşmişse PBW tam temizlik sağlayamıyor olabilir)
  • Şişelere şeker atarken veya kapaklarken yeterince hijyenik davranmamam

Sizin görüşleriniz nelerdir?

Şişeleme çubuğu gibi musluğu da parçalara bölüp temizlemediyseniz, enfeksiyonun musluktan kaynaklanma ihtimali baya yüksek. Tabi bu yorumdaki kastım o musluktan, temizlemeden en az 10 dolum yaptığınızı tahmin etmem. Yoksa 2-3 dolumda bir temizlemek, genelde pek problem çıkarmıyor.

Musluğun içerisine her dolum öncesi star san püskürtün. Püskürtmek için bir araç yoksa elinizde, musluğun ağız kısmını ters çevirin ve star san ile doldurun. Musluğu da 2-3 dolumda bir parçalayıp, kaynatın.

2 Likes

Musluğu genelde hemen her kit sonrasında çıkartıp temizliyorum, ancak parçalara bölmeden. Musluğu ters çevirip Star San ekleme işlemini de her dolum öncesi yapıyorum. Bir de son kitte yeni aldığım sıfır kovayı kullanmıştım, ona rağmen şişede enfeksiyon oldu.

Hidrometre kullanmaya enfekte olan kitten bir önceki ile başlamıştım, acaba örnek aldıktan sonra musluk bir şekilde enfekte mi oluyor diyorum.

Eğer yeni kovaya kurulan kitinizde enfeksiyon olduysa, şişeleme çubuğunda problem olma ihtimali öne çıkıyor.

Ayrıca şişelerinizi nasıl temizliyorsunuz merak ettim. Bugüne kadar 60’a yaklaşan kurulumlarımın her birinde iyi temizlenmiş şişeler kullandım. İyi temizlemekten kastım, her şişenin pbw dolu leğene daldırılması ve yarısı doluyken içerisinde 2-3 saniye matkaba takılı fırçanın dönmesi. Sonrasında blast ile durulama. Her seferinde şişeler içildikten sonra sudan geçirilmesine rağmen o leğende illaki parçalar oluyor. Demek ki her şişeyi iyi şekilde sudan geçiremiyoruz. O yüzden matkap + fırça + pbw tavsiyemdir. 2 kişi kabaca 1 saatte 8 kasayı bu yöntemle temizleyebiliyoruz.

Bugüne kadar yaşadığım enfeksiyonlar genelde kovada oldu. Onun da türünü anlayamadım. Ama yüksek ihtimalle bulunduğu ortamdaki bir bakteriden kaynaklanıyordu. Kova kapakları bir süre sonra hava alıyor illaki. Streç film falan idare ediyoruz ama kesin çözüm olmuyor. Bulunduğu ortam kötü türde bir bakteri barındırmıyorsa çok sorun çıkarmıyor ama barındıyorsa bu hava alma olayı sıkıntı çıkarıyor. Kan ve metal tadı dışında kötü bir sonuç doğurmadığı için o enfekte biraların hepsi içildi. Kovaların genelde bulunduğu ortam olan kiler komple çamaşır suyu ile silinip durulandı. Hatta durulama işlemi 1 gün sonra yapıldı. Sonra enfeksiyon işi bitti.

Şişe temizliği özen isteyen bir iş ama 2 kişi iseniz 160 şişe 1-1,5 saatte hallediliyor. Bir de blast faydalı bir araç.

1 Like

Verdiğiniz bilgilere dayanarak bende oyumu aktarma organlarından yana kullanıyorum. Kovanın temiz ve bütün şişelerin enfekte olması en büyük ipucu. Üzüldüm açıkçası arka arkaya enfekte ürün elde etmenize.

1 Like

Maalesef son derece hatalı bir davanış olarak şişelerde PBW temizliğini bir süredir bırakmıştım. Şişeleri 3 kez suyla çalkalayıp saklıyordum. Ancak baş aşağı değil, bu yüzden içlerinde bir miktar su kalıyordu. Son kitte ise buna ek olarak eski usul yaptım, yani PBW’li suyu huniyle şişeden şişeye aktardım ve sıvı içindeyken fırça ile temizledim. Gerçi fırça da bayağıdır kullandığım eskimiş bir fırçaydı, şimdi yenisini aldım.

Matkap ve blast tavsiyeleri için teşekkürler. Evde bir matkap olacaktı, bulursam onunla yapmayı deneyeyim artık.

Başka bir tavsiyem de sadece kovadan dolum yapıyorsanız, temizliği zor olan aktarma çubuğunu devreden çıkarın. Musluk ve şişeleme çubuğu arasına bir tane hortum ayarlayın veya aktarma çubuğunum hortumunu kullanın. Her seferinde içi dışı temizlenmesi gereken aktarma çubuğunu kullanmayın.

1 Like

Teşekkürler, gerçekten can sıkıcı bir durum, umarım kimsenin başına gelmez.

Evet şişeleme çubuğu bayağı güçlü bir şüpheli. Neyse en azından onu da periyodik olarak temizlemem gerektiğini anladım artık. Kullandığımız alet edevat gittikçe yıpranıyor, her bir parçanın bakmını ve temizliğini ihmal etmemek gerekiyor demek ki.

İlk başlarda her şey yolunda giderse gereksiz bir özgüven gelebiliyor, ama bu yıpranma payını da unutmamak lazım.

3 Likes

Şişe temizliği ile ilgili bir kaç tüyo daha vereyim, yeri gelmişken.

Matkap + fırça + pbw kullanımda 2 tane daha kullanışlı aparatı anlatmam lazım. Öncelikle alacağınız leğen 3 tane şişeyi yatay olarak içine alsın ama 4. şişe sığacak kadar büyük olmasın. Bu şekilde leğene 3 şişeyi yatay olarak koyduğunuzda leğendeki 2 lt pbwli su şişeleri yarıya kadar doldurur. Sonrasında blast ile duruluma için de blastın takılı olduğu musluğun altına 4-5 şişeyi dik olarak alabilecek bir kap koyun, lavabo giderinin üstüne, yani bu kabın altına da bir ters kaşık. Blast ile duruladıktan sonra ters olarak şişeleri bu kaba bırakın.

1 Like

Ben bütün plastiklerin yenilenmesi taraftarıyım böyle bir durumda.

3 Likes

Ben de aynı fikirdeyim. Özellikle acetobacter bir şekilde tutunup kalıyor kovaya. Çıkmıyor.
Şişeler için ise PWB li suda bir gece daldırıp bırakmak sorunu çözüyor.

1 Like

Bende şunu ekliyeyim şişeleme şekerini küp şeker kullanmayın sonuçta karton kutuda içerisinde çıplak şekilde duruyorlar ve siz elinizle alıp atıyorsunuz. Ben artık başka bir kovaya aktarım yapıp şişeleme şekerinide sıcak suyla eritip kovaya karıştırıyorum. Şişeleme şekeri olarak sakroz yerine dekstroz kullanmaya başladım şişe dibindeki tortu daha az oluyor sanırım mayalar bu şekeri daha iyi sindire bildiği için.

3 Likes

Elimizle neden şeker atalım ki.?
Ben şeker maşasını önce starsana batırıp silkeliyorum.
Sonra maşa kullanıyorum.

Temizlik konusunda: her kullanım öncesi mayşenin temas ettiği tüm yüzeyler şişe kova aktarma çubuğu vs. Mutlaka pbw ile temizlenmeli.
Şişeler içildikten sonra en az üç kez ılık veya sıcak su ile yarım doldurup kapak kapatılıp birkaç kez çalkalanıp durulanmalı. Çünkü sonradan şişe içine ulaşmak çok zor.
Örnek: iki kere durulanan şişelerde sorun yaşadım.
Bazı şişelerde o zaman taşma sorunu oldu.
Ama artık aylardır normale döndü ve sorun yok.

Şişe dibi tortu kalırsa kesin problem yapıyor.
Şişe yanlarında bira seviye izi kalabiliyor.

Yani pbw+durulama+starsan akış zinciri şart.

Bir örnek: pbw ile temizleyip kapalı dolapta birkaç hafta beklettiğim kovayı kullanım öncesi tekrar pbw ledim.
Pbw nin rengi resmen sarardı.
Halbuki kova çok temiz görünüyordu.

Ama görünüm birşey ifade etmiyor demek ki.:blush::blush:

1 Like

Bende bu aksam siseleyecegim. Siseleri once kaynar suda beklettim. Sonra pbw ile yikadim duruladim. Bu aksam starsun islemini de yapacagim hem siselere hemde kullanacagim tum malzemeye. Baska dikkat etmem gereken neler var boyle bir enfeksiyon problemi yasamamak icin?

1 Like

Ben elimi Star San’a daldırıp şekerleri öyle atıyorum, 16. kite kadar bir sorun yaşamadım. Ama maşa da iyi fikirmiş.

2 Likes

Starsunlamadan önce bir kere daha içlerini çalkalayın, 1 gün beklemişler, ne olur ne olmaz. Sonra starsunlayıp süzün.
Kullanacağınız kapakları da işleme başlamadan bir kaç dakika önceden bir kasede starsunlı su içinde bekletmenizi öneririm.
Kullanma zamanı gelince bu kaseden alıp kapaklayın.

1 Like

Yok artık lebron james :joy:

Dolum öncesi musluğun içine minik şırınga ( eczaneden şırınga iğnesini takmadan) ve üst yüzeyine özellikle çubuk veya aktarma hortumu takılan kısımı starsanlıyorum.
Bu kısım iki hafta açıkta duruyor.
Mutlaka dezenfekte edilmeli.
Ancak pbw yapıp sonra kova üstünde durulaması zor oluyor.
Bu nedenle sadece starsanlıyorum.:blush:

Eskiden birçok ürünün paketinde “el değmeden otomatik makinalarda hazırlanmıştır” vb. ifade olurdu.

Acaba neden?:thinking:

Şimdi artık bu zaten olağan bir durum olduğu için pek yok.

Tesekkur ederim, dikkate alacagim.