Şişede fermantasyonda sıkıntı olmasın diye şişe çalkalama

Birası gazlanmayanların sayısı arttı diye 2 gün önce şişelediğim Pilsner’ları tek tek çalkaladım. İyi mi yaptım, kötü mü yaptım bilmiyorum. Şişede baya köpürdüler, sonra köpükler inmeye başladı.

Şişelenmiş biraları şişe süresini beklerken çalkalamak iyi midir, kötü müdür?

3 Beğeni

O kadar büyük etkisi olduğunu sanmıyorum. Daha önemlisi sıcaklık. 20 derece civarı mayaların calismasi saglanmali. Seker nerede ise maya pulur oni :smile:

5 Beğeni

Bu arada birası gazlanmayanların sayısı artmadı :smile: Sadece birasını içmek için sabırsızlanan ve erken içenlerin sayısı arttı :smile:

13 Beğeni

Merhaba, pilsner kit kurdum 2 hafta kovada kaldi. Şişeledim 4. Gün (dün akşam) soda şişesini açtım köpük iyi gaz iyi tat iyi(kit ile gelen ölçek 0.30 luk yeri ile şeker koydum soda şişesi 200 ml) yine dün akşam birtane de normal şişe açtım gaz az köpük yok denecek kadar az ölçek ile şeker0,50 koydum. Sorum şu soda şişesi küçük diyemi çabuk gazlandi yoksa seker fazla diye mi? Beklersem soda şişesindeki başarıya ulaşacakmışım…

1 Beğeni

İlk kitim olduğu için net cevaplamam zor ama 4 gün erken gibi. 8. günden önce ellemeyin şişeleri.

1 Beğeni

Her ne kadar 1 hafta diye belirtilse de gazlanma ve tadın oturması en az 2 haftadan sonra oluyor , biraz daha sabır

2 Beğeni

15 gün kova da kaldı şişedeki 10. gününde 3 şişe dolaba attım 5-6 saat dolap sonrası açtığım ilk şişenin gazı az köpük yok tat eh işte moral düştü tabi akabinde açtığım 2. şişe on numara köpük çok ve kalıcı gazlanma iyi tat piyasadaki pilsner tiplerinden çok iyi 3. şişede aynen şişeler arasında bile böyle bir fark olması şaşırttı. ama bence 2 hafta kova 2 hafta şişe bu kit için iyidir gibi. dme ile yeniden bir deneme yapacağım bakalım…

1 Beğeni

Arkadaslar acil yardim lazim evde bomonti maltin sisesi var bunlara siselesem sıkıntı olur mu ?

1 Beğeni

Bir sıkıntı olmaz…

3 Beğeni

Konu açılmış ama bence yeterince tartışılmamış sıklıkla maya kokusu ve gazlanma problemleri için şişelerin çalkalanması gerektiğini okuduğum için bende ilk kitimde öyle yaptım ve öyle yada böyle iyi sonuç elde ettim belki biramda ki iyileşme sadece zaman ile çözülen bir sorundu face grubunda burç bey şişeleri çalkalamak mayaları strese sokar ve biraya oksijen karışır dediği için kafam karıştı bu işin bir standartı var mı

2 Beğeni

Selamlar. Bir standart yok bence. ters-düz ettiklerim de oldu, hiç dokunmadiklarim da. Farklı bira tipleri için de aynı. Bariz bir farklılıkla karşılaşmadım.

2 Beğeni

İki seneye yakın bir süredir evde bira yapıyoruz eşimle, hiçbir şişemizde gazlanma sorunu olmadı, hiçbirini sallamadık ya da ters çevirmedik sadece en az 14-15 gün bekledik. Son biramız 14. Günde su gibiyken 18. Günde gazlanması tamamlandı. Birayı sallamanın mayayı aktif edecek hiçbir kimyasal etkisi yok, yapılan işlem iç basıncı arttırmak dışında bir işe yaramıyor. Şişede şeker varsa ve maya aktifse mutlaka şekere ulaşır. Maya aktivitesi yavaşladıysa yapılacak en doğru şey ortam sıcaklığını arttırmak.

3 Beğeni

Benimde şişeler bu cumartesi 1 haftayı dolduruyor.
Anlaşılan 2.haftayı şişeleri soğut ve tadım yap moduyla geçirecrğiz.
Çünkü kit ilk bir gün 23-25C de çalıştı.
Fazla ümitlenmeyip…acele etmemek lazım.
Bir tanıdık da acil tadım için şişe kargolamamı rica etti.
Tabi ben kargolamaya tırsıyorum…hahhhahhhaaa.::stuck_out_tongue_winking_eye:
10 gün daha sabır…::smiley:

1. günde, ilk haftasında şişesini açanlar çoğalıyor evet. Bu kadar kısa sürede kaliteli bir ürün beklemek yanılgı olur. İnsan elinde bira olunca sürekli içmek istiyor. Tavsiyem, evde bira yokmuş gibi davranmanız, böylece daha uzun süre bekleyebiliyorsunuz. En az 15. gün deneme yapıp ilk ayını doldurmadan içmemek gerekiyor. Hatta 3-4 ay beklemek çok daha kaliteli biralar içmemizi sağlıyor. Ben de yeniyim bu işte ama sabırlı olmak en güzeli.
2 Beğeni

Ben şişeleme yaptım. 35 şişeden 2 tanesinin ağız kısmında kırılma yaşadım. Depozitolu olanlardan şaşmamak lazım.