Şişede uçuşan beyaz şeyler

Arkadaşlar merhaba. Şimdiye kadar 10 tane şişe açtım ama hiçbirinde böyle bir şey görmedim. Kalan şişelerin hemen hepsinde, daha çok şişenin üst kısmında yoğunlaşmış beyaz, toz gibi bir şeyler var. Bu durum biranın bozulduğunu mu gösterir yoksa bunlar maya veya şeker kalıntıları mı?

Biralarımız filtre edilmediği için içerisinde uçuşan şeyler hep oluyor. Tadında bir farklılık var mıydı? Fotoğraf yüklerseniz daha net yorum yapabiliriz.

Maya tadı dışında farklı bir tat almadım. Fotoğraf çektim ama çok küçük oldukları için fotoğrafta pek belli olmuyor.

Fotoğraftan anlaşıldığı kadarıyla gayet normal görünüyor biranız. Bence bir sorun yok.

Bu başlığı okuyunca dün yaşadığım tecrübeyi yazayım.
Şişe kapaklarını Pbw li kapta bekletirken su üzerinde beyaz parçacıkların dolaştığını ve kapaktaki boyaların çıktığını farkettim.

Aynı kapta Skol kapakları da vardı. Onlarda boya dökülmesi olmadı.
Bu boyaları kolay yolla tamamen temizlemek lazım. Yoksa biraya geçme ihtimali var.

Kapaklar şu ana kadar 3 kitte kullanıldı.
Benzer tecrübeyi yaşayan var mı arkadaşlar.?
:slight_smile: :slight_smile:

Hmm, ben starsan’lı suda kapakları bekletiyorum, kapaktaki logo aşınmaları bende de başlamıştı.
Bundan olabilir.
Hem pbw hem starsun oldukça çözücü maddeler.

1 Like

Birkaç defa duruladım suyunu hocam.
Yüzeydeki beyaz parçacık sayısı her defasında azalsa da sıfırlayamadım… Sıfırlama konusunda becerikli değilim …:slight_smile:

2 Likes

Merhaba herkese,
13 derece civarlarında 20 gün kovada beklettiğim Coopers Pilsneri, pwd ve starsanladığım efes malt şişelerine şişeledim. Acaba oldu mu diye 2 adet şişeyi 10 gün sonra buzdolabına atacakken şişe duvarına yapışmış beyazlıklar farkettim (Sadece ışığa tutulunca belli oluyor).
O gece forumda Bir Daha Asla Yapmam Dediğim başlığında gördüğüm, önceden açılmış kesme şekerleri kullanmak gafletinde bulunduğumu farkedince iyiden iyiye biraya olan güvenimi kaybettim.
Fakat bugün çöpe atmak için korkarak açtığım birada berraklık, güzel koku,tat vardı. Her şey olması gerektiği gibiydi. Kafam çok karıştı. Biraları atmalı mıyım? Beyaz şeyler ne olabilir?

ilk 2 kitimde suyu kettle da kaynatmıştım.Kettle kireçli tabi… böyle yüzen beyaz parçacıkların kireç olduğunu düşünüyorum… son 2 kitimde ise tencerede ocakta kaynatıyorum suyu ve beyaz parçacıklara rastlamadım…

1 Like

Cook Ince gormussunuz :wink:

1 Like

Kireç olsa dibe çökerdi diye düşünüyorum. Bu beyaz noktalar şişeye yapışmış durumda. Suda yüzenleri de var gerçi.

Bazen kova dibindeki tortu ve şo artıkları şişeye geçebiliyor.
Bu şişede havada asılı duran parçacıklar şişeyi buzdolabında 3-4 bekleyince dibe çöküyorsa sorun yok bence.
Ben şişeleri iki gün dolapta bekletip tüketiyorum.
Dolapta yer varsa 3 gün daha iyi.:blush:

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Biralara şans vermeye karar verdim. Buzdolabında bekletip içeceğim.

1 Like

Arkadaşlar merhaba. Irish stout şişede 2 hafta olacak. 1 haftalıkken açtığım şişe gayet güzeldi ve bir sorun yoktu. Ama bu gece kasada bekleyen şişelere baktığımda beyaz uçuşan cisimler gördüm. Acaba sıcaktanmı oldu derken buzdolabında bekleyenlerdede aynısı vardı. Kurulum 1kg şekerle yapıldı 15 gün kovada bekledi sonra düşük gaz için az toz şekerle şişeledim. Yardım lütfen bilgisi olanlat.

Varmı bilgisi olan yardım lütfen. Teşekkürler şimdiden.