Siseledikten 28 saat sonra gazlanma olmasi ve kalici kopuk olmasi

(Mehmet) #1

Arkadaslar dun sabah 8 siralarinda bock birami siseledim ve biraz once soda sisesinin icine doldurdugum numunenin dibinde ince bwyaz bir tabaka oldugunu gordum merak ettim gazlanma var mi diye actim bardaga doktum ve gazlanma gizel kopukte bardagin dibine kadar eslik ediyor kokusunda tadindada sıkınti yok sizce biralarimi icebilirmiyim yoksa beklemelimiyim

(yiğit) #2

o sanırım en son doldurduğunuz mayası bol olan şişe idi. mayası bol olduğu için erken gazlanıyor. diğerleri için beklemenizi öneririm.

(Mehmet) #3

Dunden bu yana sicaklik 22 23 dereceydi soda siselerini ilk doldurmustum ve obur siselerinde dibine baktim ince bir tabaka var.rica etcem ilk biram bilmiyorum bir fotograf cekip atma imkani olan varsa atabilirmi şise dibi kalinliginin

(S.S.) #4

Aynen bende 3 gün önce şişelediğim pilsner biram için dün gece tadım yaptım. Köpük kalıcı, asitlik çok iyiydi. Tadı biraz acı, gövdede orta seviye. Fotoğrafta yoğun maya olduğu anlaşılıyor, dipte tortu çok azdı. Özellikle bende ilk doldurduklarıma baktım ve çok ince tabaka olduğunu gördüm. 2 hafta daha bekleyip içicem, memnun kalacağıma eminim.

(alkan_d) #5

Tadını beğendiyseniz tabii ki içebilirsiniz. Sonuçta hepimizin amacı severek içtiğimiz biralar yapabilmek. Siz daha genç biradan daha çok zevk alıyor olabilirsiniz.

Ancak bence yine de 3-4 şişe ayırıp mesela ikişer hafta arayla tadına bakın, böylece şişede olgunlaşırken değişen tat profilini de gözlemlemiş olursunuz.

(yiğit) #6

ilk doldurduğunuz şişe de muslukta kalan maya, son kovayı devirerek koyduğunuz şişelerde de dip mayalar çok oluyor. benim son şişede bir parmak kalınlığında birikme oldu dibinde. diğer şişelerde çok az. cinse göre de değişiyor sanırım. buğday da bütün şişelerde daha fazla birikim var mesela. son o kovayı devirerek koyduğumuz şişeler en erken gazlanan şişeler oluyor.

(Mehmet) #7

3.gunu bugun yeniden acip ictim gafif oldugu icin tercih etmistim ama bana baya hafif geldi efes kutu tarzinda bi oneriniz olabilir mi

( P.G.) #8

Hafiflikten kastınız gövde ise, evet Pilsner çok gövdeli bir bira değil. 1 DME koyarak, hatta 2 DME koyarak gövde sorunu aşılabilir ya da 18-20 lt kurarak.

Hafiflikten kastınız alkol ise ve sadece 1 kg şeker ile kurduysanız %4,5 civarı alkole sahiptir. Daha fazla şeker veya DME ile alkol oranı artırabilir.

Bana göre başlamak için Pilsner ideal, çünkü çabuk olgunlaşıyor, ilk kitte sabırsızlık çok oluyor. Sevenlerine sözümüz yok tabi ama kitler arasında sıralama yapalım dersek bence konumu çok iyi durumda olmaz gibime geliyor. Ha DME ve dry hop’la acayip güzelleştirebilir, sonuçta modifikasyona çok uygun.

Sizin ilk biralarınıza gelirsek, sabretmeye çalışın. 10. günden sonra içmeye başlarsanız daha iyi olur. 15. günden sonra maya kokusu iyice azalıyor, 20. günden sonra kalmıyor maya kokusu. Bence Pilsner 25 gün şişeden sonra zirve noktasına epey yaklaşıyor. Ondan sonra da çok değişmiyor gibi.

(ferhat) #9

mehmet arkadaş bock kurmuş sanırım. yani hafiflikten kasıt nedir. bock biraz gövdeli bi biradır bu nedenle 23 litrenin altında kurmakta fayda var. esasen çok da gazlı olmayan bi biradır ama gazı az diyosanız daha yeni şişelemişsiniz bi kısmını açıp 1 şeker ilave edip kapatabilir 10 gün kadar bekleyince bol gazlı bir bock biranız olur.

( P.G.) #10

Aaa evet Pilsner değil Bock kurmuş. Arada Pilsner fotoğrafı görünce atlamışım hemen :slight_smile:

Bock kurmadım ama Stout kurdum. Stout bırakın 3 günü, 1 ayda anca olgunlaşıyor. Koyu renkli biralar geç olgunlaşıyor diye konuşulmuştu daha önce. Soda şişesi aldatıcı olabilir. Aynı kitte çok tortulu soda şişeleri 3-4 günde olgunlaşırken, 50’lik şişelerin 15 günde kendine gelmediğini hatırlıyorum.

(ferhat) #11

evet bock için en fazla 3 hafta kova tavsiye ediliyor ama şişede daha uzun beklemeli.

(alkan_d) #12

Bira kitlerini aha az hacimlerde kurmak halihazırda gövdesiz biralar için önerilen bir yöntem. Yani size göre “zaten gövdeli bir bira” ise daha az hacimlerde kurmaya gerek yok. İçerken sulu sepken, seyrek bir tad alıyorsanız (buna gövdesiz diyoruz) hacmi küçültmeniz gerekir.

(Barış Genç ) #13

Fermentasyon kaç gün?

Karbonizasyon için şekeri şişeye mi kovaya mı eklediniz?

(Mehmet) #14

Seker olcegi ile siseye koymustum arkadaslar dun actigim bira sisesi kokusu guzel ama tadi su gibiydi ondan soruyorum biraz kaygilandim da :confused: hafiflikten kastim o alkolde sorun yok sanirsam

( P.G.) #15

Kaç lt kurdunuz? DME kullandınız mı? 23 lt’ye sadece şekerle kurduysanız biraz gövdesiz gelebilir ama nihayetinde kötü bir bira olmaz, keyifle içersiniz.

Bock kurmadığım için bilemiyorum, bock kuran arkadaşlar daha net cevap verebilir ama koyu biralar için çok erken denemeler yapıyorsunuz. Benim kurduğum 1 aylık Stout’da hala hafif pekmez tadı var ama çok çok azaldı şu an, gittikçe güzelleşiyor. Bence biranızı sabredip 10 gün ellemeyin, 10 gün sonra varsa küçük şişelerden, yoksa artık 50’liklerden deneyin.