Şişeleme esnasında alkol ekleme

(Ugur Suren) #1

Üstadlar yarın 2. kitimi şişeleme yapacağım. Daha önceki kitime nazaran daha yüksek alkol oranı olan bir bira elde etmek için Bock Bira Kiti kurulum aşamasında Buğday Kuru Malt Özü+Koyu Kuru Malt Özü ve içinden çıkan maya ile kurulum yaptım. İşi garantiye almak :grinning: için şişeleme esnasında içine etil alkol koymayı düşünüyorum. Daha önce bunu tecrübe eden arkadaşlar varmıdır. ?

(mehmet ) #2

Birayı içerken katmayı düşünseniz.

(walter white) #3

selamlar. ben bunu hep yapıyorum. yarım litre falan ekliyorum hesaplayıp. %7 falan olacak gibi. güzel oluyor tavsiye ederim.

(Ugur Suren) #4

23 lt lik kovaya ½ lt ekleniyor… O zaman mevcut alkol oranını hacmen yaklaşık %4,5 arttırıyoruz…
Peki gazlanmaya yada köpük oluşumuna olumsuz bir etkisi oluoyrmu ?

(walter white) #5

bende olmadı. yani iyi kafa yapmasından başka herhangi bir etkisi olmadı :slight_smile:

mantık olarak da 23 lt kovaya eklenen yarım lt etanolun böyle bir etkide bulunması mümkün değil diye düşünüyorum.ayrıca eminim ki extra ve extra shotlar da böyle yapılıyor.sizce?

(Taylan Özdere) #6

Forum’un konusu etil alkolle yapılan içkiler değil, o yüzden çok detaya girmesek iyi olur :wink:

Fakat amacınız yalnızca alkol oranını arttırmak ise kovada toz şeker kullanmanız her zaman etil alkol eklemekten çok daha ucuza gelir.

Kabaca koyduğunuz toz şekerin yaklaşık yarısının alkole dönüştüğünü varsayabilirsiniz. Yani 0,5 litre saf etil alkol yerine kovaya 1 - 1,2 kg toz şeker eklemeniz yeterlidir. Şekerin kilosu 5-6 TL olduğuna göre hangisinin daha ucuz olduğunu da hesaplayabilirsiniz.

Kitle gelen maya yaklaşık %7 alkol derecesine kadar çalışmaya devam edecektir. Fakat alkol derecesi arttırımlarını mutlaka malt özüyle dengelemenizi öneririm. Bir noktadan sonra, içine votka katılmış gibi yakıcı ve nahoş tada sahip bir biranız olmaması için bu önemli. Çünkü biraya tadını toz şeker değil malt veriyor.

(mehmet ) #7

Eğer ilginç bir kokteyl istiyorsanız. Alkol doğrudan eklemeden bir sunum tarifi vereyim.
büyükçe geniş bir bardağın içine bira konur. Sonra bunun içine içi votka dolu bir tek şot bardağı oturtulur. Votka içerken biraya karışır ve acaip bir şey olur. Aslında votka değil de viski daha iyi denk düşer.
Neyse, ben biraya alkol katmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Kendi fikrim diyebilirsiniz. ama, sonradan başka şeyler katılan, bira ile yapılan pekçok kokteyl varken butik biranın raconuna ters bu :slight_smile:

(CgdsCN) #8

Maya alkol üretirken aromaya da etki ediyor sonuçta. Dışarıdan eklenen sıradan alkolün maya ürününe göre aroma açısından vasat kalacağını düşünüyorum.

(Taylan Özdere) #9

Kesinlikle! Maya şekeri etil alkole dönüştürürken aynı zamanda yüzlerce aromatik bileşik üretir. Esterler, diğer alkoller, aldehitler, diketonlar diye uzayıp giden bir liste :blush:

Çok düşük miktarda olmalarına karşın bu doğal bileşikler biraya meyveden baharata çok geniş bir tat gamı kazandırır.

Distile içkiler ise kaynatma sürecinde çoğu uçucu olan bu aromatik bileşikleri kaybeder. Bu yüzden distile herhangi bir içki tat gamı açısından her zaman bira veya şaraba göre oldukça sönük kalır :wink:

(Ugur) #10

Ben Mexican Cerveza’mı şişelerken tekila ekledim. Şişe başına 1 shot. Güzel bir aroma oldu ve hafif sertliğini artırdı.

(Ugur Suren) #11

Arkadaşlar şişeleme esnasında 20 şişeyi normal olarak doldurdum. 20 tanesinede hacmen %5 olacak şekilde alkol ekledim… Tat bakımından bana göre normal şişelemeye göre pek bir fark olmasada alkol farkı kendini hissettirdi. Konuya destek olan hobidaşlara teşekkürler…

(walter white) #12

deneyli olmuş :slight_smile: afiyet olsun.