Şişeleme kovasına dip borusu

(Ulaş Taylan AYDEMİR) #1

Herkese merhaba,

Youtube’da izlediğim bir videoda mayalama kovasından şişeleme kovasına aktarım yaptıklarını ve şişeleme şekerini burada eklediklerini gördüm. Fikir hoşuma gitti o yüzden hemen 1 tane musluksuz mayalama kovası aldım.

Şimdi ise şişelerken tortu olmayacağı için musluk seviyesinin altında kalan birayı kovayı eğip bükmeden şişelemek istiyorum. Bunun için dip borusu kullanabileceğimi düşünüyorum ama bayaa araştırmama rağmen buradan aldığımız standart musluklu kovaya nasıl dip borusu takabileceğim ile ilgili bir yazı, video vb… bulamadım.

Daha önce bunu deneyen var mıdır?
Bunu nasıl yapabilirim? (tamirat tadilat konularında çok zayıf olduğumdan herhangi bir fikir bile yürütemiyorum :slight_smile: )

Fikirlerinizi bekliyorum…

(ŞİŞEDE EN AZ 1 AY) #2

aynı sekılde sanıyorum 5ç. yada 6. kıtı kurdum ve acıkcası oyle bır boruya hiç ıhtıyac duymadım.en fazla son 3 yada 4 şişede kovayı eğmek gerekıyor. ılla egmeden doldurayım dıyosanız aktarma cubuguda bu ısı gorur sanıyorum. ama boyle bır tadılata gırısmenızı gerektırecek bır durum ınanın yok. :slight_smile:

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Dip borusu dediğiniz nedir bilmiyorum fakat aktarma çubuğu ürününü incelediniz mi?

Örnek kullanım şekli;

(Kürşad) #4

Dip borusu aslına bakarsanız çok faydalı, eğer biranız tortudan ayrıldıysa. Aktarma çubuğu kullanıcısıyım, gayette memnunum fakat, aktarma çubuğu ile son birkaç litrede sıvı seviyesi düştüğünde çekim gücü azalıyor hatta fazladan hava çekimi sayesinde köpürme olabiliyor. Dip borusu kovaya monte edilebilir ve aktarma çubuğuna ek yapılabilirse, biranın son damlasına kadar, uğraşmadan ve köpürme yapmadan dolum yapılabilir. Bende gelecek cevapları merakla bekliyorum.

(Şişede Enaz BİRAY) #5

Dip borusuna bir örnek görsel paylaşabilirseniz daha yararlı olacak sanırım :slight_smile:
Ne olduğunu anlarsam daha etkili yorum yapabilirim kendi adıma.

(Ulaş Taylan AYDEMİR) #6

Mesela böyle bir şey olabilir. Videodan bir resim aldım. Aklıma bu fikri sokan videoyu ekliyorum.

Bir yandan @UmutBestepe haklıdır 4-5 şişeyi kovayı eğerek doldururum diyorum. :smile: Bir yandan @Mr.K ne kadar da doğru söylemiş diyorum. Kolay bir yolu varsa yaparım heralde diye düşünüyorum.

(Kürşad) #7

Evet tam olarak bu dip borusu :blush: Ama bu borunun içte kalan kısmını musluk girişine monte edebilecek ve aynı zamanda aktarma çubuğunu kullanabilecek bir sistem zor gibi geliyor. Aklıma gelen tek çözüm, t boru kullanmak. Bir uç kovanın iç tarafından musluk girişine, bir uç kovanın dibinden çekim için, üst tarafta kalan uç ise aktarma çubuğuna takılacak şekilde olabilir. Konuyla ilgili herhangi bir yöntem kullanan var ise, örnek görmek sevindirir :blush:

( P.G.) #8

Tortu yüzünden dip borusu çok dipte olamaz :slight_smile: Borunun ucunda filtre olsa tıkanır kısa süre sonra, filtre olmasa tüm şişeler son şişeler gibi bulanık dolar. Tamam kovalardaki 4 ,5 lt pay da biraz fazla ama dip borusu da pratikte sıkıntılı olabilir.

Dip hortumu ve filtre görevi görmesi için klozet bağlantı hortumunun içindeki plastik borunun sökülüp, sadece dışındaki korumanın kullanılmasını görmüştüm. İçindeki plastik boruyu söküp, açıktaki ucu kapatılınca korumadaki küçük delikler filtre görevi görüyor, uzun olduğu için de kolay tıkanmıyor sanırım. Bunu kullanabilmek için dışındaki metal koruma paslanmaz çelik olmalı, tabi böyle bir üründe gıdaya tam olarak uygun paslanmaz çelik nasıl bulunur, bulunması şart mıdır bilemiyorum. Ayrıca herhangi bir paslanmaz çelik ekipman için gıda uyumluluğu iyi denetleniyor mudur onu da bilemiyorum. Bahsettiğim klozet bağlantı hortumu şu:

(.) #9

Paslanmazı var bu hortumların, örgülü olmasının sebebi yüksek basınca dayanması için diye biliyorum. Ucuna takılan bağlantıları da düşünürsek ekonomik bir çözüm olmaz bence. Almak isteyen olursa Ayvaz firması üretiyor, internetten araştırabilirsiniz.

( P.G.) #10

Bu hortumu kullanmak için kovaya uygun musluk da bakılmalı tabi. Belki de musluğun yivlerine uyuyordur ya da uygun olanı vardır. Özetle ben denemem sanırım ama denemek isteyen olursa da sonuçlarını paylaşırsa sevinirim :slight_smile:

(ŞİŞEDE EN AZ 1 AY) #11

bu kadar uğraşa değermı bılemedım, ama yapan olursa sonucunu merakla beklıyorum :smile:

(Kürşad) #12

Aslına bakarsanız dip borusun söylediğimiz şekilde kullanılacaksa, mantıklı olan aktarma çubuğu ile bira tortutan ayrıldıktan sonra dip borusu takılı kovayı kullanmaktır. Aksi halde söylediğiniz gibi hiçbir anlamı yok. Ben aktarma çubuğu ile birayı tortutan ayırıp başka kovaya alıyorum, buradan şişelerken yine aktarma çubuğu kullanıyorum ancak sona kalab birkaç litrede kovayı yine eğmek ve/veya alternatif çözüm bulmak gerekiyor.

(Şişede Enaz BİRAY) #13

En fazla son 3 şişeyi doldururken kovayı azıcık eğmemek için mi tüm bu çile diye düşünyor insan :slight_smile:
Ne diyebiliriz, zevkler ve renkler meselesi tabiki :slight_smile: :slight_smile:

(Ulaş Taylan AYDEMİR) #14

Valla haklısınız @Hm_mania büyük ihtimalle değmez ama… Naapıyım gıcığım :smile: :smile:

(.) #15

False bottom yerine tam tahılda kulanılmıyor muydu bu yahu​:eyes::wink:

( P.G.) #16

Evet, ben bir tam tahıl videosunda görmüştüm. Ama fermantasyon kovası için de uygulanabilir :wink:

(.) #17

Bence tortu bunun arasından geçer ama kırılmış malt ve kabukları geçmez

( P.G.) #18

Muhtemel. Bu arada bence lüzumsuz :slight_smile: Sadece fikir verme açısından söyledim. Ayrıca illa denenmek isteniyorsa musluğun kovadaki ucuna girecek silikon hortum ve hortumun ucuna şerbetçi otu torbası bağlamak daha ucuz ve uygun bir deneme olabilir :wink:

(.) #19

Uludağ fantezileri yapıyoruz ztn😀

(antipanik) #20

Bence hiç uğraşmaya gerek yok.
Musluksuz kova ve musluk sipariş edin.
Kovaya uygun çaplı "şarjlı matkapla"
1,5 lt yada istediğiniz seviyede delik açın.
Takın musluğu olsun bitsin.:blush::blush::blush:

Daha güzel çözüm konik fermenter olabilir. Onun alt kısmı konik ve sıfır kayıpla kovayı eğmeden şişeleyebiliriz.
Tabi onu bulmak ve maliyet.
Çünkü konik fermenterler ekstra ayaklı.:blush: