Siseleme oncesi gaz ve siseleme sekeri doz asimi

(Taşkın) #1

Merhaba,

Foruma yeni katildim. Buradaki yogun bilgi paylasimini gorunce cok sevindim acikcasi. Ben butikbira.com’dan Munton’s Lager kiti aldim. %100 malt yapmak icin light hopped DME’den de aldim. Forumdaki mesajlara bakinca gordum ki bu sekilde baslayan baska kisilerde var :slight_smile:
Ancak Maya olarak kit ile geleni degilde fermentis w34/70 mayasini kullandim. Biraya kuru malt ozu disinda seker koymadim. Hatta siseleme sekeri olarakta DME kullandim. Benim siseleme sirasi yasadiklarim ile ilgili sorum var. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
Fermentasyon icin 1 ay bekledim. 1 kg DME kullandim. W34/70 in ideal sicaklik araligi 12-15 C yazdigi icin gerektiginde kova icinde buz ile sogutma uyguladim. Fermentasyon boyunca sicaklik araligi 12-17 C arasi kaldi. Sadece birgun 17 C yi gordum onda da acil mudahele ettim ve kisa surede tekrar 15 C seviyelerine dusurdum. Ilk yogunluk 1.042 idi. 1 ay sonunda okudugum yogunluk 1.012 ancak sonradan farkettimki bu son degerde biranin sicakligi 12C civarindaydi ve ben duzeltme uygulamadim(nasil yapilir bilmiyorum :slight_smile: ). Bu sekilde gecirdigim 1 ayin sonunda siselemeye karar verdim ancak farkettimki birada mevcut halinde bile gaz var. Siseleme yaparken kopurmesinden dolayi ya kopugun sonmesini bekleyip sonra tekrar doldurmaya devam etmem gerekti ya da tasirarak dolum yapip bir miktar birayi heba edip o sekilde uygun miktarda dolum yapmam gerekti. Bununla birlikte siselere tek tek DME koyarak gazlanmayi saglamak istedim. Burada da internette bulunan hesap makinelerinden (bu forumda linki paylasilan hesap makinesini de kullandim saglama yapmak icin) toplamda 140 gr. civarinda DME kullanmam gerektigini hesapladim. Ancak uygulama sirasinda gordum ki DME oyle kolay dokulen birsey degilmis :slight_smile: bazi siselerde 4 bazilarinda ise 5 gr. DME oldu. Bende bu sekilde 37 adet 50cl.lik siseyi kapakladim. Toplamda kullandigim DME miktari hesaplarima gore 160-165 gr. civarinda. Bu bilgiler dogrultusunda simdi sorularimi sormak istiyorum :slight_smile:

1. Siseleme sirasinda biranin gazli olmasi, soguk olmasindan mi kaynaklaniyor? Tadi fena degildi enfeksiyon gibi bir durum fark edemedim, ya da agiz tadim cok kotu :slight_smile:
  2. Kullanmis oldugum fazla miktardaki DME sisenin patlamasina sebep olacak kadar gazlama yapar mi?
  3. Siselerimin buyuk kismi Tuborg sisesi ama arada 3-4 tane twist off sise vardi. Bunlar hemen sorun cikarir mi yoksa bir kullanimda birsey olmaz mi? Bu konuyu gec ogrendim. Ictikten sonra onlari normal sise ile yenileyecem.
  4. Siseleme sirasinda bira tastigi icin sisenin bircok yeri bira oldu. Kapaklayinca su ile yikadim siseyi ancak niyeyse kapaga cok yakin yere su tutmadim. Bu biranin mikrop kapmasina sebep olur? Mantiken dusununce kapak CO2 gecirmiyorsa mikropta gecirmemeli ama gene de sormak istedim :slight_smile:

Biraz uzun bir mesaj oldu kusura bakmayin. Sorularimla ilgili tum bilgileri aktarmak istedim. Bu konularda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler,

(Özgür) #3
  1. Umarım uygunsuz bir soru olmaz ama Lager’in acılığını gaz olarak algılamış olabilir misiniz?

2. Şişelenen birada alkol olduğu için oksidasyon riskinin az olduğunu söylüyor üstadlar. Ben şişelerken de bazen taşıyor, ellerim ve kapaklar Star Sun’lı olduğu için bir sorun çıkmadı.

(Taşkın) #4

Teekkürler Rahmi Bey. İlginç çünkü ben daha önce hesapladığımda 140 gr civarı bulmuştum. Ya yanlış hesap yaptım ya da hesaplama aracında farklı bir durum vardı herhalde. Bu hesap makinesine göre sıkıntı yok dediğiniz gibi. İçim biraz daha rahatladı teşekkürler :smile:

(Taşkın) #5

Özgür bey uygunsuz soru olmaz tabiki. Ağız tadıma çok güvenmiyorum ama bahsettiğim gazı şişeleme sırasında farkettim. Doldurunca baya bir köpük çıkıyordu. İlk biram olduğu için normalmi değilmi anlıyamadım. İnternette gördüğüm videolarda da herhangi bir köpük çıkışı olmadan şişeliyorlardı. Benim şişeleme sırasında çok köpük çıkınca ondan şaşırdım.
Diğer cevabınız içinde teşekkürler. Bende aynı şekilde Star sandan ayrılmadan şişeledim. Herhalde sorun olmaz :slight_smile:

(berry) #6

twist off şişeler sorun çıkarır… şişe ağzı yivli olduğu için kapak tam kapanmaz sızdırır…