Şişeleme şekeri kullanmadan gazlandirmak


(Zymurgyst) #1

Kesin olmaz. Ama aklıma geldi birden. Belki bilen vardır diye soruyorum. Brewferm yada Muntons kit lerin genelde FG 1.010 görünce fermentasyonü bitirip siseliyoruz. Peki örneğin FG 1.025 gibi bir değerde fermentasyonü durdurup şeker katmadan şişelesek? Muhtemelen gazlanir. Ama optimum değer ne olmali? Bir de böyle yaparsak tad kötü etkilenir mi?


(Alp ) #2

Gene gazlanır, ancak şişeleme şekerini ilk fermentasyon bittikten sonra eklemekteki amaç başkadır.

Eğer maya ilk önce fermentasyon kovasındaki şekerin tamamını tüketirse ya da maya aktivitesi büyük ölçüde durursa, bizim daha sonra, tek tek herbir şişe için gerekli karbondioksiti oluşturacak şekeri hesaplayıp eklememiz daha güvenli olarak gerçekleşir. Böylece, herbir şişede ne kadar karbondioksit istiyorsak, o kadar oluşur.

Aksi taktirde, fermentasyon kovasının içerisinde daha ne kadar şeker kaldı, bu şekerli bira şişelendiğinde gazı yeterli mi gelecek, ya da daha kötüsü, şişeleri patlatacak mı, anlamak ve süreci kontrol etmek daha zor olacaktır. (Fermentasyon devam ederken başında bekleyip, sürekli ölçüm yapıp, tam olarak şişeler için gereken şeker seviyesine düştüğünde koşup hemen şişelemek gerekecektir! :smile:

Ayrıca, eğer fermentasyon kovası daha içerisindeki şekerle fokurdaya fokurdaya mayalanıp dururken şişelemeye başlarsak, çok tortulu ya da bulanık biralarımız olur. Maya aktivitesinin sonunu beklerken kalıntılar dibe çöker, birayı üstten sifonlayıp aktarırız ve böylece şişelerken daha berrak biramız olur.

Bu kalıntılar ölü maya ve bir sürü organik madde karışımı olduğundan, bunlarla karışık, bulanık ya da çok tortulu bir bira çok hoş olmayacaktır.