şişeleme şekeri olarak glikoz kullanmak ?

(Ahmet soner girgin) #1

Selamlar arkadaşlar ilk olarak uzun zamandan beri kendi birasını yapan arkadaşlar arasında şişeleme şekeri olarak glikoz veya fruktoz kullanan var mı? Bildiğim kadarıyla mayalarımız çözelti içerisindeki kullandığımız sofra şekerini (sakkaroz) parçalayarak glikoz ve fruktoz’a çevirip onları tüketerek alkole ve CO2 ye çeviriyor. Şişeleme aşamasında eklenen glikoz veya fruktoz, mayanın extra iş yapıp sakkarozu parçalamayla uğraşmadan tüketmesine ve mantıken karbonizasyon süresinin kısalmasını sağlamalı fakat eklediğimiz jet besin (glikoz) mayayı aşırı coşturup CO2 basıncını çok arttırır mı? emin değilim deneyimleyen arkadaşlar varsa paylaşırsa çok sevinirim.
Not: kurduğum Pilsner kitin 10 şişesini temin ettiğim glikoz şurubuyla şişeleyeceğim. (23 lt lik biranın orta kısımlarına doğru glikoz eklemeyi düşünüyorum son veya ilk şişelerde canlı maya oranları fazla veya eksik olabilir.) ilk şişe test tarihim 1 mayıs deneyimlerimi size aktarmaya çalışacağım.

(Deniz) #2

Glikoz mayanin ester uretimini costuracagindan biranizda meyvemsi tatlar hakim olabilir. Bugdaya yakisir ama baska stillerde istenmeyebilir.

(Ahmet soner girgin) #3

Dry hopping le meyve tadını baskilayamazmiyiz?

(biraci) #4

Şişeleme şekeri olarak glikoz kullanmakla sofra şekeri kullanmak arasında kayda değer bir fark olmaz herhangi bir konuda :wink:

(Ahmet soner girgin) #6

Yorumlarınızı için teşekkür ederim. Benim şişeleme aşamasında farklı şeker türlerine yonelmem kitten veya maltlik arpadan bira yaparken sanitasyon ve sterilizasyona dikkat edip tam şişeleme aşamasında steril olmayan sofra şekeri ile karbonizasyon yapmamız oldu. Dediğiniz gibi sure ve co2 miktarında kaydadeğer fark yaratmiyorsa sanırım şekeri az miktar su ile kaynatıp gerekli miktarı steril enjektorle şişelere ekliyecegim.

(Ahmet soner girgin) #7

Elimdeki glikoz surubunu Amerikalı ev biracilarinin yaptığı gibi diğer kite sofra şekeri yerine eklemeye karar kildim

(Özgür & Deniz) #8

şişeleme aşamasına gelen biradaki, alkol, karbondioksit, ph değerleri vs nedeniyle şekerden bakteri kapması oldukça zor. dolayısıyla sofra şekerini kaynatmadan direk atabilirsiniz, eğer şişeniz yeterince temizse herhangi bir sıkıntı çıkmaz.

(Ahmet soner girgin) #9

Cevabınız için teşekkür ederim. Tam kendimi anlatamadım galiba biralarimizi evde yaptığımız için ticari biralar gibi pastorizasyon yapamıyoruz.
O kadar emek verip her aşamasında dezenfeksiyona dikkat ederken şişeleme aşamasında kullandığımız şekeri steril etmeyerek biramizi enfekte edebilecek bakteriler ( laktik asite dayanikli v.s.) bulaştırma riskini neden alıyoruz? Sonuç olarak yapacağımız bu işlem şişedeki biramizin raf ömrünü uzatmaz mı? Kovadaki fermantasyon aşamasındaki enfeksiyonun biranın tadının bozulmasındaki ana etmen olduğu doğrudur. Fakat düşük alkollü cozeltide, az o2 ihtiyaci olan, asidik ortama dayanikli mikro organizmalarin ureyebilme olasılığını bakterilerin yuksek ısıya olan hassasiyetini kullanarak azaltmak hem biramizin güzel tat ve dokusunu korumak hem de şişe raf ömrünü uzatmak açısından şişeleme şekerinin steril edilmesini külfetli bir iş olarak görmüyorum.