Şişeleme şekeri ve buğday birası

(Gokhan U) #1

Herkese merhaba, daha önce pils, lager, bock, stout stillerinde çeşitli kitlerden biralar yaptım, başlarda çoğunda şişelemede kitapçıklardaki gibi kesme şeker kullanıyordum. Son lager’imde fermentasyon bitince ikinci bir fermentasyon kovasında şişe/gazlandırma şekerinin üzerine birayı transfer edip tortudan da arındırarak daha berrak bir bira elde etmiştim.

Şimdi ise munton buğday kitinden (1kg buğday maltı+wb-06 maya ile 21lt) yaptığım biramı şişelemeye geçeceğim. Planım yine ikinci kovaya aktarma yapıp tortuyu minimize etmek ve daha berrak bir weizen elde etmek. Fakat forumda bazı arkadaşlarımızın şişeleme/gazlanma şekerini doğrudan fermentasyon kovasından çekip biraz da tortulu/mayası şişe dibinde bulunan biraları da önerdiklerini görüyorum.

Tercihlerinizi, deneyim ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. sevgiler selamlar

(Kadir Altunışık) #2

Bu konuyu takipte kalırım çünkü bende kurcam o değilde bende 1 kg DME ile yapcam ama bi 200 - 300 gr şeker koysammı acaba ne gibi bi değişiklik olur tadında kararsız kaldım. alkol arttırmak istediğim sadece

(Muhammed ali) #3

İyi güzelde hocam zaten WB-06 mayasının karakter özelliği olarak maya çökmüyor asılı kalıyor, ancak 1 ay kadar sonra şişede tamamen dibe çökebiliyor. Direk daha çok çöken bir maya tercih etseydiniz madem tortu sevmiyorsunuz.

(Halil Incesu) #4

cold crush ve/ veyajelatin uygularsak daha duru bira elde edermiyiz?

(Ezio Auditore) #5

İkinci fermentasyon işe yarayacaktır biraz olsun.
Ama mutlaka cold crash gerekecek.
Tabi wb06 bulanıklığın esas kaynağı.
bunun yerine daha az çökelen ve bu tatları veren buğday mayası var mı bilmiyorum.
Piyasada en berrak buğday birası Erdinger’i gördüm. Ama o bile buğuluydu.

(Hüseyin ) #6

Naçizane fikrim Weihenstephaner erdinger paulaner tüm buğday biraları buğuludur zaten özelliği odur diye biliyorum

(Ahmet) #7

Muntons Buğday + 2xBuğday dme + M20 maya + 23 litre. Kovada 20. gün yarın şişelemeyi planladım kovayı taşıdım bekliyorum. Ancak kafama bişey takıldı, bu kiti kurduğumun ertesi günü taşma oldu, gerekli önlemleri aldım ve süreci tamamladım, şimdi şişeleme yaparken ne kadar şişe şekeri kullanayım? Mayalanma esnasında şiddetli geçen fermentasyon gözümü korkuttu, mayalar şekeri görünce bir hırsla atlayıp şişeleri patlatır mı? Yoksa standart 750/360 x 2 ad. şekerle şişeleyim mi?

(Saner Gülşen) #8

Fermantasyon bitmişse 4 gr şeker ile şişe patlamaz.

(Salih Kaya) #9

Aynı kiti aynı şekilde kurmuşuz, benim 14. Günüm gaz çıkışı baya azaldı ama yine de devam ediyor.
Üstadlar buğday birası gazı kaldıracağı için 3 tane 360 lık şekerde konulabileceğini söylemişlerdi. Ben bazı şişelere bu şekilde deneyeceğim.

(Ahmet) #10

Kovadaki azmış mayalar tekrar hareketlenince sıkıntı olur mu onu merak ediyorum.

(Saner Gülşen) #11

Hayır sıkıntı olmaz çünkü maya ne kadar azgın olsa da ortamdaki şeker kadar co2 ve basınç oluşturacaktır. Elde fazlası yok :slightly_smiling_face:
Şayet fermantasyon bitmemişse şişelerde şişeleme şekeri dışında da şeker bulunabişeceği için risk mevcut.
Fermantasyon bitmişse, 4 gr dan fazla şeker atmadıysanız, enfeksiyon yoksa, anormal yüksek bir sıcaklık yoksa, şişelerde de bir sakatlık yoksa patlaması için bir sebep yok :+1: