şişeleme şekerini birinci fermentere ekleme


(berry) #1

şişeleme şekerini tek tek şişe yerine kaynatıp soğutup ilk fermentere ekleyebilirmiyiz… yabancı forumlarda böyle yapanlar var hafifce karıştırıp yarım saat sonra şişelemeye geçiyorlarmış… böylelikle kesme şekerden mikrop bulaşma riskini de önlemiş olmazmıyız…


(evbiracisi3 ) #2

Evet oluruz. Bu yöntemde sık kullanılan bir yöntem. Tamamen keyfinize kalmış. İstediğiniz yöntemi kullanın.


(Mert Erkol) #3

@blue kapağı açıp eklemek gerektiğinden bir başka enfeksiyon riski de mevcut


(Taylan Özdere) #4

Bu yöntemi tavsiye etmem :slight_smile: Kılavuzun ilk versiyonunda biz de bunu önermeyi düşünmüştük, fakat şeker ekleyip karıştırma yaptığınızda dipteki tortuyu da şişelere taşımış oluyorsunuz. Yarım saat, bir saatlik bekleme bu tortunun çökmesi için yeterli değil.

O yüzden ilk tavsiyem küp şeker veya şeker ölçeği kullanmanız olur.

Bira yapımını biraz daha ilerlettiğinizde aktarma çubuğu (otomatik sifon) ve 2. bir fermantasyon kovası alırsınız. Toz şekeri az miktar kaynar suda eritip temiz kovaya koyar, üzerine ilk kovadan birayı aktarır ve o şekilde şişelersiniz. Genelde birçok ev biracısının kullandığı yöntem bu şekilde bir şişeleme kovası kullanmaktır.


İlk Bira Serüvenimiz - Woodforde's Wherry
(Levent Bali) #5

Şeker eklediğimiz ikinci fermantasyon kovasına birayı aktardığımızda şeker homojen bir şekilde dağılacak mı şişelere sizce? Şişelemeden önce şöyle bir karıştırmamız gerekiyor mu?


(Taylan Özdere) #6

Şekeri önceden eritip kovaya koyarsanız hiç karıştırmanıza gerek kalmayacaktır. Aktarım çubuğunun yarattığı akım 2. kova içinde yeterli karışımı sağlıyor.

Önemli bir nokta da çubuğun hortumunun ucunu 2. kovada biranın içinde, sıvıya gömülü olarak tutmak. Yani asla biranın 2. kovaya yukarıdan dökülmesine ve kova içinde sıçrama yapmasına izin vermemek gerekli.


(berry) #7

sargılı küp şekerde karar kıldım… sargılı olanlar daha hijyeniktir sanırım.


(Hasan Oral) #8

Hijyen sorununu azaltmak için biraz daha zahmetli yöntem de şu olabilir:
Litre başı 8 gr şekeri çok az ölçekli su ile kaynatıp yoğun bir şerbet elde etmek. Soğuyan şerbeti de arındırılmış bir şırınga ile ölçerek şişelere dağıtmak. Bu kadar uğraşa değer mi bilemem ama :slight_smile:


(narkoz) #9

işte benim yöntemim :slight_smile: Enjektörler steril olarak üretilir ve ambalajını dikkatli bir şekilde açıp yaptığınız şerbetle temas edecek olan uç kısmına dokunmadan steril bir şekilde şişelere paylaştırabilirsiniz.Çok az miktarda su ve çok miktarda şeker kullanıldığından şerbetin hacmini öngörmek güç oluyor.Bu yüzden ölçekli bir kap kullanmak gerekiyor.Şekerin sanitasyonunu düşündüğünüze göre bu kabı da öncesinde dezenfekte etmenin iyi olacağını söylememe gerek yok sanırım :slight_smile: Son iki kitimde şişeleme şekerini bu şekilde kullandım, 3cc ve 5 cc hacimlerinde gerekli şekeri şişelere paylaştırdım.


(Ahmet Demir) #10

Taylan bey,
Ya mevcut kurulum setine bir kova daha eklemek lazım yada başka bir deluxe kurulum seti daha yapıp içine 2. Kovayla birlikte hidrometreden tutun da malt ogutucu süne ne bileyim mayse torbasına kadar herşeyi koymak lazım. Küçük bir tavsiye. Saygılar.


(narkoz) #11

Taylan Bey, aktarma çubuğu setteki şişe doldurma çubuğuna takılabiliyor mu?