Şişeleme sırasında tatlandırma amaçlı olarak laktoz kullanılması

(Tolga) #1

Öncelikle herkese merhabalar. Şöyle bir sorum olacak: şişeleme sırasında laktoz kullanarak biramızın tatlanmasını sağlayabilir miyiz? Forumda okuduğum kadar ile laktoz maya tarafından sindirilmediği için alkole dönüşmüyor. Böylece, şişeleme sırasında kullanılacak olan laktoz ile biramızın IBU oranını düşürebiliriz diye düşünüyorum. Laktoz yerine aspartam, sukraloz, vb. gibi yapay tatlandırıcılar da kullanılabilir tabi ama bunların sonradan ağızda bıraktığı kimyasal tat biraya hiç ama hiç yakışmıyor.

Laktoz için ne düşünüyorsunuz acaba? Şişeleme esnasında kullanarak IBU oranını düşürmek teoride mümkün gözüküyor, pratikte nasıl bir sonuç alınacağına dair fikri olan var mı acaba? Aynı amaçla kullanılabilecek daha iyi alternatifler varsa bunları da öğrenmek iyi olurdu. Şimdiden teşekkürler.

(ersoy) #2

Merhaba,

Herşeyden önce laktoz, IBU oranında öyle hatırı sayılır bir değişim yapmayacaktır. (Tabii 1 kg gibi aşırı miktarlar kullanmayacağınızı öngörerek). Tatlılığın ot acılığını dengeleyebileceğini düşünebilirsiniz tabii ama laktoz diğer sindirilebilir şekerlere göre çok az tatlılık verecektir. Yine de biraya gövde katması ve acılığı dengelemesi için kullanıldığı doğru.
Stevia gibi doğal bir tatlandırıcı kullanmayı düşünebilirsiniz. 50 cl biraya, her eklemeden sonra karıştırıp tadım yapmak kaydıyla sırasıyla dörtte bir, yarım, 3/4 ve tam tablet ekleyip uygun dozu bulabilir ve şişeleme şekeriyle birlikte şişeye koyabilirsiniz. Stevia o söz ettiğiniz garip kimyasal tada sahip değil.
Kolay gelsin

(Tolga) #3

Stevia tavsiyeniz üzerine Migros’tan bunu aldım:

Tablet olanı özellikle tercih etmedim çünkü küp şeker formunda olanın en doğal tada sahip olduğu söyleniyor.

Sonuç: %100 memnuniyet! :grinning:

Sıfır kimyasal/metalik tad, sofra şekeri ile hiç bir farkı yok. En azından birada öyle. Bazen tatlı birayı tercih ettiğimden, 10 tane kadar şişeye 1 adet küp Stevia ile ekleyeceğim (şişeleme esnasında). Kurduğu kiti fazla acı bulanların bu yöntemle acılığı büyük ölçüde baskılayabileceklerini düşünüyorum (yukarıda belirttiğim gibi benim kitim (Export Pilsener) acı olduğundan değil ama arada tatlı birayı tercih ettiğimden bu yönteme başvurdum).

Çok teşekkürler Ersoy Bey. :+1: