Şişeleme sonrasında asitlenme olmadı

(Umut Koçoğlu) #1

Arkadaşlar merhaba. Nut Brown Ale Bira Kiti ve S-04 Ale Bira Mayası ile kovada birayı mayaladım ve daha sonrasında standart bira kitindeki kaşıkla şeker atıp şişeledim. 2 hafta falan sonrasında da denemek için açtım ancak bira resmen su karıştırılmış pekmez gibi bir şey olmuş Birayı şişelerken bile daha fazla gaz vardı herhalde.

Biraz soğuk bir bölgede yaşıyorum ve şişeledikten sonra 1-2 gün evden gitmek zorunda kaldım. Muhtemelen de sıcaklık akşam 5-6 dereceye kadar düşmüştür. Bira mayasının sayfasında da uyku durumuna geçmesi durumunda tekrardan uyanmayabileceği ile ilgili bir şey yazıyor.

Sizce ne yapmam gerekiyor ? Kit mayası da hala duruyor. Onlardan azar azar atsam acaba asitlenmesi için işe yarar mı ? Ya da sıcaklığı biraz arttırsam uyanabilir mi ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

(mehmet engin) #2

nerede, ne kadar zaman kaç derecede gibi hiç bir şey belirtmemişsiniz. sizce nasıl cevap verilebilinir? sizinki x+y+z=kaç olur demişsiniz, kaç yazarsak o olur şu anda.

(Umut Koçoğlu) #3

Acemiliğime verin lütfen :slight_smile: Normalde şişe 1gün 15-16 derece sıcaklıkta kaldı. Daha sonra 3-4 gün evde olmadım ve o sürede de muhtemelen sıcaklık 5-6 dereceye kadar düşmüştür. Bu şekilde bir hafta 10 gün kaldıktan sonra sıcaklığın 12 derecelerde seyrettiğini farkedip daha sıcak olan bir yere aldım. Bu tüm süreler boyunca bira yaklaşık 2 hafta şişede kaldı ancak şişe kapağını açarken ses çıkmıyor hatta dökerken bile köpük olmuyor.

(Saner Gülşen) #4

Şişeleri 20-25 derece oda sıcaklığına almalısınız. 15 derecenin altında mayalar uyur ve gazlanma olmaz