Şişeleme yaparken çikolata kullanmak

Merhaba arkadaşlar,
şişeleme yaparken bir çok materyal kullanan olmuş bal, glikoz gibi benim aklıma direk olarak bitter çikolatayı 4 - 5 gram gibi ayırıp şişe gazı için kullanmak geldi ama sadece bu teorik olarak düşüncem aramızda bunun bilimsel ve uygulamada ne gibi sonuçlar vereceğini açıklayabilecek arkadaşlar varsa bi aydınlatsın bizleri :smiley:

Şişeleme aşamasında eklediğim vişne ve vişne suyu olumlu sonuç vermemişti ( aşırı derecede, şampanya gibi köpüren, gazoz tadında “bira” elde etmiştim)

Votkada beklettiğim vişne biraz daha olumlu sonuç verdi. Yine de en garantili çözüm bence bu tur ilaveleri fermentasyon sonuna doğru veya ikinci fermantasyonda yapmak.

Kolay gelsin.

Stout yada bock kit kurcam ve şekeri eritirken içinde bir miktarda bitter çikolata ertmeyi düşünüyorum sonuç olarak maya çikolata içinde şekeride tüketecek geriye sadece çikolata aroması kalacağını düşünoyrum belki deneyen arkadaşlar vardır.
ve bir miktarda sıcak suda pişirdiğim kahveyide eklicem eğer çikolata ve kahve mayalanmaya engel olmayacaksa sonuç olarak güzel bir bira olacağını düşünüyorum, tabi bunlar teorik olarak varsayımlar, uygulamada nasıl olur bilmiyorum.

Çikolata, kakao ve türevlerinin içinde bulunan yağ mayalar için zararlı diye biliyorum. O yüzden çikolata aroması için kakaonun en ham hali olan kakao nibi kullanılıyor. Birileri bilimsel açıklamasını yapmıştı buralarda diye hatırlıyorum.

Çikolata tadı için yabancı forumlarda her 5 litre için 40-50 gram kakao nibi öneriliyor. Kullanımı da fermantasyonun 7. gününde ekleyip 7 gün daha bekletmek şeklinde.

Kahve ve çikolatadan emin değilim ama bal ile denemeyi düşünüyorum, gıda sektöründe bilgili yakınlarım var onlara da danışıcam aslında komple bir kovayı riske atmaktan ziyade benim istediğim şişeleme aşamasında bir kaç şişede modlar denemek, ziyan olsada en azından bir kaç şişe olacak fermantasyon kovası yerine şişeleme için alternatif aroma ve değişik şileme opsiyonları ev biracılığı için daha işe yarar bilgi ve deneyim olur.

Ben bal ile stout gazlandirmistim, kaynatmadan direkt olarak enjektorle 33luk siseye 3 ml kadar verdim. 5 ay sonra sonuc gayet tatmin ediciydi ama bala dair bir aroma yoktu. Ayrica bal dogal olarak vahsi mayalar icerdiginden benim yaptigim riskli bir hareketti. Biraya bal eklemesi yapacaksaniz mutlaka su ile seyreltip kaynatin, oyle fermantere ekleyin.

balı kaynatınca içindeki aromalar yokolmuyor mu?

uzun süre ve defalarca oldukça başarılı bal şarapları yapmış, üstelik Fethiye’de yaşadığım için katkısız bal kullanabilme şansına sahip birisi olarak, bal konusunda küçük bir yorumda bulunayım. Daha doğrusu balın alkole dönüşümüyle ilgili fikrimi belirteyim; bal, bira mayasıyla alkole dönüştürdüğünüzde nihai sonuç ne olursa olsun -bira veya şarap- baldan aroma olarak eser kalmayacaktır. Çoğu kişi bal şarabının veya katkısının sonuca tat olarak büyük etkide bulunduğunu tahmin edecektir, fakat sonuç hiçbir zaman öyle olmuyor. Bal alkole dönüştüğünde eğer 2. fermantasyonda katkı yapmassanız deterjana yakın yoğun notalar oluşturacaktır. Diğer yandan özellikle çam balında bulunan tehlikeli vahşi mayalardan bahsetmiyorum.

o zaman toz şeker ile bal arasında ne fark varkı alkol üretiminde? neden bal kullanılıyor.

Şişeleme şekeri olarak bal kullanmak ayrı bir durum, alkol üretmek için bal kullanmak ayrı. Şişelemede zaten fermantasyon büyük oranda bittiğinden balın toz şeker kullanmaktan çok da büyük bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Hatta şişelemede kullanılan -doğal çam balı- içerisinde bulunabilecek vahşi mantarlar sebebiyle biranızı olmayacak yerlere götürebilir. Mesela ben bu bala çok kolay erişebildiğim halde böyle bir riske asla girmezdim. Örneğin bal şarabında fermantasyon şişesine genelde ciddi oranlarda katkı eklerler. Mesela; armut, muz, çilek, limon, portakal, aklınıza gelebilecek her türlü meyva diyelim vs. Bu katkılar balın dönüşümüyle oluşan bahsettiğim keskin tatları baskılar. Belki katkısız olarak kullananlar da vardır fakat içiminin her anlamda zor ve tahminlerden çok uzak tatlar olduğunu söyleyebilirim fakat en nihayetinde tabii ki damak ve zevk meselesi. Bal, geleneksel olarak bazı bölgelerde tercih edilen bir hammadde.

Daha önce bal şarabı yaptığınızı söylemiştiniz. mümkünse bana yaptığınız şarapların tarifini verebilirmisiniz.

5 litrelik ölçü ile kuracağınızı düşünerek kendi tarifimi yazıyorum;
Öncelikle cam damacana kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Piyasada satılan 1 kilo olarak tabir ettiğimiz ballar 850 gramdır. Bunu 1 kiloya tamamlayın. Tamamlama işini pekmezle yapabilirsiniz. Bulabilirseniz harnup (keçiboynuzu) pekmezi ile yapın. Pekmez aynı zamanda şarabınızın son rengine de bir miktar dokunup, koyulaştıracaktır. Çelik tencereye yaklaşık 3-3,5 litre suyu kaynatın. Kaynar kaynamaz altını kapatıp yaklaşık 40 dereceye geldiğinde balınızı döküp -tahta kaşıkla- güzelce karıştırın. Bu esnada içerisine yarım limon sıkın. Karıştırırken içerisine tercihinize göre bir miktar karanfil, tarçın kabuğu da ekleyebilirsiniz. Bunları sonradan fermentasyon sırasında karışımdan çıkarmanıza gerek yok. Ben bu aşamada rooibos çayı dahil kullandım ve harika sonuçlar elde ettim. Balınız tamamen karışıp oda sıcaklığına geldiğinde damacanaya alıp güzelce çalkalayın. 6 gram maya ekleyin. Burada eğer isterseniz damacananızı taşırmayacak şekilde 4-5 dilim armut, şeftali dilimleri, üzüm taneleri, hatta kuru üzüm, elma, muz gibi meyvaları da ekleyebilirsiniz. Ben bol sulu büyük boy armutlardan 2 tane dilimliyordum. Özellikle meyva katkılarınız çok olursa damacanayı büyütmek durumunda kalabilirsiniz. Tarçın kabuğunu 1-2 adet mutlaka tavsiye ederim. Bulabilirseniz meşe cipsleri de enteresan sonuçlar veriyor. Eğer özellikle meyva tatlarını daha yoğun almak istiyorsanız bu katkıları başta değil, fermantasyon başladıktan 5 gün sonra da ekleyebilirsiniz. Fermantasyon bittikten sonra şişelerinize aktarım yapın. Şişe olarak ünlü şalgam markasının cam şişelerini kullanıyorum. Bu şişeler hem şekil olarak hoşuma gidiyor, hem de kapakları çok güzel kapanıyor. Birçoğumuz bira yapım sürecinde sabırsız davranıyoruz fakat bal şarabının 3 aydan önce kesinlikle içmeyin, tadının oturması çok sürüyor. Ben 6 ay beklettiğim bir bal şarabının tadını başlangıçtakiyle kıyaslamam kesinlikle. Üstelik şarabın berraklığı neredeyse cam kıvamına gelecektir.

8 Likes

eklediğiniz 6 gr maya özel bir maya mı yoksa pakmaya da koysak olur mu?

Ben bu zamana kadar sadece pakmaya kullandım. Bu arada mayayı önceden uyandırarak uyguladım bunu yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.

1 Like

Ben daha önce sadecce üzüm şarabı yapıyordum hatta şu an toprak altında bekleyen 5 şişe var ama bal ve meyve şaraplarını hiç denemedim sizin tarifinize gör bunlarıda denicem :smiley: tabi konuyu fazlada saptırmiyim bira forumunda, asıl merak etttiğim alternatifler şişeleme yaparken hangi şeker türleri yada aroma verebilecek neleri kullanabiliriz.

2 Likes

Mesela şişeleme aşamasında yada kovada ilk csıcak su ile şekeri yada maltı eritirken bunları da karışıma eklesek içindeki şeker tükenecek sonuç olarak bu aromaları verir mi ?

1 Like

Şişeye aroma verici eklemek genellikle iyi sonuç vermiyor, bir çok arkadaşın dediği gibi bunu kovada denemek daha doğru bunun birçok sebebi var ama çikolata ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir durum var. Çikolatanın içinde bulunun kakao yağı biranın köpürmesini azaltacak etkiye sahip. Çikolata ya da kakao nib’i kullanacaksanız önce eritip dolaba koyun, birkaç gün sonra soğuktan donan yağ tabakası üstte çıkar onu ayırın altta kalan kısmı kullanın biranızda.

2 Likes

Icerigini tam olarak biliyorsaniz, koruyucu vs. Yok ise kovaya ekleme yapabilirsiniz. Benim tavsiyem ikinci fermantasyonda daha ufak hacimlerle az az ekleyerek tadarak karar vermeniz yonunde. Ben siselerken az miktarlarda aroma kullandim, az miktarda kullanmaniza ragmen cok yapay tatlar elde ediyorsunuz, keyifli bir icim sunmuyor. Ayrica piyasada satilan cogu ekstrakt yag halinde oluyor.ya da bol miktarda yag iceriyor alkolde seyreltip ekleme yapmak gerekiyor vs.

Sanırım alacağımız kitlerin kendi aroması dışında aromalar fazla yapay olur gibi sizin dediğinizden anladığım kadarı ile gerçi birazda tecrübe işi en güzeli deneyenlerin yorumlarını dinlemek en sağlıklı yöntem olacaktır.