Şişelemede Mümkün Olan Fanteziler/Modifikasyonlar

(ozan ) #1

merhabalar, birayı aromalandırmaya kafayı fena takmış durumdayım. şimdi aklımda bir kaç yol yine madde madde açmak istiyorum;
ilk olarak önceki konumdaki gibi poşet çay kullanmak, ama bir poşet aromayı biraz fazla verebileceğinden dolayı yarım poşet atmak acaba gazlanmaya falan zarar verir mi?
ikinci olarak taneli baharat kullanımı, karanfil-yıldız anason gibi baharatları, yine forumdan gördüğüm kadarıyla tavada ısıtıp bir kaç tane şişelerken içine atmak ne gibi sonuç doğurur?
üçüncü olarak aklıma aromalı şekerler geldi, metal kutularda satılanlar ya da aroması daha bir iyi gidecek ve eriyebilecek bir şeker seçip bir iki şişeye, şişeleme şekeri miktarını azaltıp bu aromalı şekerlerden atmak tada etki eder mi? yorumlarınız bekliyorum

(Şişede Enaz BİRAY) #2

(Ahmet) #3

Merhaba ben de bu konuda birşey denedim, bir kğ toz şekeri bir kg suda kaynatarak erittim, içersine taze bir portakal, bir limon, 30 Gr taze zencefil rendeleyerek kaynattım bir ön beş dakika, sonra şurubu hazırlayıp mayaladım geçen cumartesi günü, bir aksilik yok, yannız dolabı her açtığımda inanılmaz enfes kokular geliyor ki anlatamam, tadını bakacağım artık ileride.
Saygılar

(ozan ) #4

güzel bir tarife benziyor, tat yorumunuzu duyduktan sonra denemek isterim :slight_smile:

(Mehmet heval) #5

İkinci kitim olan muntons buğday birasını yakında siseleyecegim. Ölçüm yaparken tattigimda hafif karanfil aroması aldım. Portakallar da aromalandirmak istiyorum. Dimes %. 100 portakal suyunun 100 mlsinde 10.1 gr şeker var acaba şişe başına 40 ml portakal suyuyla siselesem birami portakalla aromalandirabilir miyim? Bu arada hızlı tuketiyorum buraların 2. Ayını girebileceklerini pek sanmiyorum

(Özgür Kılıçaslan) #6

Portakal aroması için portakal kabuğu (kuru ya da taze ama iç beyaz kısmı alınmış), portakal tadı için de kişniş kullanılması öneriliyordu.

(Özgür Kılıçaslan) #7

2 Kg toz şekere 1 yemek kaşığı limon suyu (taze olması gerekiyor. İçindeki aside ihtiyacımız var çünkü) sıkıp 1 su bardağından biraz fazla (şekerin yeteri kadar ıslanması için) su koyup ocakta pişiriyorum. 127-135 C arası en az 20 dakika (ne kadar uzatırsanız o kadar karamelize bir şeker elde edersiniz) pişirdikten sonra ocaktan alırken 150 C’ye çıkarıyorum. Slikon kalıba döküp soğutuyorum. Mayalarken de şişelerken de bu şekeri kullanıyorum. Hem renge hem de tada etkisi oluyor.