Şiselemeden sonraki süreç

Merhaba herkese. :slight_smile:
Brewmaker Pilsner B­ira Kiti ile yaptığımiz biramizi 3 hafta sonunda siseledik. Tadı gayet yerinde geldi. 3 gündür siseli hala şişelerde bir degisiklik yok gazlanma mayalanma tarzında. Acaba bir sorun mu var ? İlk siselememiz bu doğru yolda miyiz emin değilim :see_no_evil:

1 Beğeni

Şieşelerde bakarak görebileceğiniz hiçbir değişiklik olmayacak zaten, bu sebeple içiniz rahat olsun.
Eğer şişe temizlikleri yapıldıysa, şişe şekerleri eklenip kapaklarda güzelce kapatıldıysa oda sıcaklığında bekletmeye devam edin ve en az 1 ay bekleyin.

Ha birde yardımcı olabilecek ve aklınıza takılacak her türlü soruya cevap bulabileceğiniz başlığa bir göz atmanızı öneririm: Yeni Başlayanların Soruları

2 Beğeni

Teşekkürederim forumu gezdim bulamadım. Geri kalan şeylerde sorun yok . Breaking bad ortamında şişeler temizlendi :grinning: şeker ve kapaklar tam ayarında oldu. Sadece sise sonrasını bilmiyordum. Yardım için teşekkür ederim.

3 Beğeni

Soğukta beklemiyosa 2-3 hafta sonra güzel bir biranız olur, 1-2 ay sonra daha güzel olur ama.

1 Beğeni

Su an tahminimce 17 18 derecede. Evet bekleyeceğim 2 3 hafta sonra açacağım. Ama meraktan 1 hafta sonra da birini deneyebilirim😊

2 Beğeni

Aynı kiti yılbaşında şişeledim. Şilşelerken 4 adet 200 ml soda şişeside doldurdum. Şimdi her hafta birini acıp tadım yapıyorum. Şişlerken denedim ciddi bir acılık vardı . 1 hafta sonra ilk soda şişesini açıp denedim. Baya bir maya kokusu vardı acılık hafiflemiş , gazlılık az , biraz maya tadı ayrıcada hafif meyvemsi bir tad vardı. 2. hafta köpük çok güzel meyvemsi tad kaybolmuş şerbetçi otu aroması açığa çıkmaya başlamış. Gazlanma gayet iyi acılık ciddi azalmış ama bitiş esanasında damakta acılık hissediliyor. İçimi güzel ancak oturması için halen zaman ihtiyacı var . Sonuç bir ay dan önce tüketmeye başlamayacağım.

3 Beğeni

O halde ben de öyle yapayım tabi ne kadar durursa fermantasyonu o kadar iyi olur . Biranin oturması gerek . Bu tecrübe için teşekkür ederim umarım bizim de öyle olur.