Şişelemeye ne zaman geçmeliyim?

(Tufan Pakgun) #1
  1. kit olarak MASTER PINT CZECH PILSNER kurdum. Sıcaklık 19-21 derece arasında olmasına ramen fermantasyon çok hızlı oldu. yaklaşık 4 günde bitti. ve 6. gün hava kilidinde su seviyesi eşitlendi. Ne zaman şişelemeye geçmeliyim?

(Ertuğrul Arda) #2

“Kovada bekleme” yaz arama tuşuna bas. Bu konu çok tartışıldı öğrenilecek çok şey var.

Ama kısa cevap istiyorsan.
Ölçüm setin üst üste 3 gün aynı değeri gösteriyorsa şişele.
Ölçüm setin yoksa 3 haftayı bekle.

(Tufan Pakgun) #3

Çok konuşulan bir konu olduğunun farkındayım. 2. kitim ama bütün forumu hatim ettim diyebilirim. CZECH PİLSNERin çabuk olgunlaşan bir bira olduğunu okumuştum. O neden le sordum. Cevabınız içinde teşekkür ederim.

(tolga) #4

.ben 2. czech i kuruyorrum.7 günde oluyor bu bira.

(Tufan Pakgun) #5

Bakalım nasıl olacak bende 7. gün şişeledim. Ölçüm aletim yok o nedenle yoğunluk ölçemedim. Tadına baktım bir tatlılık yoktu. Gaz çıkışı bitmişti ve hava kilidinde ki suda eşitlendi. Düşük gövdeli orta acılıkta bir bira olacak gibi. @drtolga bey şişede ne kadar beklettiniz?

(Levent Bali) #6

ben de 7 günde su eşitlenip 1010 ölçünce şişeledim, bir hafta şişede beklettikten sonra denediğimde kapağı açarken baya şiddetli bir fıssst sesi çıktı ve bira çok gazlıydı. biraz endişeliyim bu 40 şişeden şimdi :slight_smile: patlayacklar gibi geliyor.

(tolga) #7

1 hafta sonra içmeye başladım.gayet güzel ve hafif bira.ama tabiki tadı 2 hafta sonra daha güzel oluyor

(tolga) #8

1010 biraz erken olmuş.ben 1006 da şişeledim