Şişelemeyi ne zaman sonlandırmalı?

(Deli Cevat) #1

Merhaba,

Şunu merak ediyorum, şişelemeyi hangi aşamada sonlandırmalı? İlk seferde artık musluktan sıvı gelmeyince kovayı biraz öne yatırarak şişelemeye devam ettim. Toplamda 23 litreden 44 şişe elde ettim. Ancak son şişelediklerimden ikisinin dibinde kalın tortu var. Acaba 42 şişede durmam mı gerekiyordu? Rengi değişmeye başlayınca mı durmak gerekiyor? Sizler 23 litreden kaç şişe elde ediyorsunuz?

Teşekkürler

(Boo Beer) #2

Eğer 23 litreye tamamladıysam 40 şişe çıkartıyorum. Sonrasında kovayı eğmek gerekiyor. bu şekildede + 2-3 tane dah doluyor. Hafif öne eğip doldurulanlarda genelde tortu fazla oluyor. Ben onları tadım için ilk feda edilecekler listesine koyuyorum :slight_smile:

(Eşşekkadaradam) #3

Benim de aynı oldu. 44 çıktı , son 4 u isaretledim ve birkaç güne bu dortluden ilkini açıp bir bakacagim.

(Efe Baradan) #4

ben 46 şişe çıkardım sonuncular tortulu oldu fakat tortular 2 hafta bekleyince dibe çöktü bardağa koyarken o kısmın gelmemesine dikkat ettim tadları gayet başarılıydı

(Mehmet) #5

Cerveza’yı 45 adet şişeledim. Son 3-4 şişeyi kovayı eğerek doldurdum. Bunca emeğin bir damlasını bile ziyan etmek ayıp olur :slight_smile: Doğal olarak diğerlerinden daha tortulu oluyorlar.Farkı anlamak için son şişelerin ya kapaklarını işaretliyorum ya da farklı şişeler kullanıyorum.