Siselenmis biradaki gaz olusumunu nasil arttirabiliriz

(mutlu idris özer) #1

merhabalar arkadaslar
bock bira kitini kurup bir bucuk hafta sonra 750/360 1 adet kup seker ile gazlanmasi icin dinlenmeye biraktim , 10 gun gectikten sonra deneme amacli 1 sise acilip gazlanmasi kontrol edildi , konulan sekerin azligindan dolayi gazlanma biraz az , gazlanmayi arttirabilmek adina bu saatten sonra neler yapilabilir , yorumlarinizi bekliyorum , simdiden tesekkurler

(Özgür) #2

Ne kadar müdahale etseniz de az şeker kullandığınız için gazlanma belli bir seviyenin üstüne çıkmayacaktır ki Bock zaten çok gazlı bir stil değil.
Şişeleri biraz çalkalayıp 20-25 derecede bekletirseniz belki faydası olur.
Ayrıca sabredip biranın iyice olgunlaşmasını bekleyin bence, tadı oturdukça az gazlı olması çok önemli olmayacak. :slight_smile:

(Umut Dayıoğlu) #3

Ben de ilk yaptığım Bock kitime 1 adet şeker koymuştum. Ertesi gün hatamı fark ettim. Bir forumda @Taylan bey bundan bahsetmiş ve şişelerin açılıp şeker konulabileceğini söylemişti.

Ben de hiç üşenmeden tek tek açtım şişeleri hatta 2 adet şeker attım. Sonuç tam da istenildiği gibi oldu. Şişeler patlamadı. Ancak10 gün geçmiş şişelerde bir faydası olur mu bilmiyorum. İsterseniz 1-2 şişede deneyin. Yalnız şekeri atar atmaz inanılmaz köpürüyor o yüzden şişeleri hemen kapatmalısınız.

(mutlu idris özer) #4

Dun aksam bir birayi feda ederekten deneme amacli 2 adet seker ekleyip kapamayi denedim sekeri attigim gibi bira guzel bir şekilde kopurdu hizli bir sekilde tekrardan kapattim şişeyi, gelen yorumlardan sonra bir kasayı bu sekilde tekrardan gazlanmasi icin acmayi düşünüyorum, tekrardan teşekkürler