Şişelerimizi Nasıl Temizlemeliyiz?

Öncelikle TDK sözlüğünden temizlik ve arındırma kelimelerinin tam anlamlarını öğrenerek işe başlayalım. Temiz: Kirli, lekeli, pis, bulaşık olmayan.
Arı: Yabancı şeylerden arınmış, katışıksız, saf, halis.

Temizlik, ister evde kendi içtiğimiz şişelerden biriktirdiğimiz, isterse bakkaldan depozito ücreti karşılığında satın aldığımız şişeler olsun, kaçınılmaz ilk aşamadır. Şişe içerisinde kuruyan tortu, film tabakasından tutun, satış noktasında kasa içerisinde dışarıda bekleme sonucu içine dolmuş olan yağmur suyu, toz, toprak, yaprak, sinek , böcek vs her türlü fiziksel atıktan kurtulmak için ilk aşamadır. Aynı zamanda şişe dışındaki kirler ve etiketlerden de kurtulmayı sağlar. PBW li su ile yapacağımız bu temizlik sayesinde şişelerin ilk kaba pisliğinden kurtulmuş olacağız. Bira üreticileri için özel olarak geliştirilmiş bu deterjan durulama sonrası kesinlikle kalıntı bırakmaz, parfüm içermediğinden biranızın tat/kokusuna etki etmez. Bu sebeple ev kullanımı için üretilmiş normal bulaşık deterjanları kullanarak biranızı riske atmayın. PBW li su ile iyice çalkalayıp yıkadığınız şişelerinizi bira yapım seti içinde gelen fırça ile iyice fırçalayın. Uygulama sonrası durulayın ve ışığa tutarak içinde fiziksel atık kalıp kalmadığını kontrol edin, bu sırada şişede hasar, kılcal çatlak, ağız kısmında kırık vb kusurları da kontrol edin. Temizliği yapılmış şişenizi varsa şişe ağacına asarak, yoksa ters çevirerek kurumaya bırakın.

12 numara. Şişe Yıkama Fırçası.

Şişe Ağacı

Bulaşık Makinesinde Yıkayabilir miyim?
Şişelerinizi sadece dış yüzey kaba temizliği ve etiketlerinin kolay çıkabilmesi için makinede yıkayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler, deterjansız ve parlatıcı ayarını sıfıra getirerek yıkama yapmaktır. Deterjan ve parlatıcı kullanarak yıkama yapmak, şişelerde kalacak yüzey gerilimi değiştiriciler sebebi ile biranızda köpük sorunu yapacaktır.

Şişe iç temizliği için bulaşık makinesine güvenmeyin. Şişelerin ağzı çok dar olduğundan ve yıkama pervanelerinde sınırlı sayıda su püskürten çıkış bulunduğundan tüm şişelerin içlerine yeterli miktarda su dolması veya durulanması kesinlikle mümkün değildir. makine ile ön temizlik yaptıktan sonra şişeleri PBW ve fırça ile mutlaka teker teker yıkayın.

Arındırma:

Şişeler tabiri caizse gıcır gıcır oldu. Ama halen arınmış değil. Sırada Star San ile mikroptan arındırma var. Temizliği tamamlanmış şişeleri Star San ile hazırlanmış çözeltimiz ile dezenfekte ediyoruz. Asit bazlı bu arındırıcı durulama gerektirmiyor. İşlem esnasında varsa şişe arındırma fıskıyesi kullnamak daha pratik olacaktır. Yoksa bir huni yardımı ile de yapabilirsiniz. Arındırdığımız şişeleri şişe ağacına asıyor birkaç dakika bekledikten sonra doluma başlayabiliriz.

Hobiye başlarken okuduğum bir makalede, “iyi bira yapmanın %75 i temizliktir” diyorlardı. O zamanlar abartı olduğunu düşündüğüm bu cümleye şimdilerde sıkı sıkıya bağlıyım. Bu kadar emek ve zaman harcadığım, bebek gibi bakıp, geceleri kalkıp derecesini kontrol ettiğim biramı enfeksiyon riski ile baş başa bırakamam.

2 Beğeni

Bir saat öncesine kadar elinde fırça şişe yıkamış biri olarak bu makale pek içimi açtı :smile: Bulaşık makinesi konusunda bir ekleme yapmak istiyorum. Parlatıcı kullanmadan, sadece deterjan gözüne PWB koyarak ve mümkünse 65 derecede temizlik yapmak şişe içerisindeki mikroorganizmalardan bir kısmını öldürmek için iyi metod.Sadece dış temizliğe yaramıyor bu açıdan.

3 Beğeni

Cam sil şişesi içerisinde hazırlanmış star san; yapım ve Dolum esnasında alet, ekipman ve ellerin temizliğinde kullanılabiliyor. Çok da pratik oluyor…

1 Beğeni

Evet doğru. Temizliği iyi yapılmış şişeler bulaşık makinesinde en yüksek sıcaklıkta (60-70C) yıkanarak arındırma desteği sağlanabilir.
Ama bilerek yazmamıştım bunu, zira özellikle bulaşık makinesi kullanımı hakkında yanlış yönlendirmeler çok oluyor. Şişe yıkamak biraz zahmetli olduğundan hobiciler hemen makineye doldurup bu zorlu aşamadan, hızla ve pratik bir şekilde kurtulma yolunu seçiyorlar :smile:

Fısfıs şişesinde star san en büyük yardımcım. Üretim veya şişeleme öncesi ilaçlama uçaği gibi her yere yağdırıyorum fıs fıs fıs fıs :wink: tezgah, ekipmanlar, eller, kap kacak, masa, sandalye… biri beni durdursun :smile:

8 Beğeni

Starsanı mayalama kovası için kullanmıştık ve artan kısmını ayırmıştık. Bunun şişe temizliğinde kullanılacağı yazıyordu klavuzda. Ancak kullanılmış bir sıvı olduğundan işe yaramayabileceğini düşünüyorum. Bu çekincem yersiz midir? Sonuçta o sıvıyla daha önce kovayı tıpayı mıpayı temizledik. Nasıl bir mucizevi bir solüsyondur bu? Ev temizliğinde de kullanalım o zaman. Gayet de ucuza gelir temizlik maddeleri hem de daha zararsız gibi duruyor.

Star San temizleyen değil arındıran solüsyon. Temizleyen PBW. Star San’ı defalarca kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Yanlış yazdım evet. PBW yi o zaman ev temizliğinde kullabilir miyiz? Starsan da mucize bir şey demekki. İyi ki sordum, hafta sonu dolum var. Yoksa tekrar Starsan yapacaktım içime sinmediği için.

@Spotlightkid Starsan ın ph ını ölçmüştüm seninle aynı şeyi düşündüğüm için, hiç değişmiyor neredeyse 1 ay boyunca.

1 Beğeni

PBW ile bulaşıkları da yıkayabilirsiniz, ama çok pahalıya gelir :smile:

1 Beğeni

Hesaplamak lazım. PBW 450 gr. 60 TL. 1 litreye 3 çay kaşığı atıyorduk sanırım. çay kaşığı kaç gram :slight_smile: Sanki ucuza gelir gibi geldi. Yoksa ben delirmeye mi başladım :slight_smile:

1 Beğeni

Şişe temizliğinde şişelerin içinde Starsan köpükleri kalmakta. Şişe dolumunda bu köpüklerin kalması sıkıntı olur mu? Eğer olursa köpürmeden nasıl bir şişe temizliği uygulamam gerekir?

Sıkıntı olmaz, çoğu zaten alttan bira doldurunca şişenin ağzından çıkıyor o köpüklerin. bir miktar kalsa da o kadarı sağlığa zararlı değil.

1 Beğeni

PBW dışında başka kimyasallar da var daha ucuza geliyor hatta. italyan malı temizleyiciler satılıyor internette sizce güvenebilir miyiz onlara?

Star san’ı bir kaç kere kullanabiliyoruz da peki PBW için aynı şey geçerli mi? Cumartesi şişe temizliği için kullandığım PBW’yi çarşamba günü yeni kitin temizliğinde kullanabilir miyim?

Teşekkürler.

Ben başka bir şey soracağım. Bu şişe ağacına alternatif üreten yaratıcı zekalar var mıdır aramızda? Henüz çok yeniyim, o yüzden şimdilik almayı düşünmüyorum. İleride istikrarlı bir şekilde devam edeceğimi gördükten sonra kesin alırım da o zamana kadar nasıl pratik bir yöntem izlenebilir?

Bira kasasina şişeleri suzulmeleri için ters dizebilirsiniz. Bugün ben öyle yaptim. Fıskiyeden kesin alın. İşinizi çok kolaylastitiyor.

2 Beğeni

Ayakkabı standı olarak satılan metal tel raflardan şu şekilde yapan var:

2 Beğeni

Bu arada pwb yapısı gereği tekrar kullanılabilecek birşey değil. Zaten kullanım esnasında dozajı fazla tutmadığınızda oldukça da ekonomik

1 Beğeni

Ben evde hali hazırda bulunan bulaşıklık aparatını kullanıyorum. Tek seferde 25-30 tane şişeyi çok rahat durulayabilirsiniz.

http://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/mutfaklar/mutfak-aksesuarlari/eviye-aksesuarlari/10208523/boholmen-bulasiklik.aspx

4 Beğeni