Şişelerken şeker koymayı unuttum

(enes) #1

Selamlar,
Yaklasik 6 hafta mayalanma kovasinda bekleyen baslangic kiti birami siseledim fakat siseleme bittikten sonra seker olcegi gozume carpti ve sisenin dibine seker atmadigimi farkettim. :smiley:
Sonra tek tek siselerin kapaklarini acip icine seker ilave ettim. Yarin tam 1 hafta oluyor ve ben artik tadina bakma icin sabirsizlaniyorum. Sekeri sonradan eklemem bir sorun yaratir mi? Bir de 1 hafta sisede durmasi yeterli oluyor mu gercekten?

Tesekkur ederim, iyi forumlar.

(Brewmetheus) #2

Merhaba,

Sonradan şeker atmanız ciddi bir sorun yaratmaz.

Şişeledikten sonra bir hafta ise tüketmek için çok erken, içilemez mi, elbette içilebilir ama yaptığınız işten keyif almak istiyorsanız, şişeledikten sonra en az bir ay beklemenizi önerenlerden olurum.

Kolay gelsin.

(enes) #3

Selam, tesekkur ederim. Sanirim yarin bir kac tane tadicam. :smiley:

(Fatih ) #4

Arkadaşlar, bu konuya vakıf olanlardan bilgi almak istiyorum.Bira yapımında yeniyim baslangic setinden gelen muntos pilsner kitiminle birlikte hijyen ve temizlik aşamalarını geçtikten sonra (07/09/18) tarihinde mayalama işlemini yaptım ilk hatam sıcak suyun derecesini unutarak mayalamis olmam kovayi kapatıp fermente olmasını bekledim tabiki 27 dereceyi görünce aklım başıma geldi bende kovayi buzlarla sogutarak 24 dereceye getirdim aradan 2 saat geçti ve çok güzel bi gaz cikisi oldu bu 2 gün sürdü sonra forumalardan okuduğum kadarıyla 20 ile 21 derecelerde daha güzel içim olacağını söylediklerinden bende kovayi 22 dereceye sabitledim ki fermente işlemi durdu panikledim 1 gün durmuştu bende tekrar kovami 24 dereceye getirdim tekrar güzel bi şekilde gaz cikisi olmaya başladı taki 1 gün önce bu konuyu formda yazdım ve söylenen dereceyi 20 ile 21 getir gaz cikisi önemli değil dediler bende söyleneni yaptım ve fermente işlemi 24 saattir yok.şimdi izlemem gereken yol nedir.biram bozulmusmudur.bu arada birami 1kg seker ve serbetci oglu malt paketiyle yaptım.acaba mayalar uykuya mi daldı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler