Şişeye dolum sırasına göre gazlanma farkı

( P.G.) #1

Merhaba,

21 gün kovada beklemiş, 500 gr DME’li ve 600 gr şekerli Pilsner’i şişelerken 750/360 2 tane şeker kullandım. Sadece son 4 şişeye tek şeker koydum. Şişeledikten 3 gün sonra soğutup içtiğim tek şekerli ve en tortulu en son doldurulan da deli gibi köpük ve gazlanma vardı. Ertesi gün 1 tane daha tek şekerli son doldurulanlardan açtım o da yeterince köpüklüydü. Bugün 6. gününde, ilk doldurulanlardan, 2 şekerli, artık iyice berraklaşmış bir şişeyi açtım, köpük diğerlerine göre çok azdı.

Şekeri bol koyunca daha çok köpük olması gerekmiyor muydu? :slight_smile: Hem şekeri çok, hem de daha çok beklemiş ama köpük az.

Acaba dolum sırası büyük bir etken mi 1 haftadan önce içilenler için?

(Deniz) #2

Kit mayası kullandıysanız s-33 türevidir, çökelme oranı yüksek bir mayadır. Muhtemelen 21 günde çöken mayaların büyük kısmını son 4 şişeye şişeye almışsınız şekerle uyanan mayalar gazlanmayı hemen sağlamış. 6 gün karbonizasyon için yeterli bir süre değil 10-15 günden sonra güzel köpük elde etmeye başlıyorsunuz. Ayrıca pilsner kitte tadın oturması için en az 2.5 hafta beklemenizi öneririm.

(Pendik Artisanal) #3

Diğer tüm ekipmanın ve prosesin doğru olduğu varsayımıyla, çökelme nedeniyle kova dibinde maya çoktur. Bu şişeler daha hızlı çalışır.
Ben test şişelerimi hep en son ve biraz daha tortulu şişeliyorum neye benzeyeceğini daha erken öngörebilmek için.