Şişeyi açınca çok fazla köpürme - oksidasyon

( P.G.) #1

Son dolumumda dry hoptan kaynaklı tıkanan aktarma çubuğu ve fazla yorulmaktan kaynaklı bazı şişeleri sürahiye doldurup oradan şişelere doldurmuştum.

O şişeler inanılmaz köpürüyor, öyle böyle değil, altındaki tortuyu kaldırıyor gaz çıkarken. Ben böyle gazlanma görmedim. Hele soda şişesinin biri direk açar açmaz köpürmekten komple boşaldı şişeden. Oksidasyon bu mudur?

(ZAGOR) #2

Aynı problem bende de var acaba şekeri mi fazla koydum…

( P.G.) #3

Ben birazdan aktarma çubuğu ile nizami doldurduğum bir şişe açacağım, bir de yanlışlıkla 2 şeker koyulmuş ama nizami doldurulmuş soda şişesini. İkisi de köpürmezse sorun benim 150 küsur şişeden sonra yorulmam ve sürahi ile doldururken oksitlenmesi diyebiliriz. Yalnız biranın tadı iyi gibiydi bu arada, öyle bozukluk hissetmedim. Belki de zamanla bozuluyordur iyice.

( P.G.) #4

Yanlışlıkla 2 şeker koyulmuş şişede problem yok. Biraz fazla gazlı sadece, azıcık da şekerli, daha şeker bitmemiş demek ki.

Bence oksitlenen bira fazla köpürüyor ilk başta.

(ferhat) #5

biraz fazla gazlı demişsiniz ya, bende tüm şişeler fazla gazlı olmuş. onun dışında her şey dört dörtlük ve nefis bi muz kokusu bile var. sanırım gazlanma için tek çözüm birayı iice soğutup bardağa döküp bi 5 dakika bardakta bekletmek falan. başka bi çözümü var mı?

( P.G.) #6

2 şeker koyulan soda şişesi bile içilebilir konumda. Benim 10 kadar şişede durum farklı. Kovadan sürahiye, oradan şişeye dolum yaptım o şişelerde. O şişeler içilemiyor. Kapağı azıcık gevşetip 3-4 dakika beklersen yarısı köpük olarak boşa gidiyor. Geri kalan yarısına da tortu karışıyor. Böyle kola şişesine mentos atmışsın gibiler. Bu duruma sanırım @Taylan Bey cevap verebilir. Oksidasyon mudur, başka bir etki midir, bilemedim.

(Bülent Elverdi) #7

İki-üç sene önce aldığım bir koli PERA marka bira da aynı sorun olmuştu.Biraların yarısı, kapak açılınca köpürerek boşalmıştı.Üretici firmaya ulaşmama rağmen sebebini net açıklayamadılar.

(alkan_d) #8

Çok büyük ihtimalle mikrop kapmış. Şurada bir örneği var: https://youtu.be/w7I71a1Fb1k

( P.G.) #9

Aynen olay budur. Ama tadı kötü değil. Tadının ve kokusunun çok kötü olması gerekmez mi?

(alkan_d) #10

Emin değilim, hiç başıma gelmedi. Birbirinden farklı kontaminasyon çeşitleri var sanırım.

( P.G.) #11

Yok mu aşağıdaki videodaki gibi bir bira hakkında yorum yapacak bir üstad? @Taylan, @kaan_gok ? Biralar kesin 4 gr şekerli, daha fazla değil. Bu şişeler gitmiş midir? Bir süre bira yapmayacağım için ve elimde yeterince bira olduğu için nasıl bir ortamda bekletmeliyim bu şüpheli şişeleri ya da direk dökeyim mi? Şu anda zaten içilemiyorlar., açınca direk yarısı gidiyor, diğer yarısı da tortu ile karışıyor gazın etkisinden.

( P.G.) #12

Bir de şöyle bir video var. Elemanın 5. gündeki birası aynen benim biralar gibi şişeden taşıyor. Daha hazır değil diyor. Ama benim aynı kovadan nizami doldurulmuş biralarım hiç taşmıyor şişeden, gayet de sıkıntısız, olmuşlar.

(biraci) #13

Bira oksidasyon ile böyle olmaz. Enfeksiyon sonucu bakteriler mayanın sindiremediği şekerleri yiyip fazla gazlanmaya sebebiyet verebilir ama o da hemen olmaz, daha uzun sürer(diye biliyorum) Ayrıca tadında ve kokusunda da farklar olurdu öyle olsaydı. Şişelerken fermantasyon bitmiş miydi? 3 gün ara ile aldığınız 2 numunenin aynı yoğunlukta olması gerek şişelemeden önce.
4g şişe şekeri biraz yüksek olsa da buna sebep olacak kadar değil. Dolum sırasında otlar çubuğu tıkadı, sürahi ile doldurdum gibi yazmışsınız. Eğer bu işlem sonucu şişelere ot kaçtıysa ot parçacıkları CO2 için nükleizasyon çekirdeği oluşturup sıvıda çözülmüş gazı hemen açığa çıkarırlar. Bardakta hafif hafif baloncuklanır ya bira, onun hızlı hali gibi düşünün. Hatta Duvel bardağının dibinde bu amaçla kazınmış bir D harfi vardır, baloncuklar oradan daha çok yükselir. 4g şekerden dolayı oluşan hafif yüksek gazlılıkla şişedeki ufak ot parçacıkları birleşince böyle olmuş diye tahmin ediyorum.
Birayı açmadan önce iyice soğutup açınca lavabo üzerinde hemen yarısını bir bardağa koymayı deneyebilirsiniz. Çoğu köpük olacaktır ama biraz sonra söner. Şişedeki seviye de azalacağı için kalan taşmaz. Biraz bekleyip onu da bardağa yavaşça ilave edersiniz.

( P.G.) #14

Şişelemeden önce fermantasyon bitmişti. Evet dediğiniz gibi şişelerde ot parçacıkları var. Henüz 1 haftalık şişeler. Dışarıda mı bekleteyim o şişeleri, yoksa 1 hafta yeterli mi bu şişeler için, buzdolabına alayım mı?

( P.G.) #16

Ciddi soğutmadan açmıyorum şişeleri ama kısa sürede soğutuyorum genelde, deep freeze vasıtasıyla. 8 gün şişede bekledikten sonra dolaba alayım, orada beklesin 3 gün diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

( P.G.) #18

Dolapta 1 gün ve 5 dakikada -18 de bekleyen şişeler çok gazlı ama deli gibi köpürme başlamadan doldurulabiliyor. Birden fışkırmıyor yani. Biraz ekşilik var ama onun dışında gayet güzel, lezzetli. Diğer şişelerden önce bunları içersem kayıpsız halletmiş olacağız sanırım. Ama dry hop da kesinlikle kese gibi bir şey kullanılmalı ki bir daha bu durum ortaya çıkmasın.