Sıvı kristal termometrenin bozuk olma ihtmali

Merhabalar perşembe günü ilk kitimi kurdum gaz çıkışı vs sorunsuz şekilde devam ediyor ancak kovanının üzerindeki termometre doğalgazı ve hiçbir ısıtma sistemi olmayan evde sürekli olarak 21 ve 22 de sabit yanmakta, akşam üstü de aynı ölçü gece saat altıda da aynı ölçüyü gösteriyor. Yaşadığım şehir İzmir ve ara kat bir daire de oturduğum için evimi ısıtma gereği duymuyorum ancak 1° de olsun düşüp yükselmez mi bir kit…

Termometre bozulabilir tabi. Ama hacmi büyüklüğü sebebiyle kovanın sıcaklıgi yavaş ve az değişiyor. Dışarıda yalıtımlı dolapta geceleri 7-8 derecelere dusen havaya rağmen kova min 14e düştü. Yani ev içinde 21 derece civarında sabit kalması normal. Ilk günlerde fermantasyondan dolayı sıcaklık artışı ya da soğuğa rağmen sıcaklıgin düşmemesi de normal. Velhasıl şanslısiniz gibi görünüyor. Bu ara da ilerleyen günlerde izmirde sıcaklık anı düşecek ve sizin de fermantasyon yavaslayacak, kova sıcaklığındaki anı dusullere dikkat, kovayi battaniye ile sarmak gerekebilir :grinning:ben de izMirdeyim oradan biliyorum​:wink:

2 Beğeni

Teşekkürler Özgür bey :slight_smile:

Evinizin yalıtımı iyiyse sıcaklık değişimi şu günlerde çok fazla olmuyor zaten. Yatak odamın kalorifer peteği açık ve orada termometreyle ölçüm yaptığımda gece-gündüz 23-24 arası değişiyor. Diğer odada (imalathanem) ise petek açık değil ve 19-20 arası hep. Yani demem o ki kova sıcaklığının değişmemesi normal. Ama dikkat sıcaklıklar önümüzdeki günlerde düşecekmiş!

1 Beğeni

Hava durumu lager diyor :wink: :smile:

3 Beğeni

Meteorolojiden ‘Aman dikkat! Donacağız, gebereceğiz!’ diye bir uyarı alırsak o zaman battaniye v.s. ile ani değişimlerden pek değerlimizi korumamız gerektiğini anlıyoruz :grinning:

1 Beğeni