Sizce mayalar ölü mü?

Merhaba arkadaşlar facebookta durumumu bildirdimde sizede danışmak istedim. Bugün Ambiorix bira kitini damacanaya kurdum ancak şöyle bir sorun oldu damacanaya suyu ekledikten sonra çalkalamayı unuttum ve direk uyandırdığım mayayı içeri attım.Durumu fark edince maya içindeyken çalkaladım. Dijital termometre ile sıvının sıcaklığını ölçtüm damacananın dibinde 40 derece iken iç kısımlarda 20 dereceydi.Sizce durum nedir? Eğer kötü dersenizde damacananın içerisine yeni maya eklesem sorunu çözebilir miyim?
Düşüncesi olan, önerisi olan, tahmini olan ve deneyimi olanların yorumlarını bekliyorum

2 gün beklemeden anlamayacaksınız… biraz bekleyin bakalım… bence yarısını öldürdüyseniz bile kalan mayalar çalışacak… tabii mayanın yarısını öldürdüyseniz geride kalan maya biraz strese girecek… fermantasyon süresi uzayacak ve esterler çoğalacak… yani meyvemsi tatlar oluşabilir…

40 derece :slight_smile: naptin hocam sen ayni damacanada bu kadar sıcaklık farki olmasi imkansız

Hiç sorma, şekeri eritmek ve kiti boşaltmak için 1 litre öneriliyordu bende ona kandım direk daldım. Keşke 1 litre kaynar su ile yapmasaydım.Birde mayayı koymadan önce çalkalamayı unuttuğum için homojen bir sıvıda değildi.

Mayalar strese girsin sıkıntı yok işlerini yapsın yeter :smiley:
Artık meyveli veya değil :slight_smile: