Sızdırma sorunu çözüldü

Arkadaşlar selamlar bugün ürünlerim geldi herşeyi harfiyen uyguladım, şekeri eritip üstüne brewmaker pilsner kitimi döktüm kapağı kapatıp çalkalarken farkettim sızdırıyor, test etmiştim sorun yoktu.

33 lt yedek kova almıştım temizliğini yapıp ona aktardım oda ağızdan sızdırıyor ben mi yapamıyorum nedir yaptığım ürün çöp mü oldu sizce ?

Bu ikinci kova; butik biradan geldiği şekilde taktım contayı ilk kovada conta kovaya yakın şekilde takıldı hangisi doğru ?

Sızdirma benim ilk kitimde de vardı ama yoğun şerbetin kuruması sonucu akma üç dört gün içinde duruyor. Akma çok değilse devam edilebilir. Yada ikinci kovanın contasini çok veya az sikarak akmayı kesebilirsiniz belki. Akmanın şiddeti ne kadar?

1 Beğeni

fotoğraftan lastik o ring in yanlış takıldığını düşünüyorum.o ring plastik sıkıştırıcıyla kova arasında ve kova dışında durmalı.

3 Beğeni

Bende mantiken dediğiniz gibi yapmıştım contayı…

akıtmanın şiddeti az damlıyor fakat hiç sızdırma olmamalı diye düşündüm panik yapıp ikinci kovayı temizledim , butikbira 2. Musluğu son resimdeki gibi yolladığı için o şekilde taktım 2. Kovaya contayı dışarı doğru onda aşırı sızdırıyor bu sefer musluk kısmından.

Teflon bant işimi görür mü ?
Ne yapmalıyım ? Ürün mayalamadığım için kovaya aktarırken bozulur mu çöp mü oldu acaba

Aktarmadan önce starsan ve diğer temizleyici ile kovayı temizliyorum

Contalar kovaya yapışık ve çeşme ile kova arasında olacak. Biraniz aktarirken bozulmaz, bilakis havalanir

1 Beğeni

İlk yaptığım kovada şuan conta dediğiniz gibi alttan hafif damlatıyor , 2. Kovaya teflon bant ile sarıp starsan ve diğer temizleyici ile temizleyip aktarsam olur mu ? Yapmam gereken başka bi şey var mı
Yardımlarınız için çok teşekkürler

Başka birşey gerek yok bence. Damlama gerçekten az ise kuruyunca duracaktır.

1 Beğeni

Dediğiniz gibi durdu akıtma , diğer kovaya teflon bant sardım akıtma olur ise ona aktarıyım diye , size bir sorum olucak henüz mayalamadım 1- 2 saat sonra mayalasam sıkıntı olur mu ?

Ne kadar çabuk o kadar iyi😉 beklerken ağzı kesin kapalı olsun.

1 Beğeni

Aynen her iki contada kova yüzeyine içten ve dıştan temas ediyor.
Bence kova doluysa çok hafifçe dıştan elle çevrilen bölümden saat yönünde sıkma denene bilir.
Benim ilk kitte de olmuştu.
Sonrada kitin vanasını sökünce farkettim.
Kovayı delerken orada çapak bırakmışlar.
Vanayı söktüğünüz zaman kovadaki Deliğin etrafını işaret parmağınızla güzelce temizleyin.
Hiçbir şekilde delik kenarı ve yakınında kova yüzeyinde talaş çapak vb olmamalı.

O zaman kesinlikle sızdırmaz.:blush::blush:

2 Beğeni

Şuanda bi sıkıntı gözükmüyor kendi kendine kesildi, akıtmayı görünce panik yaptım yalnız :slight_smile: Tecrübe oldu artık daha dikkatli yaparım. Teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Biranın havalanması, yani oksijenle teması istediğimiz bir şey değil oysa ki. Siz başka bir şey mi kastettiniz acaba?

1 Beğeni

Henüz mayalanmamis ve bizim calkalayarak havalandirdigimiz aşamada olduğundan sorun olmayacaktır.

1 Beğeni

Aklınızda olsun her kiti kuracağınız zaman aynı akıtma durumunu yaşayacaksınız Bende de ilk zamanlarda oldu, tepkim de sizinkiyle aynıydı. Butik birayı aradığımda burada ki cevaplara yakın cevaplar aldım. 5-10 damladan sonra damlayan malt sakız kıvamına geldiği için otomatik bir sızdırmazlık sağlıyor, ilk kitiniz olduğu için söylüyorum kova temizliği yaparken musluğu contaları çıkartıp temizleyip geri takmayın, taktığınız şekilde kalsın onlar üzerindeyken temizliğinizi yapın…

2 Beğeni

Kovayı temizlerken musluk ve contalar mutlaka çıkarılıp temizlenmeli, yoksa aralarında biriken materyal zamanla enfeksiyona yol açacaktır. Hatta ben musluğu bile parçalayıp temizliyorum (musluk 3 parçaya ayırılabiliyor) :slight_smile:

1 Beğeni

Gerek yok ki, söküp takarak bir süre sonra materyallerin bozulmasına neden olursunuz. Az da olsa söküp takarken oluşacak küçük çizikler enfeksiyona sebep veren bakterileri içeri hapseder.
Kovanın içini su ve sünger yanrdımı ile temizleyin, yarım litre suyla yapacağınız Star Sun’lı solüsyonu döküp kapağını kapatın iyice çalkalayın 5-10 dakika sonra o contanın arasında kalanı da çeşmenin içinden sıvı geçen yerde tertemiz olacak.

3 Beğeni

Musluğu her seferinde söküp temizlemenizi öneririm.
Musluğun içinde önceki kitten kalıntılar kalmakta ve tazyikli su tutulmadan çıkmamakta.

Sızdırma ise hiç yaşamadım, contaları kovanın yüzeyine (biri içeride diğeri dışarıda) değecek şekilde konumlandırıp somunu sıkmadan önce yüzeye dümdüz olduğuna emin olup sıkın. Yani somunu ilerletip o şekilde sıkıştırmayın.

1 Beğeni

bende aynı şeyi düşünüyorum. ama enfeksiyon için ciddi uyarılar var forumda. ki buna istinaden sitede ekstradan musluk satılıyor :slight_smile:

ben ikinci kitleri kurdum 2 kovam var. bundan sonraki kitte sökmeyeceğim. teflon bant ile sarıp yaptım şimdi. dediğiniz gibi önce çeşme suyu ile iyice temizleyip musluktan akıtıcam suyu. en sonda starsun ile temizleyip içinde su ile bırakacağım. sonra kit kurulumuna devam :slight_smile:

3 Beğeni