Sizin Lager Kitiniz de acı mı bu kadar?

5 mayısta şişelediğim lager kitimi 1 ay şişede beklettikten sonra içtiğimde çok beğenmiştim, belki de ilk heyecandan kaynaklıdır hoşuma gitmişti. Hafif acılık vardı ama 1 hafta sonra tekrar içitim o acılıkda da yok olmuştu. Şişeler 20-23 derecedeki oda sıcaklığında beklediler.

şişelemenin üzerinden 45 gün geçti. 45. günde içtiğim biranın acılığı biraz daha artmış sanki, rahatsız etmeye başladı gibi, rengin de biraz daha koyulaştığını hissediyorum.

1. soru: acaba kit aslında gerçek özelliğine yaklaşıyor yavaş yavaş ama biz o karaktere alışkın değil miyiz acaba ? Zamanla artacak mı acılığı ?

2. soru: 1 ay ve sonrasındaki gelişim üzerine sizin deneyimleriniz nasıl oldu acaba ?

3 Beğeni

Zaman ile biranın tadı neden değişir ben de merak ediyorum. Bu değişim bazen olumlu bazen olumsuz oluyor. En azından bilen arkadaşlar etkenleri yazarlarsa ben de faydalanmak isterim.

Benim en çok merak ettiğim, buğday kitini 2. fermantasyonda portakal içerisinde bekletmiştim. Şişelemenin ardındaki 3. ve 4. haftalar arası lezzetin en yoğun hissedildiği zamanlar, sonrasında portakal tadı ve kokusu azalıyor. Gazlanmanın etkisi veya devam eden fermantasyon etkisi gerçekten bilemiyorum. Fikri olan paylaşırsa şimdiden teşekkürler.

@acosta bu varsayımla o Zaman mesela şişedeki 4 haftadan sonra şişeleri dolaba alsak mevcut lezzeti korumuş olmaz muyuz?

@acosta Muntons sadece şekerle yapılınca bende de oldu. Aynı sizinkinde olduğu gibi bekledikçe acılık arttı. Pek hoşuma gitmediğim için yapmadım bir daha. Coopers Lager’i deneyin, o acılıktan eser yok. Ama her zaman söylediğim gibi damak tadı.

1 Beğeni

0.5 şeker 0.5 dme ile yaptım ben ama demekki oluyor

@biran-ziyayuce, Coopers kitlerini hiç denememiştim, evde bir muntons lager daha var o kaçınılmaz ama sonrasında Coopers deneyeceğim.
Teşekkürler.

@volcaniani, lezzet neden değişiyor kafamda oturtamadığım için dolaba alırsak koruruz diyemiyorum. İşin daha garibi, aynı şekilde yaptıklarımda lezzetin en güzel olduğu zaman aralığı da değişiyor. Aynı şekilde yapıyorum desem bile bu pek mümkün olomuyor tabiki, en basit etken sıcaklık. Hatta bir yerde portakalın tadı bile farkettirir diye okumuştum.

Şu andaki yöntemim, şişelemeden 2-3 hafta sonra ara ara tadımlık içiyorum, çok güzel olmuş dediğimde 4-5 şişe ayırıp kalanları bitiriyorum zaman ne getirir belli olmuyor :slight_smile:

1 Beğeni

Lager acılığı ne şerbetçiotu acılığı, ne maya acılığıdır. Onun acılığı başka bir acılıktır işte, adı konamaz.

1 Beğeni

Son yaptığım Lager (0,5 şeker+0,5 L.DME) IPA ayarı acı oldu.Oysa aynı şartlarda kurulan ilk Lager’da kabul edilebilir güzel bir acılık vardı.

İşin tek güzel tarafı birayı kimse içmiyor :relaxed: Stoklar bana kaldı. Gerçi benim bile elim pek gitmiyor. Şaka bir yana keşke beğenilseydi de bitseydi.

Hafif limon sıkmayı deneyn. Acılığı hafifletiyor oldukça. Çok da güzel oluyor.

1 Beğeni

Hafif limon derken bir çay kaşığı gibi mi? Ölçü yoksa sorun değil…akşama deneme, yanılma :slight_smile:

limon işini deneyeceğim. Lager yapmaya niyetlenen arkadaşlar aslında önceden ne ile karşılaşcaklarını bilirlerse bundan sonrasın için ufak burukluk olmaz belki bizimki gibi. Coopers lager de acılık yok yorumu geldi mesela bu da yararlı bi bilgi olabilir lager kitini merak edenler için

Benim yaptığım lager de acıydı ancak genizde hafif kalıcı bir acılık bırakıyordu. Bekledikçe acılığı azalıp homojenleşti. Çok da güzel bir bira oldu. Ancak dme ile yapılanlar daha başarılı olduğu söylendi.

Şahsi fikrim acı olduğunu düşünüyorsanız, biraz göz kararı limon damlatın. Damak tadınıza göre arttırabilirsiniz bu limonu. Acılığı oldukça alıyor.

Lager kitini lager mayası ile yaparsak çok güzel bira olur diye düşünüyorum.

Ayrıca IPA sevenler Fuggle golding columbus gibi şerbetçiotlarını dry hop veya kısa süreli hop tea yaparak aroma katarsa şahane baz bira olabilir.

3 Beğeni

Bir çorba kaşığı kadar limon Lager’ın acılığını oldukça aldı. Mex Cerveza ile Lagerita kokteyl denemiştim, oldukça iyi olmuştu. Bu da o havada oldu. Kalan şişeleri kurtardım. @Spotlightkid

1 Beğeni

Muntons lager acılık derecesi oldukça sağlam olan kitlerden birisi. Ve lakin ben bir denememde üstüne 3 paket şerbetçiotlu dme döküp 21 litre olarak fermante etmiştim. Uzun süre koşullandırdığınızda acılık bir miktar azalmakta ama gövde gerçekten hiç bozulmamakta. Coopers kitler haricindeki kitleri uzun koşullandırmanızı öneririm

1 Beğeni

Hani amiyane bir tabir vardır ya, iki ucu pislikli değnek diye. Ben şahsen muntons’un lager’ini ilk yaptığımda “muntons’un karakteri midir yoksa bana mı öyle geliyor bilemiyorum”, aşırı maya kokusu alıyorum. Bu maya kokusunun kaybolması için yaklaşık 1,5 - 2 ay şişede dinlenmesi gerekiyor. Bu sefer de acılık artıyor, (ya da tadı tam oturuyor) DME ile denemedim ama @Serter gibi tecrübeli arkadaşlar 3 paket şerbetçiotlu DME ile azaldığını yazmışlar.
Kışın lager’i gerçek lager mayası W-34/70 ile kurmayı deneyeceğim.

2 Beğeni

Lager kiti, lager mayası ile kurulur.
Alt fermentasyon candır.
Maya kokusu kayboluyor bekledikçe.
Acılık azalıyor bence. Ama azalıyor derken hafif bira değil.
Bir daha şerbetçiotunu basıcam :slight_smile: IPA delisi oldum çıktım. :slight_smile:

2 Beğeni

1 yemek kaşığı kadar limon ekledim ve neredeyse hiç acılık kalmadı, şahane :slight_smile:

1 Beğeni

Ben acının azaldığını söylemedim. Ancak şeker kullanımına göre daha doygun bir tad oluşuyor, damak acılıktan başka şeyler hissediyor. Bu arada kabul ediyorum ben acı bira severim

2 Beğeni

ben sanırım daha az acı seviyorum ve Lager kurmayı planlıyorum ilk denememde (pilsnere göre daha gövdeli ve lezzetli olduğundan). pilsner mi denemeliyim yoksa DME ile mi kurmalıyım acılığı daha az olsun diye.