Smoked Lager Tarifi (Partial Mash)

(alkan_d) #1

Selamlar.

Öncelikle şunu söyleyeyim, eni konu bir tarif değil bu vereceğim. İzlediğim videolar, okuduğum yazılar vs sonrasında partial mash (kısmi mayşeleme) ve kit ile nasıl smoked lager yapılır kafamda kurduğum bir tarif. Konuya benden çok daha vakıf olanlardan da yardım isteyeceğim bir tarif olacak.

Yani anladığım kadarıyla işlemi yazacağım; eksik bilgilerimi belirtip ve yanlış bir kısım varsa da sizden beni düzeltmenizi isteyeceğim.

Öncelikle lager bira kitimizi ve 1 kg rauchmalz 'ımızı alıyoruz. Maltı öğütüp gözenekli bir torbada sabit sıcaklıkta (kaç derece) suda (kaç litre) bekletiyoruz (kaç dakika). Sonrasında torbamızı tencerenin üstüne bir süzgece yerleştirip alttan su alıp üstten dökmek suretiyle tüm fermente edilebilir şekeri alıyoruz. Ardından malt torbasını kaldırıp atıyor ve elde ettiğimiz şırayı kaynatmaya başlıyoruz (kaç dakika). Kaynatma bittikten sonra şırayı fermentere alıyor ve soğutuyoruz (nasıl). Soğuyan şıramıza sıcak suda bekletip akışkan hale getirdiğimiz lager kitimizi ekliyor ve soğuk su ile 20 litreye tamamlıyoruz. Mayamızı ekleyip fermantasyona bırakıyoruz.

Gereken malzemeler:

• Musluklu mayşeleme/kaynatma kazanı
  • Malt torbası
  • Süzgeç

Aklıma gelenler bunlar. Eksik ya da yanlış bir şey varsa fikirlerinizi bekliyorum.

Kit biralar ve malt öğütücü?
Rittmayer'e yakın kit hangisidir
(Eşşekkadaradam) #2

Takipteyim😉
Kit sonrası, partial mash sonra da all graine geçerim diyordum. Üstelik smoked lager sormussunuz ki, smoked bir bira yapmak istiyordum. Merakla bekliyorum cevapları çok yararlı olacak

Hazır kit için şeker yerine mayşe kullanımı
(alkan_d) #3

Yok mu bir yol gösterecek kimsecikler?

Bu arada şunu da sormam lazım @Taylan Bey, sitedeki “kayın isli malt” bildiğimiz Rauchmalz mıdır?

(biraci) #4

Bu işlemi daha yüksek hacimde yapıp kaynarken bir de içine şerbetçiotu atarsanız zaten tahıldan bira yapmış oluyorsunuz :wink:
Evet sitedeki malt=Rauchmalz

(Taylan Özdere) #5

Evet, kayın isli malt Rauchmalz :slight_smile:

Kısmi mayşeleme yapmanın avantajı evdeki küçük tencereyi mayşeleme/kaynatma kullanabiliyor olmak. Soğutma için de serpantin kullanmadan aynı tencere dıştan buzla veya kite eklenecek dolapta soğutulmuş suyla soğutulabilir. Yani tahıl için ek ekipman yatırımı yapmadan eldeki imkanlarla kitlerin malt profili zenginleştirilebilir.

(alkan_d) #6

Eyvallah valla baya açıklayıcı oldu. Biraz büyük bir tencere, malt torbası ve süzgeçle hallederim ben bu işi. Çok sağol.

(Eşşekkadaradam) #7

çok teşekkürler, benim için de çok yararlı olacak. Bir kaç sorum daha var , yardımcı olacaklara teşekkürler şimdiden.

Öğütmek için neler kullanabiliriz?
1 kg malt yeterli olacak mı acaba? kit başına 1 kg malt özü her kit için geçerli mi acaba?
Hiç bir şekilde şeker yada dme katmamıza gerek olmuyor mu?
malt torbası olarak 100% pamuk bir kese olabilir mi.?

(Arif Cumhur) #8

hesaplamalar ile ilgili yardımcı olur umarım

(biraci) #9

1 kilo malttan yaklaşık 0.5-0.6 kg malt özütüne yakın maltose çıkar. Yani kabaca 1 paket malt özütü yerine sayabilirsiniz bunu, üzerini şeker ile de tamamlayabilirsiniz, 1 paket daha malt özütü kullanabilirsiniz, ya da suyu biraz daha az koyabilirsiniz, ya da tencereniz uygun ise 2 kilo malt ile yapabilirsiniz.
Pamuk kese pek uygun olmayabilir, sentetik bir torba daha iyi olur (voile ya da organze). Etik olarak buraya yazmamın uygun olmadığı bazı rakip sitelerde hazır torba satılıyor :), ya da organze kumaş alıp terziye diktirebilirsiniz, eliniz yatkınsa kendiniz dikebilirsiniz.
Torba en iyisi olsun, para möhüm deil :slight_smile: diyorsanız : http://biabbags.webs.com/ ya da http://www.brewinabag.com/ sitelerinden sipariş edebilirsiniz.

(Eşşekkadaradam) #10

Teşekkürler cevaplara…
Torba işi sanırım bende olacak :slight_smile: tekstil müh.yim; kumaşı ayarlayayım, diktireceğim zaman fazla yaptırabilrim isteyene :wink:

(Tekin) #11

O zaman haberlerinizi bekliyor olacağız :slight_smile:

(Arif Cumhur) #12

Bi torbanızı alırım o vakit :blush: bir de @Alkan’ın meşhur kakao nibini :stuck_out_tongue_winking_eye: bir kaç şişeye atiim diyorum nasılsa 23 litre su ekleyince fazladan bir iki şişe biram olacak

(Hasan erokay) #13

Şırayı bir saat kaynatırken yine sabit bir sıcaklık mevcut mu? 67 derece veya 100 derece gibi? Teşekkürler

(biraci) #14

Sıcaklık ölçmenize gerek yok, kaynatın sadece. Kaynama sırasında sıcaklık 100 derece civarlarında sabit kalır zaten.

(ali can) #15

Selamlar, partial mashe geçeceğim umuyorum bundan sonra, o nedenle okuyordum yazılanları, benim acizane tavsiyem, malt ve smoked ürünlerle uğraşmak istemiyorsanız, şişeye doğrudan islay bir viski eklediğinizde, peat aromasını çok yoğun alabiliyorsunuz.

Denenmiştir :))

(ali can) #16

Bu tarifi hazırlayan arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

Burada merak ettiğim bir şey var; arpayı öğüttükten sonra un şeklinde kalan kısmı elekten geçirmek biranın daha az bulanık olması açısından faydalı/gerekli olur mu. Herhangi bir işlem yapmadan bu kısmı eklemenin sakıncası var mı diye merak ediyorum.
İyi akşamlar.