Smuggler's Special Ale 24. gün dakikada 4-5 gaz çıkışı

(Fatih özbakan) #1

Merhabalar,

Kite ek olarak 2 su bardağı şeker koydum.

Soru 1 : 24 gün önce mayayı döküp kit kurulumunu tamamladığımda OG ölçümü yapmadığımı hatırlayıp, mayaları döktükten 5 dk sonra musluktan ölçüm kabına yeterli miktar doldurdum. Mayaların bir kısmının ölçüm kabına dolup ziyan olmuş olması ve fermantasyonun bu yüzden gecikmiş olması mümkün mü?

Soru 2: Sıcaklık 17-22 derece arasında gezindi sürekli ve çoğunlukla 17-18 oldu. Düşük sıcaklıkta gerçekleştiği için gecikmiş olabilir mi?

Not : OG ölçümünde 1058 değerini aldım. 1 hafta önce yaptığım ölçümde 1016 4 gün önce yaptığım ölçümde 1014 dün yaptığım ölçümde 1012 değerini aldım. Fermantasyon devam ediyor…

Saygılarımla.

(Saner Gülşen) #2
  1. Zannetmiyorum. Çünkü mayaların su alıp şişip dibe çökmesi 5 dakikada olmaz (maya uyandırma yapmadıysanız)

2. Yüksek gövdeli bir kit + şeker = 1058 og.
    Og yüksek olduğu için fermantasyonun tamamlanmasının uzun sürmesi normal. Derece zaten olması gerektiği gibi. Gene de 20 derece civarında tutun. Çok düşürmeyin. 3 gün arayla alınan ölçüm, aynı değeri verince şişeleyin. Muhtemelen 5-6 güne biter.

(Fatih özbakan) #3

Merhabalar,

Cevabınız için çok teşekkürler. Butik Bira yapım klavuzunda biranın, 1 aydan fazla kovada tutulmasının tavsiye edilmemesi ve biramın kovada 1 ayı tamamlamasına çok az kalması canımı sıkıyor açıkçası. 1 aydan fazla kovada tutulmaması, büyük ihtimalle fermantasyonu tamamlamış biralar için geçerlidir ve canımı boşuna sıkıyorum.

Bir yandan da köpek öldüren konusunda yeni bir akım başlatmış olabileceğimden korkuyorum:)

Saygılarımla.

(Fatih ) #4

Export pilsen bira kıt güçlendirici ve 500gram sekerle kurulum yaptım 3 gün gaz çıkışı oldu kurulumu yapali 1hafta geçti su anda şu seviyesi esitlendi ve kovanin icindeki gaz da azalmış sizce ne yapmalıyım ölçüm aletleriim yok kova sıcaklığı 20 ile 21 arasında sabittti

(Tncr) #5

Hiç bir şey yapmayın,ölçüm setiniz yok ise bırakın 2 hafta daha geçsin 3 hafta sonunda şişelemeye geçmenizi öneririm.

(Fatih özbakan) #6

Fatih bey merhaba,
Okuduğum ve gözlemlediğim kadarıyla ( yeni başlayan birisi olarak ) 3 hafta kovada bekletmek tat açısından olumlu sonuçlanıyor.
Saygılarımla.

(Fatih ) #7

Bu ikinci kitim benimde 3 gün önce bu ışte biraz daha deneyimli bir arkadaşım kovayi kısa süreliğine ac bi bak dedi bende açtım resimledim tekrar kapattıktan sonra gaz çıkışı başladı 10 saat sürdü durdu 1gun sonrada su seviyesi esitlendi kovayi açma sebebin 3.gün gaz çıkışının durmasiydi şimdi yapmam gereken beklemek sanırım

(Fatih ) #8

2 gün önceki hali