Smugglers Special Ale Kurulumu

(Murat Samet Gemici) #328

Adem bey selamlar, tat olarak malt özünün sizce katkısı şekerden daha iyi olabilir mi ?

(Adem Torun) #329

Merhabalar,
Şişede karbonizasyon için kullanılacak miktar çok az olduğu için farkı anlayacak damak çok ender bulunur😀. Şişeleme de malt özü kullanımı yapısı itibariyle yapışıcı olması nedeniyle ben tercih ermezdim. Küp şeker en pratiği. Tabi yine de tercih meselesi.

(Murat Samet Gemici) #330

Anladım…Peki esmer şekeri denediniz mi ? Daha doğal ve sağlıklı olması açısından aklıma takıldı.İlk kitimde beyaz şeker kullanmıştım ama esmer şeker kullansam ne olur acaba diye merakım hala devam ediyor.

(Murat Samet Gemici) #331

Esmer şeker kullanan kimse yok mu :frowning:

(Monopoly3555) #332

Smuggslers special ale kitin icinden hangi maya çıkıyor acaba. Mayasını kayıpmı ettim bilmiyorum. Bende 6g yeast premium maya var. Alimunyum folyo renkli pakette. Bu onunmu mayasi baska aldigim kitinmi. Special ale Kiti kuracagim yanlis maya ile kurmayayim. Yardim edermisiniz. Tesekkurler

(Uğur) #333

Bu kitte Premium maya olduğunu hatirliyorum, yarin Butik Biraya mesaj atip teyit edebilirsiniz.

(Monopoly3555) #334

Mesaj hatti varmi whatsap falan mi telefonmu edeyim. Birde oda sicakligim 25 derece sikinti olurmu bu kite

(Uğur) #335

Bu arada internetten baktim, tarif ettiginiz maya dediginiz kite ait. Ben soracaklarimi butik bira web sayfasi uzerinden mesaj ile soruyorum.

(Monopoly3555) #336

Çok tesekkür ederim. Rahatlattiniz beni :slight_smile: 25 derece oda sıkıntı olurmu sizce

(Uğur) #337

Sıkinti olacagini sanmam, ama mumkun ise en azindan fermantasyonun ilk 2-3 gunu biraz daha dusuk dereceleri deneyin.

(gökhan) #338

Merhabalar, dün 2. kitim olarak smugglers special ale kurdum. Evde ufaklık olduğundan biraz acele kurmak zorunda kaldım. Karıştırma çubuğuyla yeterince karıştırmadım sanırım ama 1 dk civarı kovayı salladım sonra kovadan OG ölçümü yaptım. OG çok düşük geldi; 1025 civarı. Ufaklık kovayı kontamine etmeden mayayı koyup kapadım. Bugün gaz çıkışı başladı, şu an saniyede bir kabarcık görüyorum. Ama kafama takıldı düşük OG. Yanlış ölçmüş olabilirim, ama özün iyi karışmamış olmasından dolayı da olma ihtimali var diye düşünüyorum. Ne önerirsiniz? 3.5 kg lık malt özü iyi karışmasa da eninde sonunda maya işini görür mü? Ya da bir kaç gün sonra ne olur ne olmaz bir paket dme koymamı tavsiye eder misiniz? Çok teşekkür ederim

(Cihangir Alpakut) #339

Merhaba arkadaşlar ,

Kiti muntonsun klavuzuna göre kuran var mı acaba . Muntons baloncuklar durduğu an şişeleme öneriyor. Bunun bir eksisini ya da artısını gören var mı merak ettim .

(Mert şengöz) #340
  1. Gününde 1012 yi gördü. Og 1050 idi. Yarın şişelemeyi planlamıştım yoksa pazara kalacak, sizce ne yapayım?

(Uğur) #341

13 gün yeterli bir süre, ayrıca bu kit için kılavuzunda 1.014’ün altında şişeleyebilirsiniz yazıyordu. Sizdeki 1.012 de oldukça yeterli.

(sush) #342

Ben smugglers kiti kurdum. Burada ki arkadaşlar normal ölçüde şeker kullanılırsa kola gibi tatlı olduğu için yarım ölçü şeker kullanılmasını tavsiye ettikleri için yarım ölçek ile kurdum.
Şişede 3. haftası ve köpük çok az ayrıca biranın tadı bir gün önceden kalmış şarap gibi oldu.
Olması gereken bu muydu emin değilim belki de şişede 3 hafta yeterli gelmemiştir ama şimdilik pek beklediğim gibi çıktı diyemem. Kuracak arkadaşlar bu konya dikkat etmeli

(Uğur) #343

Bu biranın zamana ihtiyacı var, 1.5 aydan sonra tadı oturacaktır, mükemmel bir bira, zaman verin.

(sush) #344

beklemeye devam edeceğim o halde.
mesaj attığınız için teşekkürler

(Brewmetheus) #345

Smugglers Special Ale
Şişeleme tarihi: 06.03.2019

Yaklaşık 30 gün sonra bal gibi olmuş…
:beer::beer::beer:

(Ali Çınar) #346

Kitler arasında şu ana kadar kurduğum açık ara en iyi kit. Haftaya yeniden kovada. 2. aydan önce dokunmuyorum, sonra da bitecek diye içmek istemiyorum :slight_smile:
Yarasın!

(Hercin) #347

Arkadaşlar merhabalar. Epeydir forumu takip etmeme ragmen ilk mesajim bu. Kafama takilan bir konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ikinci smugglers kitimi kurdum. OG 1082 çıktı ve sadece kit mayasini uyandirarak kullandim. Sizce maya takviyesi yapmali miyim? Nasil bir yol önerirsiniz? Eklene yapmazsam yada yapamazsam nasil bi bira elde ederim. Simdide tesekurler.
Bu arada kurulumu 18 mayis cumartesi aksam 21 de yaptim. Gaz çıkışı cok fazla.