Soğutma problemi

Merhaba butik bira ailesi. Dün gece 3. Kitimi kurdum 20 derecede fermantasyon başladı sabah kalktığımda 25 dereceydi hemen buz takviyesi yaptım. Malum yaz ayları sıcaklık problem oluyor o yüzden soğutma için önerilerinize ihtiyacım var strafor kutu nasıl yapabilirim nerden temin edebilirim birebir ölçüleri nedir düşük maliyetli olarak bana ne kadara mal olur bilgilendirirseniz sevinirim

bende uygun bir karton kutu içini 1cm lik sert straforla kapladım 12 saatte bir karşılıklı köşelere yarım litrelik buz koyuyorum sıcaklık 20-21 dereceler arasında seyrediyor tanesini 8 liradan 3 tane strafor aldım yeretli oldu

1 Like
2 Likes

Eczaneden strafor kutu istedim gelmesini bekliyorum bugün alabilirim inşallah. Sıcaklığa gelince zar zor 23 24 dereceye düşürebiliyorum umarım bi sıkıntı olmaz. Eğer sıcaklık bu şekilde devam ederse biranın acı olması dışında ne tür sıkıntılar yaşayabilirim

Acı olmaz da şarap oluyor bildiğin

23-24 derecenin etkisi hangi kiti kurduğuna bağlı olarak değişebilir. Örneğin bir Belçika ya de Saison’da çok olumsuz etkisi olmaz ama lager ya da buğday olunca iş değişebilir.

Kovanın çapını şimdi hatırlamıyorum ama, kovanın çapı + 10 cm kenarları olan 1.5cm kalınlığında koçtaştan aldığım beyaz strafordan küp kutu yaptım. (Alt taban da dahil) Üst tarafını da kapak gibi yaptım. Açıp buz koyup kapatabilmek için. Kristal termometrenin olduğu yere de pencere yaptım. Strafou ordan kestim. iç tarafına şeffaf mika (eski CV-DVD kabı kapağı) yapıştırdım. Böylece kutuyu açmadan sıcaklığı da kontrol edip pencereye tekrar straforu kapatabiliyorum. Eğer isterseniz fotoğraflarını da gönderebilirim.

Kovayı içine koyup 3 adet 1.5 litrelik ice tea şişesinde buz koyduğum zaman sıcaklık 14 dereceye kadar düşüyor. 2 tane şişe 17-18 derecelerde tutmaya yetiyor. 12 saatte bir değiştirdiğimde hiç sıkıntı yaşamıyorum.

Gürkan bey fotoğrafları gönderebilirseniz çok memnun olurum

Hocam sıcak yaz günlerinde ben şöyle bi
Soğutma sistemi kurdum kovanın genişliği ortalama 45-50 cm arası siz 50 cmden daha geniş bir leğen alıp kovayı leğeninizin içine oturtup altına 1-2 litrelik buzlu soğuk su ve yanlarına buzlu pet şişeleri koyarak sıcaklığı 19 20 derecelere kadar çekebilirsiniz çok sıcak günlerde ise buz değiştirme döngüsü artırarak ortalama 21-22 derecelerde gezebilirsiniz…

Strafor kutunun kapağını üstten yapınca 23-24 kiloluk kovayı koyup çıkartmak adamın belini kırıyor, bende koçtaştan aldığım 5 cm kalınlığındakı koyu renk straforlardan şöyle bir kutu yaptım.

Çokta kullanışlı oldu.Hatta musluğundan örnek bile alabiliyorum, kova ile işim bitincede iki kasa birayı içinde soğuk tutabiliyorum,tavsiye ederim.
:beer::beer::beer:

Merhabalar hocam. Benim çözümüm basit 90litrelik bir çöp kovası aldım. İçerisine musluklar birlikte tam oturuyor ama riske atmamak musluğa zarar vermemek adına altına ufak bir yükselti koydum. Musluk seviyesine kadar suyla doldurdum ve içine kovayı oturttum. Kimyacı arkadaşlar varsa bilir buz banyosu yaptım yani oldukça basit bir yöntem soğutma ve ısınma geç olur kontrollü bir şekilde istenilen derecede tutmak daha kolay.
Ama uyarayım ilk etapta sıcaklı düşürmek oldukça zor 5-6 saat kadar süre ile 35 dereceden düşürmek için canım çıktı. Sürekli buz takviyesi ile olabildiğince hızlıca düşürdüm sıcaklığı. Kovamı kurdum mayayı serpmeden bekledim iç sıcaklığını da uzun cam termometre ile ölçüm. Buz banyosunun sıcaklığı iç sıcaklık ve kova üzerindeki termometre sıcaklığı hepsi birbirine eşitlendiğinde 24 dereceye geldiğinde mayayı serpip kapattım. 1haftadır bu şekilde duruyor. Tek yaptığım artık 1.5 ltlik buzlu su şişesini erdiğinde yenisiyle değiştirmek sıcaklık 23 civarlarında tutuyorum. Uzunbsüre dışarıya gideceğimde içeriye 2 tane şişe ve buz aküleri sallıyorum gidiyorum 9 saat sıcaklık garantisi var bizzat denedim. Tavsiye ederim strafordan daha güvenli çünkü havada sıcaklık daha çabuk değişir suda ise sizi uzun süre götürür. İyi demlenmeler :+1:t3::grin::rofl:

Geçici olarak strafor kutu yaptım sıcaklığı 17 18 derecede rahatlıkla tutabiliyorum. Kiti şişeledikten sonra kutuya çeki düzen vereceğim uzun süre işimi görecektir diye tahmin ediyorum