Soğutucu buzdolabı için yardım

Malum yaz geliyor. Daha doğrusu Adana’da yaşadığımız için yaz geldi diyebilirim :grinning: Mayalanma sıcaklığını düşürmek için soğutucu kutu,leğene buz koyma gibi yöntemlerin çok işe yarayacağını düşünmüyoruz bu sıcakta. Diğer sistem kurma işleriyle de uğraşmak istemiyoruz açıkçası. Mayıs ayında bile gün içinde 30 derece civarını görüyoruz,ki yaz aylarındaki sıcaklığı siz tahmin edin. Kısacası soğutucu buzdolabı almayı düşünüyoruz arkadaşımla. Ben araştırdım biraz ancak hiçbir buzdolabı 20 dereceye sabitlenmiyor sanırım. Daha düşük dereceler için ayarlanmış hepsi. Tabi yanlış bakmış da olabilirim :slight_smile: Önerebileceğiniz soğutucu buzdolabı marka modeli varsa bekliyorum

2 Beğeni

Aslında kovanızın ölçülerine uygun bir buzdolabı (içecek dolabı vs) bulursanız; şu aşağıdaki termostat ile istediğiniz sıcaklığa sabitleyebilirsiniz.

Sıfır dereceye bile ayarlansa dolap, termostat sayesinde istenilen sıcaklıkta tutabilirsiniz.

3 Beğeni

Evde kullandığımız buzdolabıyla dijital termostatı kullanabilir miyiz peki?

Yukarıda linki verilmiş olan termostatın ısı algılayıcı ucunu bir şekilde dolabın içine koyacaksınız (dolabın yan duvarını mı delersiniz, kapının kıyısından mı uzatırsınız bilmem). Dolabın fişini termostatın üzerindeki prize takacaksınız. Termostatı da örneğin 20 dereceye ayarlayacaksınız. Dolabın içi 20 derece olduğunda termostat dolaba giden elektriği kesecek. Dolap içi ısındığında yine elektrik verecek ve dolap çalışacak.

2 Beğeni

Adanadayım buzdolabı termostat kombinasyonu 1 senedir tıkır tıkır çalışıyor @emrecoluoglu :slight_smile: sadece alırken buzdolabının iç ölçüleri kova için yeterli mi diye ölçmek gerek o kadar

5 Beğeni

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Aklıma bir şey takıldı. Buzdolabına giden elektriğin kesilmesi ya da kesildikten sonra tekrar verilmesi durumu çok tekrarlanırsa buzdolabını bozar mı? Motoru yanmasın yani :smiley:

2 Beğeni

Güzel soru :slight_smile:
Aslında elektriği kesip geri verdiği zaman voltaj değişimlerinden etkilenmez ise pek bir zararı olmaz diye düşünüyorum. Voltaj korumalı bir priz ile kullanırsanız sanırım daha sağlıklı olur. Fakat buzdolabıda halihazırda hemen ısınmayacağı için, sanırım sürekli aç-kapa durumu olmayacaktır.

1 Beğeni

gayet eski ve dandik bir buzdolabını kullanıyorum bir sıkıntı olmadı şimdiye kadar :slight_smile: ayrıca @olgac ın da dediği gibi birayı koyduktan sonra normal buzdolabı gibi gün içerisinde defalarca açılıp kapanmayacağı için sürekli devreye girme gibi bir durum da söz konusu değil

3 Beğeni

Dolabınızın fotoğrafını paylaşır mısınız ? :smiley: Meşrubat dolabı mı yoksa ufak yollu eski tip buzdolabı mı merak ettim.

4 Beğeni

Sistem güzelmiş hocam da dolap haliyle büyük tabi,yer sıkıntısı olmasa en güzeli bu sistem. Teşekkürler fotoğraf için bu arada :slight_smile:

Dolap güzel ama sanki kovanın olduğu raf kovanın ağırlığından kırılacakmış gibi duruyor. (Nazar değmesin, nazar boncuğu smileysi aradım ama bulamadım.(

2 Beğeni

Ben de en alttaki raf cam olsa gerek, onun üzerinde daha mı sağlıklı durur diye düşündüydüm :blush:

Süper olmuş. Uyuyorsa rafı mdf ile değiştirmek daha sağlıklı gibi gözüküyor.

Bu arada bir bilgi rica ederim; kova derecesi ile dijital termostat derecesi birbirini tutuyor mu?

Öyle görünüyor ama hiç bir sıkıntı yok raf baya esnek :smiley: @rakipoyuncu

Kova ile termostat genelde tutuyor birbirini, gün içerisinde sürekli açıp kontrol ediyorum genelde maksimum 1 derece sapma gördüm şimdiye kadar ancak ilk kurulumda sabitlenmesi için bir gün geçmesi gerekiyor @bald63

1 Beğeni

aklım gitti. süper olmuş. peki bizim kovalar set altı mini dolaplara sığarmı acaba?

Sığmaz…

Buda benim soğutucu dolap ve mahzen işlevi gören buzdolabım:) Birde bira ağacı niyetine kullandığım bulaşık makinem var.

3 Beğeni

bekarsın değil mi? çok gıcık oluyorum bekarlara.

8 Beğeni

yok evliyim. boş buzdolabı vardı değerlendirdim.

3 Beğeni