Soğutucu / Yalıtımlı kutu yapımı - farklı bir yaklaşım

(Utku Ege Kıvan) #1

Yaz sıcakları geçti, şimdi bunun sırası mı tartışılır ama bu da benim soğutucu kutum oldu. Aslında yaz başında yapmıştım ama buraya koymayı unutmuşum doğrusu. Son halini vermem de yeni oldu denebilir. Gelelim tarifine

Malzemeler:

• 1 adet 60X100X60 cm (enXboyXyükseklik) koli - yaklaşık 10 TL (Beşiktaş’taki bir koliciden aldım)
  • 8 adet 3X50X100 cm strafor - Bedava (karşı apartmanda yalıtım vardı ordan aldım :smile:) normal fiyatı da 30-40 TL civarında olması lazım.
  • yapıştırıcı olarak çekomastik: 3 TL (silikon da tercih edilebilir ancak kokusu ve rengi nedeniyle mastik tercih ettim)
  • Silikon tabancası 2 TL
  • çift taraflı bant: 4 TL (duvarları desteklemek adına bant da kullandım, aslında çok da gerek yokmuş)
  • 2 adet BB-03 Termometre: 13.80 TL
  • 1 adet falçata (kesim işlerinde aceleci davranmazsanız tek bir strafor köpük parçasını bile yerinden oynatmadan son derece pürüzsüz kesimler yapabilirsiniz)

Soğutuculu (peltier vb kullanan) bir sistem yapacaktım hesapta ama sonradan koliyi 2ye bölüp pasif soğutmada (buz aküsü vb) karar kıldım. eşzamanlı 2 fermentasyon yapabiliyorum böylece.

Koli eni 60 cm strafor eni 50 cm olunca taban için kesme biçme işlemi biraz artmış oldu ama bir sorun olmadı. Yapıştırdıktan sonra gayet güzel durdu o parçalar. (1 blok strafor daha olsa buna gerek olmayacaktı aslında ama bu şekilde çözmeyi tercih ettim)

Strafor içi yükseklik 50cm oldu. Bu klasik hava kilidi için yetersiz kalıyor, kristal hava kilidi ise tam geliyor. daha fazla strafor kullanarak koliyi tam olarak da kapatabilirdim ama straforlar çarçur olmasın diye malzemeleri maksimum verimlilikle kullandım.

Kapak olarak kullandığım strafor üzerinden BB-03 termometrenin probunu sarkıttım. Ortam sıcaklığını kapağı açmadan kontrol edebiliyorum böylece. Kapakların kolay açılabilmesi için çekmece kulbu benzeri birer sap takmayı da düşünüyorum.

Açıkçası öyle devrim niteliğinde bir proje olmadı ancak straforları birbirine nasıl tutturacağım diye düşünenler için kılavuz olabileceğini düşünerek paylaşmak istedim. Bu şekilde taşırken kutunun şeklini korumak oldukça kolay ve uzun ömürlü bir kullanım sunacak diye düşünüyorum. Ayrıca kolinin kendisi de yalıtıma katkı sağlıyor :wink:

Performans:
Birkaç gün önce kurduğum Belçika kiti (9 litre) fokurdamaya başladığında sıcaklık 23.4 derecedeydi. saat 22:30 civarında koyduğum 1.5 litrelik buz gece 00:00’da sıcaklığı 20.1 dereceye getirmişti. ertesi gün aynı saatte ise sıcaklığı yine benzer şekilde 20.8 olarak gördüm.

İhtiyaç durumuna göre daha küçük bir koli yardımıyla tek kovalık bir kutu da yapılabilir. Son halinin fotoğrafları aşağıdaki gibi:

Herkese keyifli fermentasyonlar :slight_smile:

(Onur) #2

Fikir, düşünce, uygulama süper.Benzer,kolisiz çalışmam beni 1 yıldır çok rahat idare ediyor. Fakat şunu size hatırlatayım, pasif soğutma sürecinde 1 adet 2 litrelik pet şişe, dondur-erit-dondur döngüsünde yırtılma yaşıyor. Bir bakmışsınız akşam koyduğnuz buz pet sabaha odanın yarısını ıslatıyor.Sonrasında kovaları çıkar, odayı temizle, straforu ve altını kurut derken sizin koli hamur olıuyor.Kolisiz olunca sadece straforu bile güneşte kurutması 24 saat alıyor.Koli kaplama seçeneği güzel fakat buz pet patlayınca derde dert ilave edebilir, siz siz olun dayanıklı pet şişelerde buz yapıp ( ice tea 2lt.,Cococola vs.) kullanın.

(Utku Ege Kıvan) #3

Kesinlikle çok faydalı bir tavsiye oldu teşekkür ederim. 10-20 arası dondur erit yaptığım şişelerde şimdiye kadar böyle bir sorun yaşamadım, yaşayacağımı da düşünmüyordum. Dediğiniz gibi kola/ice tea şişelerine geçmek ve belirli döngülerle şişeleri yenilemek en sağlıklısı sanırım.

Tekrardan teşekkürler

(mesut) #4

Merhaba,

Bu yalıtım sıcak tutmak için de kullanılır mı?

(ömür) #5

Bu hobiye önce strafor kutumu yapıp öyle başlamıştım ister hava - bilmem kaç olsun isterse + bilmem kaç olsun hiç sorun olmuyor… Ancak plastik şu şişeleri donması çözmesi yüzünden benim şişelerden 2.5lt olanı uzun zaman sonra yırtılmış odayı kabini halıyı falan temizlemek zorunda kaldım yaz olduğu için kolay oldu ama ugrasmadım değil sonra aklıma şişeyi tasın içine koymak geldi böylece yine olursa önlem olur diye düşünüyorum :slight_smile: Tavsiyem şişeleri bir şeyin içine koyup öyle koyun kabine derim.

(mesut) #6

Soğuk havalarda sıcak suyu ne kadar sürede bir yeniliyorsunuz?

(Onur) #7

Tabiki içine ısıtacak birşey koyarsanız (ısıtıcı,elektrikli battaniye vs) ısıyıda stabil tutarsınız.Ama çok dikkat edin,straforların yanmaz türleri varmıdır bilmiyorum ama bizim kullandığımız;tanesi 3-5 tl olanlar çabuk alevlenen malzemelerdir…Bu zamanlarda ben 12 saatte 1 adet 2 lt. buz değişimi ile 15 derecede sabit tutabiliyorum.Ama yazın oda 30 derece olunca 4 adet 2 lt. lik pet ile 8 saatte bir değişim şart oluyor.

(Utku Ege Kıvan) #8

tabii ki kullanılabilir, ancak @SocialBeer’in de dediği gibi yangın tehlikesine karşı ekstra önlem almakta fayda var.

veya strafor yerine taş yünü plakalar kullanırsanız yangın ihtimalinden kurtulmuş olursunuz. örnek

ben bundan alacaktım, sonrasında karşıda inşaattan rica edince ekstra para vermeyeyim dedim. zaten ısıtma için kullanmayı düşünmüyorum, evin içi yeterince sıcak oluyor. Peltier projesinden de vazgeçince gereksiz bir masraf olacaktı.

Poşetleyip koymak da mantıklı olabilir. Altına koyulacak kap suyun tamamını alacak kadar büyükse o daha kesin çözüm, ama benim kutunun içinde öyle bir kap koyabileceğim bir yer yok malesef :smile:

(ömür) #9

Ben bildiğin banyo tasına koydum :slight_smile: zaten arada bir kontrol ediyorum baktım su var tasta hemen değiştiririm diye düşündüm :slight_smile: zaten buzlu şişe olduğu için birden boşalmıyor yavaş yavaş sızıyor öyleki bu kazayı yaşarken kovayı kontrol ettiğim halde fark edememiştim…

(orhan) #11

9 hacim su donarsa 10 hacim buza dönüşür bu yüzden pet şişleri aynı biraları şilerken yaptığımız gibi genleşme için yer bırakırsak kesinlikle deforme olmaz ben 2 ay aynı petleri kullandım tek bir sorun yaşamadım ama dediğim gibi şişedeki su miktarını biraz azaltın

(Şişede Enaz BİRAY) #12

Bu başlık daha yardımcı olabilir.

https://forum.butikbira.com/t/kim-nerede-yasiyor-grupta

(mesut) #14

Karşınızda benim ısı koruma ekipmanım :smile:
Not:Battaniye elektrikli değildir. :slight_smile:

(Onur) #15

:grin: güzel olmuş,yastıkların etrafından kalın bir iple sıkıp çember haline getirin bari açık yeri kalmasın.

(mesut) #16

Akşama halat çekicem de Butik birada halat bulamadım :smiley: :smiley: