Sonradan Maya Ekleme Yapılırmı?

Merhabalar. Fermantasyonun başında 6 gram maya koyduk diyelim. 1 hafta sonra yaklaşık 3 gram maya eklemesi yapsak ne gibi sonuç olur. Sonradan maya takviyesi zararlı mıdır?

Muntons kitin içinden çıkan 6 gramlık maya ile kurmuştum. Yine muntonsun başka bir kitindeki maya var elimde boşta. Bu kitlerden çıkan 6 gramlık mayalar aynı maya deniyordu.

OG degerine gore bir karsilastirmasi var su kadar litreye su kadar maya diye forumda bi aratirsan orda detayli bir sekilde yaziyor

1 Beğeni

Düz mantık ve kısıtlı deneyimle akıl yürütürsek; 2. maya eklendiğinde şerbetteki mevcut mayalar basit şekerleri ve oksijeni neredeyse tamamen tüketmiş, artık anaerobik fazda veya çökelmek üzereler.

Ekleyeceğimiz mayaların ise bol oksijene ihtiyacı var, ve mümkünse basit şekerlere, proteinlere. Ortam ise az veya çok alkollü, kolay yiyecek yok, daha kötüsü oksijen de yok.

Bu durum bir miktar istenmeyen aroma ve tat üretebilir. Bunlar biranın başlangıç yoğunluğuna, maya miktarına, sıcaklığa vb. bağlı olarak hissedilebilir seviyede de olabilir çoğu zaman.

Hemen lag fazında veya ilk mayalar görevini tamamen yapıp çökeldiğinde… gibi zamanlarda biraz karşılık alınabilir bu işlemden ama yanlış zamanda ve ortama göre hazırlanmamış- mesela kuru paketten direkt dökülen- mayaların herhangi bir aktiviteye el atamadan çökelmesi daha olağan.

4 Beğeni