Sonradan Tatlılaşan Bira

(Bira çiye?) #1

şişeledikten sonra 10. günde tatmaya başladığım export pilsner bira gayet iyiye doğru gidiyorken; 15.günde bir anda tatlı, karamelsi bir tat verince içmeyip döktüm. daha doğrusunu söylemek gerekirse, dün üç şişesini gayet güzel içerken bugün açtığım iki şişeyi de lavaboya boca ettim.
şimdi düşünüyorum: acaba aldığım “diazomid” adındaki ilacın etkisi mi (prospektüsünde, tat almada bozukluk gibi bir yan etkisi olduğu yazıyor). yoksa biralar şişelendikten sonra, artan oda sıcaklığından mı etkilendi? ama öyle olsa, bir gün ara ile tatta bu kadar farklılık olabilir mi?
merak ettiğim: bira şişelendikten sonra, sıcaklıktan kaynaklanan meyvemsi, tatlımsı tadı gidermenin bir yolu var mı?

(evbiracısı) #2

Sonradan tatlılaşan bira değildir o, olsa olsa genç pilsner acılığı giden biradır. Bir aydan önce tüketilecekse sorun olmuyor ama bir aydan sonra tüketilecekse şotlu dme tavsiye ediyorum bende Export pils için. Hatta en son ipa tortusuna kurdum acılığı artırmak için. Bakalım.

Yinede tatlılıktan çok acılık eksikliği olarak tanımlardım tadı. Çünkü şişeleme şekeri tüketilmemiş bir ipa içtim geçen de, tatlılık neymiş gördüm…

(Bira çiye?) #3

daha önce de aynı koşullarda kurup beğendiğim bir bira. bu son mayalamayı 500 gr. şerbetç otlu dme+ 750 gr. şekerle kurdum.her şey yolunda giderken bir günde böylesine bir tat değişimi canımı sıktı açıkçası.
bekleyeceğiz, göreceğiz:)

(akar2441@gmail.com) #4

dme ne oluyor arkadaslar biraz daha acıklayıcı yazarsanız sevinirim ben pek anlayamıyorummaya adı falan yazıyorsunuz gövdeli oldu diyorsunuz ben hiç bir sey anlamıyorum

(Uğur) #5

DME - Dried Malt Extract: “Kuru Malt Özütü”

(Uğur) #6

(Bira çiye?) #7

burada “tatlılaşan” kelimesi aslında meyvemsi tadı betimler. evet şişedeyken 10. günün sonunda meyvemsi tad veren bir pilsnerim oldu, ama içiyorum biçare. veya damağım alıştı, iyice soğutunca içilebiliyor.
şunu demek istiyorum: kovadayken sıcaklığa kontrol altında tutmak yetmiyor, şişedeyken de çok sıcak yerlerde tutmamak lazım.
ben şişelerimi evin en sıcak odasında tutmak gibi düşüncesizliği yaptım.alınan ders, iki kasa biranın tatsızlaşmasının bedeli oldu.