Sonraki kitlerim tercihlerim ile tarif planlarım

Merhaba dostlar,

Pilsner ve bock kitimden sonra 3. kitime karar verdim. 3. kitim muntons buğday birası olacak. Kurulum planım da şöyle;

23 litre, 1 kg buğday maltı, wb-06 maya, fermantasyonunun son 3-4 gün kala18 gr kişniş ve 25 gr portakal kabuğu ile hop tea. Belki 250 gr şeker yada yakışıp yakışmayacağını bilmesemde zaten portakal rengini koyultacağı için 250 gr candy sugar. Birinci sorum bu reçeteye yorumunuz nedir?

23 litre kurmamdaki amaç yüksek alkolü sevmemem.

1. Sorun ise 3. kit siparişimle birlikte 4. kitimide sipariş etmek isterim. Aklımda olanlar muntons orange bock, coopers real ale, brewferm framboos, muntons stout.

Dediğim gibi yüksek alkol sevmiyorum ve 4. kitimi çok fazla modifiye etmekte istemiyorum. 3. sorumda sizce hangisini seçmeliyim ve hangi reçeteyi uygulamalıyım?

Son sorumda bu siparişimle bir yedek şişe kapatma aleti almalı mıyım? Seyten çıkan şişe kapatma aletini uUn vade kullanan var mı

Selamlar. 23 litre kurmanız alkolü düşürmez ama gövde azalır. Alkolü düşürmek için yarım kilo buğday malti ve 250 gr seker ile 20-21 litrede kurmak, hem gövdeyi arttırır hem alkolü düşürür.
Bugday kitine portakal kişniş modifiyesi yapmanız meyve aromalar ini sevdiğinizi düşündürdü bana, modifiye de yapmak istemeğinize göre, 4. Kit için brewferm frambuaz ideal seçim olur. Ama dikkat bu kit az kuruluyordu yanılmıyorsam, yani normal kovaya iki kit kurmak gerekebilir. Oranje bock da öyleydi galiba, bu kit de modifiyesiz iyi bir alternatif olabilir.

2 Beğeni

Ben de tam ters mantıkla, meyvemsi tatlar dışında birşeyler denemeniz.
Oranje Bock çok iyi bir seçenek.
Oldukça hafif bir bira.
%6.5 fazla değildir umarım sizin için.

2 Beğeni

Askında daha önce buğday birası içmişliğim yok, sadece Ömer Kutlunun videosundan etkilendim o sebeple bu şekilde kurmak istedim. Aşağoda video linkini ekledim

Peki orange bock gibi 12 litre kitler mevcut fermantasyon kovasında tek kit olarak kurulabilir mi, hava boşluğunu dolduracak kadar karbondioksit üretilir mi?

Muntons buğday kiti 1 kg buğday dme ve wb-06 maya siparişi verdi , bu kiti böyle mi kırmalıyım yoksa portakal kabuğu ve kişniş modifiyesi mi yapmalıyım kararsız kaldım

Hocam bende bu celiskideyim fermantasyonun yarısında 5 lt lik şişelere portakal ve kişniş. Başka bir 5 ltye ekstra muz aroması olsun diye. Muz katacagim.