Spotlight Brewery Lager Beer

(Ezio Auditore) #1

Lager candır… 22 gün kovada bekledi. 15.11.2015 tarihinde siseledim. Merakla bekliyoruz gelişmeleri. Toplam 45 şişe oldu. İyi ki grolsch ve diğer şişeler varmış. Grolsch a benzer siselerin tanesi 2.5 TL migrosta. Son sise çok tortulu oldu. Son 3 şişeyi de doldururken kovayi eğmek zorunda kaldim. Mayalar şişeleme şekerlerini eritti bile. Tadi şimdiden iyi gibiydi. Oda sıcaklığında 1 hafta bekletmeyi planlıyorum.

(Ezio Auditore) #2

Oda sicakligi 22 derece civari. Uygun mudur şişeleri bekletmek için. En güzeli iki hafta bekletmek aslında. Dayanamicam galiba haftaya acarim artik.

(haan) #3

20C den yüksek olmasa daha iyi olur. Ama başka çare yoksa 22C de olur. ilk deneme şişesini 1 hafta sonra açın, sonra 3 günde bir, bir şişe daha açın, aradaki gelişimi izleme ve bizzat deneyerek tecrübe etme şansınız olur.

(Ezio Auditore) #4

O zaman buz kartuşu koyim üstüne. Mantik nedir peki? Mayalar soğukta daha mi iyi calisiyor? Yoksa özellikle 20 derecede mi?

(haan) #5

Kovadaki maya çalışma mantığının aynısı. Oda sıcaklığı deyince ortalama 25-26C (kış olduğu için daha yüksek bile olabilir) oluyor. Buz koymanıza gerek yok sürekli takip edemezsiniz. 22C sabitse sorun değil, bu şekilde durabilir.

(Mert Erkol) #6

İzmirde 22 derece hatta herhangi bir dereceyi sabitlemek kolay değil. Oda sıcaklığında tut Oytun herhangi bir sorun olmuyor. Denenmiştir.

(Ezio Auditore) #7

Mini buz dolaplarindan almak lazim sabitlemek için ısıyı. Artik hanim beni napar bilmem.

Konuyla alakasiz olacak ama; elma birasini evde bulduğum şişelere yapmayi düşünüyorum. Cevir kapakli şarap ve martini şişeleri var. Basinca dayanır mi sizce?

(Ezio Auditore) #8

Lager canlı gerçekten. Kabarcıklar yukari doğru cikiyor. Renk berrak. En altta çok ince bir malt ve maya tabakası var. Seker muhtemelen eridi. Sanirim herşey yolunda gidiyor. Bakalim cumartesi günü acacagim artik dayanamayıp. En üstteki bol mayali ve tortulu. Köpürüp duruyor. Bakalim o ne olacak.

(Ezio Auditore) #9

Dayanamıyorum. Açim mi bi tane? :slight_smile:

(biraci) #10

Ben artık 24 saatten itibaren günde 1 şişe şeklinde açıyorum biraları :slight_smile: Biranın şişede geçirdiği değişimi görmek güzel oluyor. (Tabi bu bahane, asıl neden sabırsızlık :smiley: )
3 tane soda şişesi, 3 tane 33’lük dolduruyorum bu amaçla, küçükten büyüğe doğru gidiyorum :slight_smile:

(Ezio Auditore) #11

Mantikli. Soda şişesinin kapagini bizim bu taç kapaklarla kapatabiliyor musunuz?

(biraci) #12

Biraz daha zor olsa da kapanıyor.

(Ezio Auditore) #13

Rahat durmuyorum. Aksam aksam ciderimi doldurayim dedim. Birşey durttu beni. Bakalim nasil olacak. İlk tadimi yaptim. Kafa yapiyor resmen. Maya kokusu az var. Aşırı bir elma tadi gelmiyor. Sanirim hazir kitle yaptigim için. Bir dahakine elmalari adam gibi kendim sıkıcam.

(Ezio Auditore) #14

Etiketler de hazır. Yarın ilk denemeyi yapıyorum. Bir gece önceden 2 şişeyi buzdolabına koyayim mi sizce?

(Ezio Auditore) #15

Biramizin ilk denemesini bugün gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Daha çok erken olmasına rağmen gayet iyi bir bira olmuş. İlk içimde şekerli bir tat geliyor. Ardindan girtlakta hafif bir şerbetçiotu tadi birakiyor. Aşırı rahatsız edici değil. Asidi yerinde genç bira olmasina rağmen. Kopuk fazla değildi. Kalici da değildi. Ama bu konuda şikayetçi değilim. Samuel Adams tan bin kat daha rahat içimli bir bira olmuş bence. Gene de @haan beye katiliyorum, acilik çok hoşuma gitmiyor. Ancak sevdim. Alkol de yerinde. Pilsen ve stout için cesaret kazandim artik.

(Ezio Auditore) #16

Bu da üçüncü şişem. Köpük daha iyi. Tad aynı. 2-3 hafta içinde efsane olacak. Amerikanin en beğenilen craft birasıymış Samuel Adams. Kralı gelsin :slight_smile: Off ego tavan yaptı.

(Ezio Auditore) #17

Ayrıca, bu bira tipi bence kış için daha uygun gibi geldi bana. Öyle pilsen gibi bardak bardak içebileceğimizi sanmıyorum.

Sizce ilk yudumdaki şeker tadı neden kaynaklanıyor? Acaba içindeki şekerleri tam olarak yememiş olabilir mi maya? Yoksa sadece birkaç hafta beklesek geçer mi? Hoşuma gitti aslında bu tad. Şikayetçi değilim. Ama yine de merak ettim.

(Ezio Auditore) #18

3 .Gün ayri bir güzel olmuş. O şekerli tad azalmis. Genizdeki acılık da azalmis. Giderek daha iyi oluyor sanirim. Kopuk muhtesem. Sonuna kadar eslik etti. Aman tanrim ben bir canavar yarattim.

Bu bu tip bardaklarda daha çok köpük oluşuyor gibi geldi bana.

(Mert Erkol) #19

Bardağa ayrıca bayıldım

(Ezio Auditore) #20

Orijinal GS bardağı … Arkada logosu var ama reklam olmasin diye çevirdim. :slight_smile: