Spotlight Brewery Pilsner

(Ezio Auditore) #1

06.12.2015 Mayalama tamam. Sadece mayayi atmadan önce sallamayi unuttum. Ama su dönerken hunharca davrandim. Foşur foşur yaptim. Maya döktükten sonra çok sallamak istemedim. Sizce sallamali miyim birazcik. Yoksa bu şekilde bıraksam mi?

(evbiracisi3 ) #2

Sallama, havalandırma, oksijenlendirme tam tahıl biracılığında daha gerekli çünkü maişenin kaynaması esnasında suyun içindeki oksijen azalıyor. Kit biracılığı için o kadar elzem değil bence. (kaynatıp soğutulmuş su yerine damacana suyu kullandığınızı varsayıyorum). Bence gerek yok ama içiniz rahat edecekse sallamadan önce (maya uyandırma yapmadıysanız) mayanın iyice su çektiğine emin olun.

(Cenk) #3

Sorun yok, sıcaklığa dikkat et yeter.

(Ezio Auditore) #4

İkinci gün (07.12.2015); 20-21 derece arası şu anda. Baloncuklar 16 saatte başladı. Hiz kesmeden devam ediyor ve cok hizlilar. Lagerdekinden daha hizli gibi. 11.5 luk S33 kullanmistim. Belki etkisi olabilir.

Üçüncü gün (08.12.2015); 22-23 arası olmuş. Hatun kaloriferi açık unutmuş sağolsun :smile: Isı biraz yükseldi. Ben de yanlarına buz kartuşu koydum. Sıkıntı olmaz umarım. Baloncuklar aynı hızla devam. Butikbiradan aldığım S33 çok hızlı çalışıyor. Sanırım kitin içindekinden daha fazla maya olduğu için.
22 sari 21 mavi gözüküyor. Bu evde ben 20 yi tutturamiyorum o belli oldu. Umarim sorun çıkmaz. Bu aksam bi buz kartuşu daha koyacagim.

Dördüncü gün (09.12.2015); 20-21 olmuş derece. Gündüz 22’ye yükseliyor, gece 21’e düşüyor belli ki kombiyi gece kapattığımız için. Isı farklarına bir çözüm bulacağım bundan sonraki biralarımda mutlaka. Sabit ısı olması, ısının ne kadar olduğundan daha önemli gibi geliyor bana. Korkmayın her günü yazmayacağım :smile: Ekstra bir şey olursa yazarım.

(Cenk) #5

Strafor kutu alman veya yapman, kısa vadede en ekonomik ve pratik çözüm olur.

(Ezio Auditore) #6

Ah bi bulabilsem. Ecza deposu arıyorum her gittiğim eczaneye soruyorum. Bana öcü gibi bakıyorlar. Tabi ne yapacağımı da söylemediğim için. Çocuğun ödevi falan mı diyorlar, he he diyorum geçiştiriyorum :smile:

(evbiracisi3 ) #7

Linkteki gibi bir yapıştırıcı ve birkaç plaka köpük ile istediğiniz boyutta bir kutu yapabilir veya hazır elinizde olan bir kutuyu strafor kaplayabilirsiniz. Tabi bir miktar ince işçilik kabiliyeti de gerektiriyor.

(Cenk) #8

Yapı marketlerden 6cm kalınlığında izolasyon straforu alıp kolaylıkla evde yapabilirsin. Mavi, sarı veya pembe oluyor genellikle, giri veya beyaz olanlardan alma. Maket bıçağı ile uygun ölçülerde kesip, solventsiz antibakteriyel akvaryum silikonu (Sista) ile yapıştırıp bir küp yapman yeterli.

(Ezio Auditore) #9

İzolasyon straforunun içindeki ince toz zerreciklerinin kanserojen olduğuna dair bir yazı okumuştum. O yüzden çok güvenemiyorum. Ama şu köpüklerden varsa markette onlardan alıp yapıştırırım. Akvaryum silikonum ve silikon tabancam var. Tam teçhisatlıyımdır :smile:

(Ezio Auditore) #10

İste beklenen gün geldi. Pilseni 2 şişeleme şekeri ile siselemis bulunmaktayım. 3 hafta civari bekleyen pilsenin 3-4 gün içerisinde gayet güzel kivami olacagini düşünüyorum. 22 derece oldu gene mayalama. 20 yapamadim gene. Sanmıyorum bir sorun cikacagini. Zira siselerken bira gibi kokuyordu. Hatta tadina bile baktim çok hafif içimli lezzetli bir bira olacagini düşünüyorum.

(Ezio Auditore) #11

Efenim bu da etiketi. Tabi şu anda siyah beyaz bastıracağım için renkli olmayacak. Renkli olsaydı daha farklı bişeyler vardı kafamda. Bir amatörden ancak bu kadar oluyor. Artık olduğu kadar :smile:

Bu arada 6. gün tattım. Normalde açmayacaktım şişeleri. Ama biranın gelişimini izlemek açısından yararlı oluyor. Gazlanma tam olmamış hafif kıpırdanmalar olmakla birlikte, şekerli bir tat devam ediyor ama hafiflemiş, bira tadı alıyorum, herhangi bir sirke veya elmamsı tat almadım. Şerbetçiotu acılığı yok denecek kadar az, ama zamanla çok az daha belirginleşecek, ancak çok olmayacak gibi. Pilsen kesinlikle iyi bir bira olacak gibi bir his var içimde. Bence malt özü kullanılabilir rahatlıkla. Gövdeli bir bira değil Lager’e kıyasladığımda. Çok rahat içimli. 1 hafta sonra tekrar tadacağım. Şişeler, oda ve bira kasası 20-21 civarı. Biberlemeye devam … :smile:

(Ezio Auditore) #12
  1. Gün siselemenin üzerinden ve dayanamayıp bir adet daha aciyorum. Buzluga koydum yaklaşık yarim saat sonra cikaricam. Tadim notlarini paylasacagim. Az sonrada…
    Bu arada etiketimi ani bir kararla degistirdim ve bu pilsenimi İzmir için acacagim. Şerefine İzmir!

Şekerli tad azalmis ama devam. Asidi artmis 3 gun icinde. Sanirim o sekerli tat azalirken asidi artacak. Ama daha çok olması lazim. Maya tadi hafiflemis. Ama az hissediliyor. Yumuşak içimli bir bira. Girtlaktan rahatça geciyor. Acilik yok denecek kadar az. Bitişi yumusak ve kalici degil. 2-3 hafta içinde şahane bira olacak bu. Bir dahaki sefere 500 gr malt ozu ve 500 gr seker ile deneyecegim. Sanki muhteşem olacak gibi geliyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edecegim. Bizden ayrilmayiniz… :slight_smile:

(Ezio Auditore) #13

Şişelemenin 23. gün sonrasında tekrar Pilsen tadımı yaptık. Geçen haftasonuna göre tadı bir tık öteye gitmiş. Belli belirsiz gelen maya tadı çok çok azalmış. Ancak sulu biraz. Gövdeli değil çok. Sanırım Pilsenin karakteristiği böyle. Bu kiti bir dahaki sefere oldukça modifiye ederek kuracağım kesinleşti. Muhtemelen önce 18 litre deneyeceğim ve 750 gr. şeker kullanacağım. Yüksek alkollü olmasını istemiyorum. Böylelikle aynı alkol oranını koruyarak, daha gövdeli bir bira elde etmeyi umuyorum. :smile:Önceki yazımda daha farklı bir tarifi denemek istediğimi söylemişim. Şu anda fikrim bu tarifin daha iyi olacağı yönünde. Tekrar belirteyim sulu olmasına rağmen çok iyi bir bira. Zaten pilsenden beklenti hafifliği, kolay içimli olması ve buna aromaların hafif hafif tatlı tatlı eşlik etmesi.

Pilseni içtikten sonra bir Efes Malt açtım. Tabi %100 malt bira olduğu için belki karşılaştırmak doğru olmaz ama, yine de bu tattan sonra biraz sentetik gibi geldi. Daha önce bunu hissetmemiştim. Böyle düşünen arkadaşlar var mı merak ettim?

Netice itibariyle oldukça memnunum bu kitten. Daha uzun cold crash süreleri ile çok çok iyi bir bira olacak. Neyse tadını çıkara çıkara yavaş yavaş tüketiyoruz. Oranje Bock maceram da bu hafta sonu başlıyor. Dark biraları çok sevdiğim için sabırsızlanıyorum.

(Özgür & Deniz) #14

son durum nedir, nasıl oldu, bu arada sıcaklık sabitlemek için 2. el bir buzdolabı alabilirsiniz hem, yazın da çok işinize yarar, ama tabi evde yeriniz varsa :smile:

(Ezio Auditore) #15

Kendisini en son 1 hafta içtim. Yatak odasında dinleniyorlar. Neredeyse yastığımın altına alıp sevicem onları :slight_smile:
1 hafta önce artık kıvamına gelmeye başlamış. Bundan önceki değerlendirmemde çok gövdeli değil demiştim. Biraz daha kıvamlı olmuştu. Tadım gününde biraz sulu bulunmuştu, ki bence de öyleydi. Maya tadı o zaman da yoktu. Gayet hafif bir biraydı. Şu anda karakteri daha iyi oturmuş gözüküyor. Tam bir pilsen gibi olmaya başlamış artık. İlk içtiğimde tadı çok çok çok hafifti. Şu anda efes pilsen ve bomonti arası bi yerlerde. Ama sentetik tatlar yok içinde. Becks gibi de kül tadı veya boğazdaki acılık gibi şeyler yok. Tam yaz için uygun bir bira.

Bu birayı bir dahaki sefere % 50 malt yapacağımı söylemiştim. Ancak şerbetçiotu da ekleyeceğim, direk dry hop olarak. O bol şerbetçiotu aroması çok güzel geliyor bana.

Ticari biralarda sadece ben mi alıyorum bilmiyorum, bu tarz tatlar alıyorum. Özellikle ev yapımı bira içmeye başladıktan sonra bu tip tatları daha fazla almaya başladım. Bu ticari biraları içerken rahatsızlık bile duymama yol açıyor işin ilginci.

Sıcaklık olayına gelince, gerçekten zor. Bi bakıyorsunuz 26 dereceye yükselmiş akşam eve gelince. Hanım bu kombiyi sen mi açtın diye başlıyorsunuz :smile: Haydi buz kalıpları falan 22 dereceye anca düşüyor. Aşağıdaki depoyu işte bi yapabilsem. En sonunda vericem yevmiyesini, yap şuraya bana bi oda dicem. Her tarafı kovalarla, bira şişeleri ile doldurucam. Ufaklığın artık kullanmadığı bir de küveti var. Onu da etrafa su sıçramaması için kullanıcam :smile: Planımı yaptım da işte zaman yok.

Bu gözlemlerim 13 gün önceki gözlemlerim. Ben tahminen yarın akşam bir adet daha açacağım. 14. günde bakalım ne kadar değişiklik olmuş göreceğiz.

(Ahmet Kılınç) #16

Ben de bizim apartmandaki boş kapıcı dairesine göz diktim. 2 oda, 1 mutfak, 1 banyo… Ne imalethane olur vallahi…

(Özgür & Deniz) #17

valla bu gidişle polis baskını yemezsiniz umarım :smile: sonra haberlere çıkarsınız :smile:

(Ezio Auditore) #18

@@ozgurbay Pilseni actim. O kadar merak ettirdiniz. 33 luk Küçük siselerden actim. Yalniz bunlar kovanin dibindeki tortusu bol olanlardandi. Tortunun bol olmasından dolayı metalik bir tat geldi son yudumda. Sanirim kovayi zorlayarak maksimum sise doldurmaya calismak gereksiz. Bu actigim 33 luge gore karar vermek anlamsiz. Diğer şişeler bunun gibi değil eminim. Bu haliyle biraz skol a veya marmara biraya benzemis :slight_smile: Artik kovanin sonundaki tortuyu eğerek ezilerek büzülerek doldurmamaya karar verdim. :slight_smile: Daha gövdeli olduğunu da eklemeliyim. Hafta sonu büyük siselerden bir tane daha acacagim. O çok farklı olacaktir.

(Özgür & Deniz) #19

:smile: afiyet olsun. kalan tortuyu ekmek yaparsınız artık. bakalım diğer büyük şişeler nasıl olacak.

(Ezio Auditore) #20

Ne kadar çok tortu o kadar çok metalik tad demek. Marmara Birada bu tadı almıştım hatırlıyorum. Hergün yeni bişey öğreniyoruz. Demekki neymiş, açgözlülük yapıp tortulu kısmı şişelere doldurmayla uğraşmayacakmışız. Ekmek kesinlikle deneyeceğim. Bakalım neler olacak! Hatun ekmek diye beni kesecek yakında :smile: Neyse sırada Cortez var. Çok ümitliyim kendisinden.