St Peters Golden ale 6. günde gaz çıkışı durdu

Merhaba,
3.kitim st peters golden ale i elimde 12 lt lik kova olduğu için yarısını kovaya yarısını da damacanaya 7 gün önce kurdum. Kovanın gaz çıkışı gayet normalken damacananınki 6. gününde durdu. Şu anda neredeyse ikinci günü hiç gaz çıkışı olmuyor. Sonradan okuyup bilgilendiğim bir ayrıntı, damacananın içindeki şerbet harici boşluk biraz fazla sanırım. 19 litrelik damacanada 11 litre şerbet var. Sizce fazla mı veya ne yapmalıyım. Teşekkürler

Ben kovada kurmuştum 20.5 litre ve 18. Günde şişelemiştim hava çıkışı çok çık azalmıştı ama hala vardı

Gaz çıkışı olmaması, sadece gaz çıkışı olmadığını gösterir. Mayalanmanın durumunu anlamanın tek yolu hidrometre kullanmak. OG ölçümü yaptıysanız, hem kova, hem damacana numunelerinin ölçümünü yapıp karşılaştırın. Sonuç ne olduğuna ilişkin fikir yürütmekte yararlı olacaktır.

Ölçüm aletim yok sanırım almanın vakti geldi

Evet, hidrometre kesinlikle çok yararlı. Madem ölçüm yapamıyorsunuz. biraz ayrıntı verin, örneğin mayayı nasıl böldünüz? damacanaya olması gerekenden az maya girmiş olma olasılığı var mı? Damacanada 8 lt boşluk olması hiç sorun değil ama belki CO2 basıncı düştüğü için görünür çıkış yapmiyordur. Gördüğüm kadarıyla damacanada hava kiliti değil blow off tube var. Şunu denemenizi öneririm: Tüpün ucu, zeminde bir su kavanozuna gidiyor olmalı. Kavanoz ve hortumu. hortumu sudan çıkarmadan ağır ağır damacanadaki bira seviyesine çıkarın. Eğer o seviyede ani ve bol bir gaz çıkışı olursa mayalanma devam ediyor ya da çok kısa süre öncesine kadar devam ediyordu demektir.
Bir de, hidrometre için hala geç değil. İki gün arka arkaya ölçüm alıp bunları karşılaştırarak mayalanmanın sürüp sürmediğini anlayabilirsiniz.

Maya olarak kitin mayasını kullandım ve mayayı 2 kaba göz kararı dağıttım. Sıcaklık ilk günden beri 22 derece.
6 saat kadar önce damacanayı 10-15 sn kadar çalkaladım. Şu anda yaklaşık 4 dakikada bir hava çıkışı başladı. Ölçüm seti siparişimi de verdim :slight_smile: gaz çıkışı durursa önerinizi deneyeceğim. Teşekkürler