Stallion Weissbier - Muntons Buğday

İçerik;

1 adet muntons buğday birası kiti
1 kg buğday DME
WB-06 maya
22 litre su

olarak 17.04.2016 tarihinde kuruldu. 05.05.2016 tarihinde şişelendi.

OG: 1.046 FG: 1.006
Alkol oranı %5.2
Şişeleme şekeri beyaz toz şeker olarak 11 gr/lt kullanıldı.

Mayalama sıcaklığı 22°C. 18 günlük kova sürecinde sıcaklık 21-24°C arasında gezindi.

Köpük gayet dolgun ve bitime kadar kalıcı.

Dün Weihenstephaner ve Hacker Pschorr ile birlikte bir tadım gerçekleştirdim. Yorumlarıma gelirsek;
Gazlılık olarak Weihenstephaner ile aynı seviyede gibi, Hacker Pschorr ise belirgin bir şekilde diğer ikisine göre daha gazsız. Gövde olarak yine Weihenstephaner ile çok benzer, Hacker Pschorr ise daha gövdeli, dolgun ve daha yumuşak içimli. Lezzet olarak ise, Stallion’dan sonra içtiğim diğer ikisinde de dilime smoked(isli) bir lezzet geldi gibi hissetmiştim. Sanırım bu lezzet buğday biralarında adı geçen karanfil aroması oluyor. Çünkü tat çemberinde karanfil ile isi yan yana görüyorum. Ama bana nedense belirgin bir şekilde smoked aromayı çağrıştırdı içtiğimde. Neyse, bu aroma Hacker Pschorr’da Weihenstephaner’e göre oldukça daha fazla. Wheinstephaner’de ise benim Staillion’ıma göre az biraz fazla. Bunun dışında lezzet olarak Weihenstephaner’e yakın olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak belirteyim ki; kesinlikle çok güzel bir bira olmuş.
Yalnız birkaç arkadaşım bana hiç öyle gelmemesine rağmen birada hafif bir ekşiliğin olduğunu söyledi. Sanırım bu da forumdaki araştırmalarıma göre WB-06 mayadan kaynaklı.

Bir sonraki buğday birasını yaparken değiştireceklerim ise;
Kesinlikle daha gövdeli olması için 19-20 lt kurulum ya da 1.5 kg DME kullanımı.
Biranın gazlılık durumundan memnunum ama değişiklik ve karşılaştırılabilir olsun diye muhtemelen daha az şişeleme şekeri kullanabilirim.
Lezzet olarak da gayet memnunum ama yine karşılaştırılabilir olsun diye fermantasyon sıcaklığını 18-20°C civarında tutmaya çalışabilirim.

Herkese bol biralı günler, özgürlüğün şerefine :beers:

9 Beğeni

Cok guzel ve faydali bir paylasim, tesekkurler. Ozellikle tecrubeli arkadaslar, benzer formatta kit denemelerini paylasirlarsa bizler icin cok daha faydali olur.

3 Beğeni

weihenstephanere benzer bi birma yapmak istiyodum. sadece bu tariften 23 lt. olan suyu 20ye indirerek kiti bu şekilde kurayım madem.

yalnız şu etiket ve kapak işini nasıl yapıyosunuz? herkes çok güzel etiketler yapmış. ben biraz basite kaçıyorum ve sadece beerlabelizer sitesindeki 3-4 alternatifi kullanabiliyorum.

4 aylık bir şişeyi bugün açtım. 4 ay boyunca oda sıcaklığında 25-30 derece arasında bekledi. 3 gündür de buzdolabında bekliyor. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi köpük hala muhteşem ve sona kadar kalıcılığını koruyor. Lezzet olarak da sanki aroma bir tık azalmış gibi, fakat çok da emin değilim. Maya tadından ya da kokusundan eser yok. Biraz da berraklaşmış gibi.

6, 9 ve 12. aylarda da tadılmak üzere 3 şişe daha beklemekte. Bunlar dışındaki stoklar maalesef tükendi :slight_smile:
Tavsiyem bu birayı şişelendikten sonra 6. haftadan itibaren içmek. Tam olarak oturmuş oluyor.

Şerefe :beers:

3 Beğeni

Buğday birasında genelde 2 aydan sonra ortaya çıkan bi aroma kaybı ve berraklaşma durumu var ilerleyen aylarda da artabilir diye tahmin ediyorum

1 Beğeni

Katiliyorum, esterden eser kalmiyor bir sure sonra. Butun tortuyu ozenle bardaga bosaltmak gerekiyor.

Ben de bugün 20 gün kovada 5 gün şişede kalan buğday biramın oldukça erken bir tadımını en son şişelediğim üründen yaptım. 20 lt. olarak 1 kg. buğday dme + 200 gr. şeker ve WB-06 maya ile kurdum. og 1.050, fg 1.010 idi. Mayalanma sırasında sıcaklık 20-22 derece arasında gezdi. Tadım notlarına gelecek olursam, karanfil notaları oldukça baskın ve muz aroması oldukça düşük. Çok sevdiğim weihenstephan’dan lezzet olarak farklı bir bira oldu ama yine de içmek için erken olmasına rağmen beğendim. Muz aromasını yakalamak için 24-25 dereceleri zorlamak gerekiyor sanırım.

1 Beğeni