Star San ile su sebili temizlenir mi?

Bazı arkadaşlar “Star San’ın alternatifi ne olur” sorusuna cevap ararken ben olaya başka açıdan bakıp, Star San’ı su sebilinde zaman içinde oluşan bakterilerle mücadelede kullanabilir miyim diye düşünmeye başladım.

Daha önce belli periyotlarda bu mücadeleyi sirkeli suyla yürütüyordum. Ama Star San daha pratik olabilir diye düşünüyorum.

Daha önce Damacananın 3’te birine 2 litre sirke ve su doldurup bunu haznesini boşalttığım sebile takıyor ve 12 saat beklettikten sonra boşaltıp, 2-3 damacana suyla durulama yapıyordum.

Aynı işi Star San’la yapsam durulama zahmetinden kurtulurum ve yaklaşık 6 litre suya koyacağım 12 çay kaşığı star san, 2 litre sirkeden daha ucuz olabilir diye düşündüm.

Ancak Star San bu işi görür mü ya da tek başına görür mü? Yani önceden bir de PBW ile işlem yapmak gerekir mi?

Gerekirse PBW ile beklettikten sonra tahmini ne kadar suyla durulama yapmak gerekir ve astarı yüzünden pahalıya (hem parasal hemde çevresel maliyetleri açısından) gelir mi?

1 Beğeni

2 litre sirkeye ölçü olarak nasıl karar verdiniz? Bana çok geldi.

Bir forumda okumuştum ama şimdi hangisi hatırlamıyorum açıkçası

Star San kullanılabilir tabi. Sebilde bira yapmayacağınız için isterseniz sonradan durulayabilirsiniz de.

PBW’ya gerek olmayabilir. Yosun oluyor mu sebil içinde?

4 Beğeni

Genel olarak bardaktaki suda bir sıkıntı görmesem de musluk ağzında fark ettiğim, bakteri olduğunu düşündüğüm yosunumsu oluşum bana temizlik zamanının geldiğini hatırlatıyor…

Star San ile temizlenen kap durulanmazsa ve içinde fermantasyon yapılmazsa, sadece su ya da başka bir şey koymak için kullanılsa sıkıntı olur mu? İçinde fermantasyon yapılırsa maya kalan az miktardaki Star San’ı tüketiyor sanırım, bu yüzden sıkıntı olmuyor ama fermantasyon amaçlı kullanılmazsa ne olur onu merak ettim.

Star San ile temizlenen kapta fermantasyon yapılmazsa ve durulanmazsa, kalan Star San zararlı mıdır? Cevabı bilen var mı?

Hala bu soruya cevap bulamadım. Uygun bir zamanda İngilizce araştırmak gerekecek sanırım.

Taylan Bey ben Bosch un su arıtma sebilini kullanıyorum.
Yılda bir çok az da olsa yosun oluyor. Halbuki revers ozmoz ve uv ile bakteri temizliği var . Demekki depoda az da olsa oluyor.
Bundan sonra bende elimdeki starsanı sebilin depo temizliğinde kullanacağım.:grinning:

Ben arıtma cihazından 5 lt lik şişelere su doldurmadan önce starsanlayıp ters çevirip birkaç dk bekletiyorum.
Sonra arıtma cihazından dolum yapıyorum.

Ama özetle söylersem… önce standart yoğunlukta starsanlı su ile şişeyi iyice çalkalıyorum ve süzmeye bırakıyorum…

2 aydır şimdiye kadar yosun vb olmadı.
Demekki işe yarıyor.
Ayrıca su kesildiği zaman bu suları içmede de kullanıyoruz. :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni