Star San Muadili Ürün

Forum’un konusu şarap yapımı değil ama Star San’ı şarap yapımında da aynı şekilde mikroptan arındırma amacıyla kullanabilirsiniz. Ben uzun zamandır kullanıyorum :wine_glass::wink:

Sodyum veya potasyum metabisülfit Star San muadili değildir ve tek başlarına mikroptan arındırma gibi bir özellikleri yoktur. Bunun sebebi metabisülfitin mikrop öldürücü özelliğinin olmamasıdır.

Metabisülfite mikrop öldürücü özellik kazandırabilmek için bir asitle birlikte (genelde tartarik veya sitrik asit) kullanmanız gerekir. Bunu yaptığınızda da yukarıda belirttiğim gibi çok zehirli bir gaz olan kükürt dioksit (SO2) açığa çıkarırsınız.

Mikropları öldürme işlevini metabisülfit değil açığa çıkardığınız bu kükürt dioksit gazı sağlar. Kükürt dioksit mikroplar için olduğu kadar insan için de oldukça zehirli bir gazdır. Çocukların, yaşlıların, astımlı yetişkinlerin, evcil hayvanların olduğu ortamlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bu yüzden tavsiyem mikroptan arındırma için kaynar su veya Star San kullanmanız olur. John Palmer’ın önerdiği şekilde parfümsüz çamaşır suyu da kullanabilirsiniz. Fakat çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) kullandıktan sonra mutlaka iyi bir durulama yapmalısınız.

4 Beğeni

@Taylan bey, bir konuda bizleri bilgilendirirseniz sevinirim. butikbira ile tanışmadan önce ilk kiti başka bir site vasıtası ile edinip bu işe başlamıştım. Başlangıç kiti ile birlikte star san yerine “Huwa-San TR-05” gönderilmişti ve star san muadili şeklinde lanse ediliyordu. ilk kitimi kurarken de bunu kullandım ve herhangi bir problem yaşamadım. star san’ın aksine köpürmüyordu. ancak geriye dönüp baktığımda acaba o dönem kaldırıldık mı diye de düşünmeden edemiyorum. gerçekten lanse edildiği gibi Huwa-San TR-05 ile Star san muadil ürünler midir?

Sodyum metabisülfit ile potasyum metabisülfitin tek farkı metabisülftin bağlı olduğu iyondur. İlk bileşikte bu sodyum’dur, ikincisinde ise potasyum.

Sodyum bildiğimiz sofra tuzunun bileşenidir. Fazla kullanılması şarabın tat profilini değiştireceği için üzüm suyunda doğal olarak bulunan potasyumu içeren potasyum metabisülfit kullanımı daha yaygındır. Zarar anlamında ise sodyum metabisülfit ile potasyum metabisülfit arasında bir fark yoktur :wink:

Star San ev koşullarında kullanım için geliştirilmiş bir üründür. Bu yüzden ilk ve en önemli özelliği, güçlü asit ve bazları kullanma tecrübesi olmayan kişilerin güvenli biçimde kullanabilmesidir.

Ticari ölçeğe geçtiğinizde Star San gibi yüksek güvenlikli ürünler yerine, güçlü fakat tehlikeli daha temel asitleri, iyi eğitilmiş personel gözetiminde kullanmanız daha ucuz olur.

Örneğin Star San’ın temel bileşeni fosforik asit, ticari bira üretiminde çok daha yüksek yoğunlukta ve ucuz biçimde asit yıkamaları için kullanılır. Fakat bunun için hem gerekli iş güvenliği önlemlerini almış hem de personeli eğitmiş olmanız gerekir :slight_smile:

Fosforik asit, nitrik asit, sodyum hidroksit gibi temel ve bira endüstrisinde kullanılan kimyasallar, yaratabilecekleri ciddi tehlikeler yüzünden ev koşullarında ve amatörler tarafından kullanılmamalıdır.

3 Beğeni

Dün 6. Kitimi kurdum. Başlangıç kitiyle gelen pbw ve starsunu talimatlara göre kullanıyorum, yarı oldu. Neden bu ürünlerin benzerlerini araştırıp macera aranıyor anlamıyorum.

3 Beğeni

Arkadaşların tavsiye ettiği şekilde kullanırsanız Huwasan, Star San muadili olmayacaktır çünkü önerdikleri kullanım şekli yanlış :wink:

Huwasan bir marka. Ürün ise kolloid gümüş ile stabilize edilmiş hidrojen peroksit içeriyor. Temel bileşen hidrojen peroksit eczanelerde oksijenli su olarak satılan kimyasaldır. Eskiden yara temizleme için kullanılırdı. Bildiğim kadarıyla dokuya zarar verip yaraların iyileşmesini geciktirdiği için artık pek önerilmiyor.

Hidrojen peroksit raf ömrü kısa ve şişede kendiliğinden suya dönüşen bir üründür. Bu yüzden eğer tozlu bir ecza dolabında karşınıza çıkarsa artık tamamen suya dönüşmüş olduğundan emin olabilirsiniz :smile: “Kolloid gümüş ile stabilize edilmiş” demek aslında raf ömrü biraz uzatılmış versiyonu olduğunu gösteriyor. Fakat yine bildiğimiz oksijenli sudur.

Temel fark, Huwasan da dahil olmak üzere hidrojen peroksit bazlı dezenfektanların temas sırasında aktif oksijen çıkararak mikrop öldürücü etki göstermeleridir. Bunu yapabilmek için minimum 10 dakika yüzeyle temas halinde kalmaları gerekir.

Bunun anlamı, örneğin bir kovayı dezenfekte etmek istiyorsanız kovayı en az 33 litre Huwasan veya hidrojen peroksit çözeltisi ile silme doldurmanız gerektiğidir. Yani 3 litre çözelti hazırlayıp kovayı iki kez çalkalayarak arındırma sağlayamazsınız.

Çünkü sadece 3 litrelik bir Huwasan çözeltisini plastik veya cam bir yüzeyle bu kadar uzun bir süre temas halinde tutmak fiziksel olarak mümkün değil. Çözelti kovanın yan duvarlarında 1-2 damla, kovanın dibinde 3 litre şeklinde kalacaktır. Kovayı sürekli çalkalamayı düşünürseniz de bunu en az 30-40 dakika kadar yapmanız gerekir.

Star San’ın bu anlamda temel farkları:

• 60 saniyeden az bir sürede mikrop öldürücü etki göstermesi,
  • Kova ve diğer yüzeylere tutunmasını sağlayan sürfaktanlar içermesi,
  • Tekrar kullanılabilir olmasıdır.

Yarım litre Star San çözeltisi ile 33 litrelik bir kovayı 1-2 dakika içinde mikroptan arındırabilirsiniz. Star San köpürme ve sürfaktanlar yardımıyla ile tüm yüzeye etki edecektir. Yani 33 litre çözelti hazırlamak zorunda değilsiniz. Üstelik bu hazırladığınız Star San çözeltisini asitlik derecesini koruduğu sürece tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Huwasan ve hidrojen peroksit çözeltileri ise tek kullanımlıktır.

Umarım yardımcı olmuştur. Nasıl ve hangi miktarda kullanılacağını bildiğiniz sürece hidrojen peroksit temelli dezenfektanları da Star San yerine kullanabilirsiniz :smile:

9 Beğeni

Dünyadaki tüm temizleyici ve arındırıcıları bana soracaksınız sanırım :smile:

Chemipro Oxi, aktif oksijen bazlı bir temizleyici sadece. Bu anlamda bir Star San alternatifi değil. Yani mikroptan arındırma gibi bir fonksiyonu yok.

Bu ürünü denedik. No-rinse (durulama gerektirmez) dediğine bakmayın, toz şeklinde oldukça kalın bir sodyum karbonat tabakası bıraktığı için mutlaka durulamanız ve ardından Star San’la arındırma yapmanız gerekiyor.

Dünyada hem temizlemeyi hem de arındırmayı tek başına yapabilen bir ürün yok ne yazık ki. Brouwland’in bu ürünü bu şekilde pazarlamaya çalışması biraz yanıltıcı. Chemipro Oxi’deki aktif oksijenin görevi ise mikroptan arındırma değil, çamaşır makinesi deterjanlarındaki aktif oksijen gibi kirleri yüzeyden ayırma.

2 Beğeni

Değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. Keşke o dönemlerde bu forumdan ve sizlerden haberdar olsaymışım. Sizler gibi ticari kaygı duymadan işini bilerek yapan bir işletme olduğu için aslında çok şanslıyız. Her sektörde olduğu gibi ev biracılığında da piyasada ne sattığını bilmeyen veya ne sattığını ve müşterinin sağlığını düşünmeyenler var.

1 Beğeni

Merak edenlere.
Starsan şöyle birşeymiş.

http://www.fivestarchemicals.com/wp-content/uploads/StarSanTech-HB2.pdf

1 Beğeni

Eğer sadece maliyet açısından alternatif aranıyorsa ben de anlamlandıramadım konuyu. Bir çay kaşığı ürün ile başlangıçta kovayı, dolum sırasında şişeleri ve aynı gün kurduğum yeni kovayı sanitize edebiliyorum. Ph ölçebilsem belki ikinci kovanın şişelerinde bile kullanabilirim kalan karışımı. Bir kitteki maliyeti komik bir rakam bence. Üstelik bira yapımı sırasındaki rolü çok kritik.

Ben Star San alternatifi aramak yerine Star San’ın alternatif kullanımlarını merak ediyorum. :blush:

2 Beğeni

Bildiğim, sebil arıtmasında kullanılıyor. Servis sebili kurarken sormuştum “starsan” dedi eleman :slight_smile:

Biranızın köpüğü güzel olsun diyorsanız bardaklarınızı Star San ile yıkayın :wink:
http://brulosophy.com/2014/04/03/the-impact-of-different-glass-cleansers-on-beer-foam/

1 Beğeni

O kısmı okumamışım ben.
Benim kıt bilgim ile bildiğim kadarı ile Star San’ın arındırıcılığı düşük ph derecesinden geliyor, (Asidik ortamda yaşayamayan mikroorganizmaları öldürmek temel çalışma prensibi)
Şıra ile karıştırınca bu özelliğini kaybedecektir teorik olarak. O yüzden uyarma ihtiyacı hissettim, ama yanlış biliyor da olabilirim.
Gene de @Taylan Bey daha kesin cevabı verir :slight_smile:

Doğru biliyorsun dostum. Orada kast edilen biradaki arındırma, kap kova filan. Şıradaki üzümden gelen vahşi mayayı öldürmek için kullanılmaz.

Merhaba @Taylan bey temizlik işlemi için bahsettiğiniz gibi şişelerin içine belirli miktar su bırakarak fırınlamak yeterli olur mu? Yeterli olursa kaç dereceden ve ne kadar süre fırının içinde kalması gereklidir? Şişelerin yatık veya dikey olması sonuç açısından önemli midir? Mevcut kullandığımız depozitolu şişelerin ısıya dayanıklılık seviyeleri hakkında bir bilgimiz var mı? Son olarak da evimizde kullandığımız fırınlar bu işlem için uygun mudur? Yukarıda bahsettiğiniz sistem otoklavlama ile paralel bir işlem sanırım.şimdiden teşekkür ederim
Sanırım bu sorularımın yeri https://forum.butikbira.com/t/sise-temizligi-pratik-cozum-tavsiyeler/3800

Otoklavlama işleminin aynısını evdeki bir fırınla yapmak mümkün değil :smile: Bunun sebebi otoklavın düdüklü tencere gibi basınç ve buhar yardımıyla etkili bir sterilizasyon sağlaması. Evdeki fırında ise buharı hapsetmek veya iç basınç oluşturmak imkansız. Şişeleri ıslak bırakmak sıcaklığın etkisini biraz arttırsa da su çabuk buharlaşacağı için çok işe yaramayacaktır.

Evdeki fırınla ancak kuru ısı yöntemiyle mikroptan arındırma yapılabilir gibime geliyor. Şişeleri 180°C üzerindeki sıcaklığa en az 1 saat maruz bırakmalısınız.

Ani sıcaklık değişimi şişelerin çatlamasına yol açabilir. Bunu engellemek için fırını çalıştırmadan önce şişeleri dizin. 1 saat 180°C üzerinde şişeler piştikten sonra fırını kapatın fakat fırının kapağını açmadan şişeleri kendi halinde soğumaya bırakın. Tahminimce yavaş ısınıp yavaş soğudukları sürece cam şişelerde çatlama problemi olmayacaktır. Fakat bu yöntemi bizzat denemedim. :wink:

2 Beğeni

Etüv-otoklav farkı hocam. Eskiden hastanelerde sağlık ocaklarında etüvler vardı. Bu cihazlar 300 derece civarında ısı üretir ve cerrahi alet vs sterilizasyonunda kullanılırdı. Otoklavlar ise en az 1,5 Atm basınç altında materyallerin 120 dereceden az olmamak kaydı ile ısı ve basınç altında belirli bir süre tutulmasını sağlar ve tüm dünyada plastik ve sıvı içermeyen malzeme sterilizasyonunda standart kabul edilirler. Uzunca bir süredir etüv kullanımı terk edildi çünkü sterilizasyon kesinlikle yapamadığı hatta dezenfeksiyonda bile yeterli olmadığı tespit edildi.

1 Beğeni

Benim merak ettiğim nokta tam olarak şu. Son derece seyrek bir çözelti olarak hazırlandığı için, aslında çok ucuza gelen, son derece etkili starsan varken bir muadil aramak ne derece doğru?
Fırınlama uygulamaları 200 C üzerinde çok iyi temizlenmiş fırın tepsisine dizilmiş şişelerin 1 saat bekletilmesi yolu ile yapılabilir. Ancak ürünün sıcaklığı henüz çok düşmeden şişeleme yapmanız gerekecektir. Dolayısı ile hem biranın yapısının değişmesi hem de şişelerin çatlama riski bulunmaktadır.

5 Beğeni

Bu sorunun yanıtı aslında gayet açık, maliyeti düşürmek. Bununla beraber, bir fırını 200 C’de 1 saat çalıştırmak çok da ekonomik olmasa gerek.

Kastım şu. Bir damla starsan dan daha ucuz olabilecek çözüm nedir?

4 Beğeni