Star San sorunu :(

Arkadaşlar merhaba, yeni kitl kuracağım elimde starsun kalmadı baktım site de stoklardada kalmamış. Bunun muadili bir ürün sanırım yoktur daha önce başına gelen varsa sitede stoklara çabuk giren bir ürünmüdür bilgisi olan var mı? teşekkürler.

Çok acil bir durum ise geçici kullanım için “iyodofor” (ticari adı nedir bilmiyorum) iş görebilir. Süt endüstrisinde kullanılıyordu (taa 90 lı yıllarda). Tentürdiyot gibi bir rengi vardı diye hatırlıyorum. Sulandırıp kullanıyorlardı ama oran bilemeyeceğim.
Acil değilse Starsan bekleyin :slight_smile:

Starsan bir dezenfektan değil,sterilizasyon solüsyonu,bu doğrultuda tıbbi ürünler saran yerlerden,diş depolarından(diş hekimiyim bu arada)edinebilirsiniz,ama şişede kalan kısım(durulanamayacağından)sorun yaratmaması kısmını iyi incelemek gerek

Coopersın videolarında sanitizer yada bleach diyor. Her ne kadar çamaşırsuyu tüketime uygun olmasa da çok çok çok zaruri durumlarda kullanılabilir. Örneğin endüstriyel olarak ayranlarda sıkça kullanılır çamaşırsuyu fermantasyonu durdurmak için. Zaten çamaşırsuyu nun riski burada. Starsan gibi bakteri ayırt etmeden alayını öldürüyor. O yüzden önerim BB yardıma mesaj atıp starsanın ne zaman stoklara gireceğini sormanız

1 Beğeni

StarSan’ın en büyük avantajı, durulamaya gerek duyulmaması. Çok acil ise durumunuz çok iyi durulamak kaydıyla parfümsüz çamaşır sularını seyreltip kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

merhaba arkadaşım
parfüm içermeyen çamaşır suyu ile bire bir çoğaltarak kullan (1 lt çamaşır suyuna 1 lt su ilave et) daha sonra içme suyu ile iyice durula
durulama suyu içme suyu olsun mutlaka
seni kurtaracaktır

bir litre suya bir litre çamaşır suyu çok fazla gibi geldi bana :flushed:

hangi şehir, hangi semttesin, illa ki bir miktar ödünç veren çıkacaktır.

Yani bence iki gün bekleyebilirsin. Neticede konserveleri kovayı vs starsanlamadan açmamışsındır. Haftaiçi akşam kurarsın. Yok ben dayanamayacağım dersen 1lt için 2 ya da 3 damla tentirdiyotu acil durumda suyu içebilecek kıvama getirmek için kullanıyorlardı. Risk alacağım, o kokuyla da olsa bira yaparım diyorsan alem senin tabi.

1lt çamaşır suyuna 1 lt su anormal bir oran,o oran1/3-1/4-1/5olabilir.bleach kelime anlamı zaten beyazlatmak demek.çamaşır suyu yok eder herşeyi ve çook çok fazla durulamak gerikkir ki yine de tam olarak yok edemeyebilirsiniz.forumlardan hatırladığım kadarıyla ç.suyu biranın gaz ve köpüğünde olumsuz etki edebiliyor,bence butik biracıların hiç temas etmemesi gereken solüsyon ç.suyu,bilemiyorum sirke belki denenebilir çok uoklıkta,uçucu özrlliğinden dolayı,ya da diğer sitrlerde muhakkak vardır

daha evvel tarafımca denenmiştir (star sun sıkıntısı çektiğim an) bir litre çamaşır suyuna bir litre su katıp içme suyu ile duruladım sonuçta sıkıntı yaşamadım
daha iyi önerileri olan arkadaşlarımda eminim bilerek yazmışlardır
ben sadece deneyimimi paylaşmak istedim

Çamaşır suyu ile dezenfeksiyonda sporlu bakterileri bile öldürmek için 1000 ppm (%5lik ürünlerde 1/50 sulandırım) ile 10dk temas yeterli iken 1/1 sulandırım gerçekten tehlikeli bir düzey olabilir. Kullanın veya kullanmayın diyemem açıkçası çünkü sonrasında durulama kısmı da var nasıl olur bilmiyorum malesef.

@Taylan bey daha once camasir suyu kullanimi ile ilgili birseyler yazmisti. Asagidaki linkte bulabilirsiniz. %5 yogunlukta 1/1 kukkanimdan bahsetmis ama tabi sonrasinda cok cok iyi durulama gerekecek ve durulama ne kadar yeterli olur bilinemeyecek.

Huwa-san’la ilgili @Taylan’ın yorumu