Star San uyguladıktan sonra durulama yapılmalı mı?

(Ya Vuz Ozb) #1

Selam Dostlar’
Starsandan sonra hemen şişeleme yapabiliyor muyuz ? beklemmize suzulmesine gerek var mi ?
tesekkurler

Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler
(Taylan Özdere) #2

Star San’la arındırma yaptıktan sonra durulama yapmadan hemen şişeleme yapabilirsiniz. Kurutmanıza veya uzun süre süzülmesi için beklemenize gerek yok. İçeride kalan köpük de hiçbir sorun oluşturmaz. Sadece fazla sıvıyı şişeden boşaltmanız yeterli olur :slight_smile:

(Doğuş Yılmaz) #3

Şimdi sevgili dostlar,kendi kullandığımız,kullanımdan hemen sonra suyla çalkalayıp temizlediğimiz şişeleri diğer dolumda sadece star san yapsak yeterli olur mu?

(Boo Beer) #4

Bence sadece suyla çalkalamak yeterli olmaz. PBW aynı zamanda çalkalama ile geçmeyen kalıntıların giderilmesinde de rol oynar. Ben olsam riske girmezdim :slight_smile: Fakat genede daha önce dediğiniz yöntemi deneyen olduysa fikirlerini duymak isterim. Aynı zamanda PBW nin faydalarını gösteren bir PDF buldum. Belki işe yarar :slight_smile:

PBWTech.pdf (22.4 KB)

(Doğuş Yılmaz) #5

Daha önce pbw yapıyordum sorgusuz sualsiz de şimdi markete gelen pet şişeler için; “ilk defa sizin kullanacağınız şişeleri sadece star san ile durulamanız yeterli olacak” yazısını okuyunca jeton düştü aslında:)

(Boo Beer) #6

Hiç kullanılmamış kutusundan yeni çıkan plastik şişeler için sadece starsan yeterli olabilir ama ben genede onları bi PBW li sudan geçiriyorum. Temizlik konusunu çok abartan biriyim :smiley:

(Doğuş Yılmaz) #7

Neyse fışkiyeye devam o zaman :smiley:

(b) #8

şişeleri sadece dışarıdan gelince 1 kez pbw ile yıkadım, onun dışında sadece starsan kullanıyorum dolum öncesi.

aynı şekilde şişeleme sonrası kovayı suyla temizliyorum ve starsanla yıkayıp yenisini yapıyorum, pbw kovada da kullanmıyorum.

(Mehmet) #9

Her zaman kullandığımız şişeleri içim sonrası güzelce çalkalayıp öyle depolamak yeni şişeleme öncesi temizlikte kolaylık sağlıyor.

(Sami Gürel) #10

temizliğe biz de çok dikkat ediyoruz. Bence doğrusu da bu. Yabancı forumları araştırırken böyle bir video buldum. Sanırım bizim kadar temizlik olayına dikkat eden yok :slight_smile:

https://www.youtube.com/watch?v=1COTMVdNaCY

(ferhat) #11

bira yapımımın ve şişeleme zamanımın 2/3 ü temizlik. bence temizliğe çok önem verilmeli çünkü biramızda hoş olmayan bi tat verebilecek bakteri istemiyoruz. küflü peynir yapmıyoruz, bira yapıyoruz.

(Özgür & Deniz) #12

herhalde adamlarda bira ucuz olduğu için çok takmıyorlar, en kötü bozulursa atarız diyorlar, bizim için 46 şişe birayı atmak çok korkunç birşey :slight_smile: adam bayağı eliyle karıştırıyor şerbeti :slight_smile: