Star San'ı Kovadan Boşaltmadan DME Koyup Erittim. Acil!

(Onur) #1

Şu an Lager Kit kuruyorum tam kiti kovaya boşaltacakken fark ettim kovaya koyduğum star san’ı kovadan almadan sıcak su koyup dme’yi erittim. Dme erimiş bir şekilde bekliyor. Kiti bu şekilde eklesem içinde kalan star san’lı su sorun olur mu ? Acil yardım bekliyorum!! :frowning:

(evbiracisi13) #2

Eser miktar zararsız ama bahsettiğin miktar çok fazla bu sefer şeker ile kur Bence.

(Onur) #3

O kadar çok köpük oldu ki içindeki star san’lı suyu göremedim galiba. Tüm su köpük olmamıştır muhtemelen… Dme gitti. Boşaltıp sadece şeker ile mi kurayım ? @kadirminator

(evbiracisi13) #4

Şekerle kurduğun biranın gövdesi düşük olacak ama endisen olmayacak. Istersen bir iki gün bekle dme sipariş et öyle başla. Ama suyu kullanma

(Onur) #5

Kiti kaynamış suda erittim. İki gün bu şekilde bekler mi acaba? Gerçi bu arada bakkaldan şeker aldım geldim bile. 1.5 kg şeker koyayım bakalım ne olacak. Hem de bal küpü :slight_smile: Moral bozmuyorum bu sefer de böyle olsun. Güzel tecrübe oldu ama.

(Mert Erkol) #6

Ne kadar starsan çözeltisi kovada kaldı? 1 lt mi?

(Onur) #7

Evet, 1 litre :expressionless: @Mert

(fatihgulcicek) #8

1 litre star san çok fazla. Şerbetin ph’ını mayaların çalışamayacağı seviyeye kadar düşürme ihtimali var. Karar verebilmek için elinizde bir ph metre olmalı. ph 5 civarlarına kadar bir sorun olmaz. En iyisi lme konservesini de riske atmayıp dme’yi gözden çıkarıp dökmek.

(Efe Rüzgar) #9

ben bir sorun olacağını sanmıyorum. dilerseniz butikbira yardım sayfasından ulaşıp sorun. gerçi şimdiye kadar yapmışsınızdır ya da dökmüşsünüzdür çoktan.

(ferhat) #10

starsan temizleme değil “sanitizin” ekipmanıdır. yani bakteri öldürücü. bu durumda sen starsanın içine kurmuş oluyorsun biranı. amaç istenmeyen bakteriden kurtulmaktı ama şu an istenen bakterilerde oluşmuycak gibi duruyor. o nedenle dme yi döküp şekerle kursan daha iyi olucak gibi.

(Mehmet) #11

Kovayı boşaltıp 1 kg şeker ile 18-20 lt. kurardım

(Onur) #12

Kovayı boşaltıp 1.5 kg şeker ile baştan kurdum. Aylarca kafamda soru işaretiyle gezmeyi göze alamadım. %100 malt yapayım derken %100 şeker oldu :grin: Neyseki kiti boşaltmadan önce fark ettim. Daha önce 1.5 kg şeker ile lager deneyen var mı?

(alkan_d) #13

Kitte şeker kullanmak o kadar da kötü sonuçlara yol açmıyor. Aklınızda olsun 18 litre ve şeker ile kurarsanız gayet içilebilir bir bira elde edersiniz.

(Onur) #14

18 litre çok koyu bir biraya sebep olmaz mı? 22 litre ile kurdum ben. :neutral_face:

(ferhat) #15

lager biralar bildiğim kadarıyla ööle gövdeli biralar değil. ben de lager kuracak olsam 22-23 litreye kurardım. bock ve buğday için 18-19 düşünülebilir.

(Mehmet) #16

Pils, Lager, Cerveza gövdeli biralar olmadığı için gövdeyi arttırmak için ya DME ile kurmak ya da hacmi biraz daha düşük tutmak gerekli diye biliyorum. Her sonuçta içilebilir biranız olur, ona şüphe yok.

(Onur) #17

DME ile kurmaktı plan ve hareket. Ama konunun başında okuduğunuz gibi. OOlmad, DME’yi diri diri yaktım resmen :grin: