Star San'sız Damacanayla Fermantasyon Yaptık

Merhaba,

Her kurulumda başımıza bir şey gelmese artık rahat edemiyoruz. :slight_smile: Son kurulumda şunlar oldu:

1. Kovanın bir önceki kurulumda çatlamıştı. Bu kurulumda iyice kullanılmaz hale geldiğinden contanın yarısını alttan sokup üstten hava kilidini bantlamak zorunda kaldım. (Portakal, kişnişli buğday) Butik Bira sağolsun 2 kapak contası yollayarak imdadıma yetiştiler. Fermantasyonun en alengirli zamanında krausene güvenerek 5-10 dklığına kapağı açarak hem kapağı temizledim, hem de contayı yerleştirdim. Hava kilidi de tıkanmak üzereydi bahaneyle onu da temizledim.

2. Aman bira almasın, aman şunu da yapalım diye gereksiz heyecan yaparken iş bölümü sırasında PBW’lediğimiz damacanayı starsun’lamayı unutmuşuz. Kiti ve DME’yi attıktan sonra farkettik. Artık iş işten geçtiği için dua edebildik sadece. (Oranje Bock)

Oranje Bock’a DME atıp bir de yanlışlıkla 1-2 lt fazladan su koyduk. OG 1032 çıktı, FG ise 1020 çıktı maalesef. Neden böyle olduğunu pek anlayamadım.

Buğday’da bir sıkıntı yok gibi. OG 1042, FG 1010. Her 2 biranın da kokusu ve tadı güzel gibiydi. Birayı bozmak çok kolay değil diye anlıyorum tüm bu başımıza gelenlerden sonra. :slight_smile:

Bu biralarla birlikte yaptığım diğer biraların şurada kaydını tutmaya başladım bu arada. Belki başkalarına da faydası olur.

Aynı hatayı ben de yaptım az önce, daha önce açılmamış kullan at damacana olduğu için sorun olmaz gibi geliyo ama unuttuğum star sun olduğu için tedirgin de oldum biraz. Aynı zamanda kaynar suyu az koyduğum için 12-14 derece arasında bi sıcaklıkta oldu şerbet mayayı uyandırdığım için de eklemek zorunda kaldım, umarım sıcaklık yükselince uyanır mayalar