Starsan'ı unutmak

Forum’da araştırdım ama bu hatayı yapan sadece 1 kişiyi bulabildim o arkadaşın da birasının akıbetini öğrenemediğim için bu başlığı açtım. Sağolsun 1-2 arkadaş yanıt verdi ama ben sizin de bir tahmininizi almak istiyorum

İlk kez kullanacağım fermantasyon kovasını önce PBW ile temizleyip sonra duru su ile yıkadım. Bundan sonra Starsanlamam gerekirken bu aşamayı unutup kiti, şekeri ve suyu ekledim.

Gaz çıkışı 1 saat içinde başladı, sorunsuz devam ediyor ama biranın tadı konusunda ciddi şüphelerim var. Özellikle suyun PBW’yi kovadan arındırıp arındırmayacağı ile ilgili.

sizin tahminleriniz nedir? Sonucu buradan paylaşacağım 1 ay sonra

PBW ile temizledikten sonra kova iyi durulandı ise çok problem olacağını sanmıyorum. Starsun kullanma amacımız istenmeyen bakterileri vs. temizlemek. PBW kullandıktan sonra durulama için kullandığınız çeşme suyunda bu tip bir problem yok ise sonucu etkileyeceğini düşünmüyorum. Tabi bu ufak bile olsa bir risk.

beni en çok endişelendiren PBW kalıntısı. O yüzden PBW kullandıktan sonra manyaklar gibi durulama yapıyorum.

2 Beğeni

Aynısını ben yaptım. İlk kitimde hiç bişi olmadı. Tamamen sorunsuz geçti tum süreç.

Ne pwb ne starsan kulanmadım. Hava çok soğuk aceleden atladım.merakla bekliyorum. Mayalar çalışıyor.

3.gün
Mayalar gayet hızlı çalışıyor. Sıcaklık 18-20 derece
Starsan’ı da artık çok takmıyorum ama PBW kalıntısı yoktur umarım, tadını falan geçtim, bira içeceğiz diye mideyi elime almam umarım