Stout gazlanma sorunu

(Tuna ) #1

Selam arkadaşlar,
3 hafta boyunca kovada olması gereken şartlarda fermantasyonu devam eden stout biramı 12 gün önce şişeledim. Şişe başına 1000/360 paketten 1 adet şişeleme şekeri kullandım. Şişelemenin 12. günü olan bugün deneme amaçlı bir şişe açtım fakat gazlanmanın olmadığını gördüm. Bunun üzerine bir şişe daha açtım fakat onda da durum aynı😏 Bu neden kaynaklanmış olabilir. Sanırım diğer 40 şişemde ne yazık ki bu durumda😔 Görselini de ekledim yorumlarınızı rica edeceğim.

(Cenk) #2

Şişeler kaç derecede bekliyor?

(Tuna ) #3

20-22 derece oda sıcaklığı

(Tuna ) #4

Şişeleri çalkalamak bir işe yarar mı acaba? Bi de f2 ale mayadan bahsediliyor gazlanma sağlamak için bilgisi olan var mıdı?

(Ahmet Demir) #5

Mayaya birşey olmuş. Çalışmıyor. Şişeleri çalkalayın böyle 25C de bir 10 gün daha bekletmeyi dene. Mutlaka canlı maya kalmıştır. Aynı şey başıma geldi. Peteğin yanında bu şekilde beklettikten sonra düzelmişti. Mutlaka bir şekilde soğuk falan alıp maya uykuya yatmış olabilir.

(Ezio Auditore) #6

Ne güzel işte az gazlı olmuş aynı Guinness gibi… Kötü mü içimi yoksa? Ben de tek şeker düşünüyordum. Ama bence 2-3 gün sonra daha gazlandığını göreceksiniz bence.

(Cenk) #7

Hiç mi gazlanmamış yoksa çok az mı gaz var? 20C ideal, gazlandirmak icin daha sicak bir ortama almayin.

(Tuna ) #8

Yani gazlanma çok az diyebilirim, belli belirsiz. Stout çok gazlı bir bira değil ama bu şekilde de içimi çok keyifsiz ve ağır geldi bana

(Erdin yanık) #9

Normal de 2 hafta kovada beklemesi gerekmiyor mu? 3 hafta bekleyince maya aktivitesini kaybetmiş olabilir mi? Sonuçta maya bakterisi yeterli besin kalmayınca ve alkol oranı arttığında ölmüyor mu? Ben de konu hakkında detaylı öğrenmek için soru yorum,Benim de ilk açtığım şişelerde gazlanma azdı dibindeki tortuyu hafif çalkalayıp karıştırmak gazlanmayı arttırdı birde bardağa boşaltırken normal biralarda olduğu gibi yavaşça yatık olarak değilde birazdaha köpürtecek şekilde hızlı boşaltma ile daha iyi oldu.

(biraci) #10

Maya normalde kovada 3 hafta bekleyince ölmez. Ortamdaki besin bitince uykuya geçerler (belki bir kısmı ölür, ama çoğu canlı kalır), sonra tekrar ortama besin gelince uyanıp onu işlerler. Kovada 3 hafta değil 3 ay bile bekletseniz uygun koşullarda maya tekrar yavaş da olsa aktiviteye geçer. Alkol oranından ölmesi için de daha yüksek oranlar gerekir (10 üstü gibi). Biraz daha zaman tanıyın biraya. Belki kapakları iyi kapatamamışsınızdır, ama hepsi böyle ise o ihtimal zayıf. 2 hafta sonra da değişiklik yoksa tekrar şişe mayası eklemeyi düşünebilirsiniz, ama normalde 20 derecede 12 günde bu kadar gazsız olmaması gerek biranın, az da olsa gazlanma olmalıydı. Gene de bence bekleyin bir şey yapmadan önce. Bu arada tadımda şeker tadı alıyor musunuz? Maya hiç çalışmadıysa eklediğiniz şişeleme şekerinin az da olsa birada tadını almanız gerek.

(Tuna ) #11

Bir şişe daha açtım direkt olarak bi şeker tadı almıyorum. Sanki diğerlerine göre bu şişe daha iyi gibi geldi. Şişeleri çalkaladım beklemeye devam edeceğim 1-2 hafta daha.

(Ziya Yuce) #12

Aynı sorun benim Bock’umda da başımda, anlattıklarızla birebir aynı. Ben de konu açmadan başlıkları geziyordum. Aynı işlemi ben de yaptım, yani şişeleri çalkalayıp bir hafta daha bekleyeceğim.
Şişe mayası ile ilgili bilgisi olan cevap verebilir mi acaba?

(Tuna ) #13

Çalkalama ve 1 hafta daha bekletme benim işime yaradı. Şuan bira gayet iyi herhangi bir sorun yok👍

(Ziya Yuce) #14

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için Tuna bey’in de uyguladığı çalkalayıp 1 hafta 22 derece üstü sıcaklıkta bekletmek işe yarıyor.