Stout Kurulumu Hakkında

(Serkan) #1

Herkese merhabalar. Aranızda yeniyim ilk kitimi başlangıç seti olan pilsener olarak kılavuza ve burdaki önerilere harfiyen uyarak kurdum.
Yaptığım günlük tüketim hesapları doğrulutusunda tek bir fermantasyon kovasının bana yeterli olmayacağını düşünürek ilk kitin kurulumundan 4 gün sonra 2. kova ve export stout kitim elime ulaştı.

Kurmayı düşündüğüm stout kiti sıradaki kitiniz konusunda gördüğüm tamamen hislerime dayanarak tadını tuzunu hiç bilmediğim halde anaaa ne güzel olur bu dediğim;

Stout / 20 Lt.
Koyu DME 500gr
Koyu Candy 500gr
US 05 maya

Şu şekilde kurmayı düşünüyorum kaynar suda kiti kovada eritip ayrı bir yerde soğuk suda dme sıcak suda şekeri çözdükten sonra sırayla kovaya aktarıp üstüne mayasını ilave edip kapağını kapatmak.
Buraya kadar yanlış birşey varsa düzeltirseniz sevinirim?

Kafamda meşe yongası ve bir kaç fikir var aroma eklemekle alakalı bu konuda deneyimi olan şunu yapsan güzel olur bunu yaparsan gövdeyi arttırırsın dediğiniz tüm önerilere açığım.

Köpüğünüz hiç bitmesin herkese saygılı sevgiler…

(barış) #2

merhaba
kesinlikle denenmesi gereken bir kit satın almışsınız emin olun :wink:

ben de stout olarak muntons kurmuştum fakat sizin reçetenizden farklı olarak extra dark dme ve kitle gelen mayayı kullanmıştım. maya kokusu beni rahatsız edebilir derseniz us05 ile de kurabilirsiniz. yalnız meşe yongasız stout ile meşe yongalı stout arasında bariz bir aroma farkı var. ben koyu amerikan meşe kullanmıştım. koyu meşedeki o is tadı ve kokusu stout biraya bence çok yakışıyor. tavsiye ederim.

gövde konusuna gelince, 500gr dme ile yarım kilo şekerin yeterli olacağını da belirtmek isterim.

bol köpüklü dünler dilerim.:yum:

(Serkan) #3

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
kit mayaları 6gr harici mayalar 11,5 gr diye bişey okudum kaç gr. maya kullanmam gerekiyor us05ten?
birde meşeyi nasıl kullandınız sitede tarif ettiği gibi mi? ve kaç gr kullandınız?

(Saner Gülşen) #4

Reçeteniz için 1 paket us 5 yeterli. Diğer soruya yorum yapamayacağım.

(Hasan Ali) #5

ben kendii irish stoutumu 2 hafta önce bir paket extra koyu dme 600gr seker ve us05 mayayla kurmustum bir daha ki sefere köpük için bugday dme (şekerin yerine) kullanmak gibi bir niyetim var bugday dme tadı bozar mı emin değilim ve daha bunun için arastırma yapmadım. sabırsızlıkla fermantasyonun bitmesini bekliyorum.
herkese bol biralı bol kopuklu gunler diliyorum.

(barış) #6

Evet. Meşeyi sitedeki tarife göre 23lt ye 75gr olacak şekilde fermantasyon öncesinde ekleyerek kullandım. Önceden fırsat bulamadığım için alkole yatırma yöntemini kullanamadım kaynatıp dinlendirerek ekledim kovaya. İmkanınız varsa alkole yatırarak(votka öneriliyor bildiğim kadarıyla) kullanın. Hem meşeyi tasarruflu kullanmış olursunuz hem de aromasından maximum faydayı elde edersiniz.

(Serkan) #7

Hocam 12. gün kovayı açıp içine dökün meşeyle alkolü diyo ama bir çok yerde okudum fermantasyon devam ederken kovayı açmayın diyolar. kapağı açarsam fermantasyon dururmu yada grip olurmu mikrop kaparmı biram? Kafam karıştı.

(barış) #8

Gereken özeni gösterdikten sonra sırf kova kapağını açmanız tek başına problem yaratmaz fakat meşe eklemek için bence geç kalınmış artık. Yerinizde olsam bir sonraki kurulumda baştan eklerdim. Hem böylece meşeli ve meşesiz stout farkı hakkında fikir edinmiş olursunuz.

(Serkan) #9

Gaz çıkışı yok 24 saati geçti. Us-05 maya için biri kurulumdan 30 dk sonra çalkalanması gerektiği kendisinin bunu 1 gün sonra fark ettiği ve kurulumdan 1 gün sonra çalkaladığında 1 saat sonra gaz çıkışı olduğunu yazmış, buna istinaden çalkaladım ama nafile şu an 27 saat oldu ve fermantasyon başlamadı bekliyorum bakalım…

(Serkan) #10

Evet doğruymuş çalkalamadan sonra gaz çıkışı başladı. Us-05 maya için yaptığım uygulama her kit yada maya için aynı sonucu vermeyebilir yanlış yönlendirme olmasın. Pıtır pıtır gaz atıyo maşallah :slight_smile:

(Serkan) #11

gaz çıkmıyo diye şikayetleniyoduk şimdide bitmiyo diye 16. gün hala gaz çıkışı devam ediyo fermantasyon bitmedi bir türlü. sıcaklık 18-22 arası değişti sürekli.
ölçüm yapamıyorum ne yapayım şişelemeye geçeyimmi yoksa bekleyeyimmi?